عضو کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران:

نورپردازی کلانشهر تهران ضابطه مند می شود

دکتر بابک صیرفی، عضو کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه نقشه جامع نور پردازی شهر تهران در حال نهایی شدن است، گفت: با تصویب این طرح، اجرای پروژه های نور پردازی شهر تهران اصولی و ضابطه مند تر خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیبا سازی شهر تهران، دکتر بابک صیرفی، با بیان اینکه در نقشه جامع تمامی اماکن تاریخی، مذهبی، تجاری و مسکونی شهر تهران شناسایی می شود، افزود: از آنجاییکه کلانشهر تهران در بحث نورپردازی دچار نابسامانی های بسیاری است، کمیته نور در نظر دارد تا این طرح را بزودی نهایی و به تصویب برساند.
وی افزود: در حال حاضر نورپردازی غیر اصولی حاصل از تجارت به اصطلاح چراغ فروشان، بسیاری از اماکن تاریخی و مذهبی شهر تهران را دچار آسیب های جدی کرده و علاوه بر تاثیر مخرب بر هنر اصیل این اماکن، اتلاف انرژی زیادی نیز به همراه داشته است.
دکتر صیرفی با اشاره به عدم توجه درست به بحث نورپردازی در گذشته، افزود: متاسفانه در حال حاضر اماکن ارزشمندی در این شهر وجود دارد که به خاطر عدم توجه به موضوع نورپردازی مهجور مانده و و در عین حال اماکن غیر مهمی که با نور پردازی اشتباه علاوه بر از بین بردن نمای بصری و تحت الشعاع قراردادن ظاهر محیط پیرامون، مشکلاتی را نیز برای شهروندان ایجاد کرده است.
عضو کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران تصریح کرد: یکی دیگر از معضلات نور پردازی شهر تهران ساختمانهای تجاری یا مسکونی هستند که برای فروش بدون در نظر گرفتن ضوابط و به صورت غیر اصولی از نور بهره گرفته اند که این موارد علاوه بر ایجاد آلودگی زیست محیطی و اتلاف انرژی به دلیل عدم رعایت جوانب فنی و مهندسی فاقد ایمنی لازم هستند.
به گفته وی در حال حاضر دو معضل تجهیزات فروشی بدون قاعده و عدم رعایت مهندسی بازتابش نور و تاثیرات آن بر محیط اطراف سبب شده تا نور پردازی در شهر تهران از حالت استاندارد و مناسب خود خارج شود.
وی با تاکید بر اینکه منظر شبانه و روزانه تهران در حد معقول باید بهم نزدیک شود افزود: این موضوع تا حدی که به مسائل فرهنگی و هنری و هویت شهری آسیب وارد نکند قابل اجرا خواهد بود.
صیرفی باتاکید بر اینکه تمامی طرح های نورپردازی در سطح شهر تهران باید با نظارت و تصویب کمیته نور سازمان زیباسازی شهر تهران باشد، گفت: دو کمیسیون تخصصی شهرسازی و معماری و برق و الکترونیک کمیته نور سازمان زیبا سازی شهر تهران، طرح های ارجاعی را از جنبه روشهای اجرا، کیفیت انجام کار و کالاهای مصرفی بررسی و با نظرات کارشناسی این دو کمیسیون، طرح در کمیته اصلی با رعایت باید ها و نباید ها و ممنوعیت ها برای اجرایی شدن نهایی می شود.
وی با بیان اینکه تهیه نقشه جامع نورپردازی برای کلانشهر تهران از زمان آغاز روند مطلوبی را طی کرده و مراحل پایانی خود را طی می کند گفت : این طرح تحت عنوان پروژه های دانشگاهی و دانشجویی و با مدیریت کمیته نور سازمان زیبا سازی شهر تهران به جمع آوری اطلاعات و تصاویر از اماکن سطح شهر تهران پرداخته و در این پروژه نظر خواهی از شهروندان نیز در اولویت است.
به گفته وی تا پایان امسال به ضوابط قابل دفاعی در این طرح جامع خواهیم رسید که آن را برای تصویب در اختیار مراجع ذی ربط قرار خواهیم داد.
صیرفی در پایان پروژه نور پردازی پل صدر را یکی دیگر از طرح های مهم در دست بررسی کمیته نور سازمان زیبا سازی شهر تهران عنوان کرد و گفت: این طرح به لحاظ بزرگی کار و حجم عملیات، تحت بررسی تخصصی کارشناسان، رایزنی با سازمان های تخصصی مربوطه و مشاوران است.
به گفته وی طرح نورپردازی پل صدر با در نظر گرفتن حقوق همسایگان این پروژه و نداشتن منافات با مسائل فرهنگی و هنری شهر تهران و همچنین تامین هزینه و تجهیزات طرح می تواند به مرحله اجرا درآید.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه