حمیدرضا نیلی عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره دایره خلاق:

بخشی از تمرکز مدیریت شهری ساماندهی بافت تاریخی است

عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره "دایره خلاق" می‌گوید برپایی جشنواره طراحی مبلمان شهری نشات گرفته از تجربه چندین ساله سازمان زیباسازی بود و در صدد است در عرصه مبلمان شهری برای ایده‌های نو و خلاق فضای مناسب علمی فراهم کند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ مهندس نیلی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به نتایج به دست آمده از دور اول برپایی جشنواره «دایره خلاق» گفت: در بازخوردی که از برپایی دور اول این جشنواره گرفتیم به این نتیجه رسیدیم که واقعا شهر و شهرداری به چنین جشنواره‌ای نیاز دارد این را بنا به اذعان بسیاری از افراد صاحب صلاحیتی که از ابتدا کنارمان بودند و بسیاری که بعدها به ما اضافه شدند می‌گویم. ما نیاز داریم از هنرمندان و صاحب‌نظران ایده‌ها را بگیریم، رشد و پرورش دهیم و در نهایت آنها را عملیاتی کنیم.
وی ادامه داد: ارزیابی شخصی من این است که نتایج به دست آمده در دور اول خوب بود و تنها به موارد شکلی آن ایراداتی وارد بود وگرنه همین که این جشنواره توانسته یک رقابت و جنب و جوشی در طراحان شهری ایجاد کند و استعدادهای جوان را هم در این میان شناسایی کند و توانایی این را هم دارد که ایده‌های بکر برای طراحی مبلمان شهری حتی برای سطح کشور را جمع کند به خودی خود برای اینکه آن را جشنواره‌ای مطلوب بدانیم کافی است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در دور اول تمرکز این جشنواره بر یک عنصر نیمکت در طراحی مبلمان شهری بود و امسال این محدودیت برداشته شد ولی در عین حال منطقه 12 به عنوان محدوده طراحی در نظر گرفته شد گفت: البته بیش از صد عنصر در مبلمان شهری می‌توان سراغ گرفت و در یک جشنواره نمی‌توان به همه آنها پرداخت. ما یک گروه هم خانواده عناصر شهری را در این دوره در نظر گرفتیم که بیشترین کاربرد را در سطح شهر دارند و محدوده را کوچک کردیم تا خروجی که به دست می‌آید قابل استفاده باشد؛ در واقع از همان ابتدا در شورای سیاستگذاری فکر داوری را می‌کردیم. اگر کل گستره شهر را برای این منظور در نظر می‌گرفتیم با پهنه عریض و طویلی از ایده‌ها رو به رو می‌شدیم. در سال جاری همانطور که تمرکز مدیریت شهری روی بافت تاریخی بود ما هم این محدوده را برای جشنواره در نظر گرفتیم.
نیلی اضافه کرد: همه در نقاط مختلف شهر و کشور بر المان‌ها، پیچیدگی‌ها و روایت بافت تاریخی اشراف دارند و پشتوانه عظیم پژوهشی هم در این باره داشتیم که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دادیم. در شهرهای بزرگ همواره بافت‌های تاریخی وجود دارد که عمدتا در موضوعاتی مثل داشتن بافت فرسوده و آثاری که ثبت میراث فرهنگی هستند مشترکاتی دارند .عموما هم رفت و آمد در این بافت‌ها زیاد است و این هم از اشتراکات‌شان است. پس اگر کسی از مشهد یا اصفهان یا شیراز در این جشنواره شرکت کرده باشد با چند و چون کار آشنا بود. ضمن اینکه جمع بندی نظرات مشورتی ما این بود که نسبت به مبلمان شهری بافت‌های اینچنینی غافل هستیم در حالی که در همه جای دنیا از چنین بافت‌هایی صیانت می‌کنند و الگویی است برای توسعه.
وی درباره میزان خلاقانه بودن ایده‌ها در دور اول و دوم نیز گفت: ما عنوان را با تاکید گذاشتیم «دایره خلاق» چون به دنبال فکرهای جدید هستیم و ایده‌هایی که ممکن است افراد در ذهن داشته باشند اما امکانی برای ظهور آن نداشته باشند. محل ظهور این ایده‌ها اینجاست. امسال هم برای این عناصر هم خانواده را انتخاب کردیم مثل سطل زباله، نیمکت، پادرختی، مانع‌های حرکتی و ... تا خاطرمان جمع باشد معیاری گسترده تر برای سنج خلاقیت خواهیم داشت. در این زمینه به نظر موفق بوده‌ایم.
نیلی گفت: امیدمان این است که مسال طرح‌ها کاربردی‌تر باشد و به زودی در بافت شهری آنها را ببینیم. شخصا از نتیجه این جشنواره بسیار راضی هستم و به آینده‌اش امیدوارم.
وی در پایان گفت: مشارکت همه بخش‌ها در شهرداری‌ها می‌تواند ما را به سرمنزلی برساند که شاهد رشد کمی و کیفی مبلمان شهری چون تهران باشیم. در سازمان زیباسازی کارگروه‌های تخصصی وجود دارد و امیدواریم از خروجی این کارگروه‌ها بیشترین استفاده برای شهر بشود.
لازم به ذکر است دومین جشنواره طراحی مبلمان شهری «دایره خلاق» طی روزهای 28 و 29 بهمن ماه در پردیس ملت برگزار شد و قرار است آثار برگزیده این رویداد در منطقه 12 شهر تهران جانمایی شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مطالعه، بررسی و تهیه ضوابط و دستورالعمل های اجرایی کاربرد رنگ در منظر شهری با توجه به نیاز شهرداری به تحقیقات در حوزه رنگ ‌آمیزی شهری، پروژه مطالعاتی تدوین دستورالعمل‌های اجرایی کاربرد رنگ در منظر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه