در اولین روز از دومین جشنواره «دایره خلاق» چه گذشت؟

اولین روز از دومین جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری دایره خلاق در پردیس سینما گالری ملت با برپایی دو سخنرانی و دو پنل تخصصی برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ اولین نشست این جشنواره امروز با عنوان "هویت و مبلمان" شهری برگزار شد که محمدرضا حائری، یدالله احمدی و آیدین مهدیزاده سخنرانان این نشست بودند و مدیریت این نشست را سید رضا حسینی لاهیجی بر عهده داشت.

حفظ خاطرات هر منطقه بهترین کار در طراحی شهری است
سید رضا حسینی لاهیجی در این نشست گفت: منطقه ۱۲ تهران یکی از مناطق مهم و ارزشمند است و دلیل آن این است که در این منطقه اصالت احساس می‌شود البته مناطق دربند و سعادت آباد مشابه این منطقه هستند ولی از کیفیت بهتری برخوردار هستند. ولی منطقه ۱۲ یک شناسنامه اصیل است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.
لاهیجی در ادامه بیان کرد: پدر من دانشمند بود و زمانی که می‌دید من درباره زیبایی تحقیق می‌کنم به من می گفت خدا زیبا است و زیبایی را دوست دارد در نتیجه باید به زیبایی بیشتر اهمیت دهیم. زیباترین خاطرات، خاطرات دوران کودکی است در نتیجه اگر هر منطقه‌ای این خاطرات را برای انسان یادآوری کند بهترین کار صورت گرفته است.

هویت امری دو جانبه است
در ادامه سمینارهای نخستین روز دومین جشنواره «دایره خلاق» مهدی حجت به سخنرانی با موضوع هویت و نقش مبلمان در ارتقا تاریخی تهران" پرداخت.
مهدی حجت بیان کرد: ما درباره هویت خیلی صحبت کرده‌ایم ولی باید بیشتر به مفهوم آن توجه شود. معمولا هر تعلق خاطری دارای دو جنبه است. جنبه اول این است که انسان‌ها را گرفتار می‌کند و جنبه دوم این است که به مخاطب این اجازه را می‌دهد تا از آن بهره‌مند شود. اگر انسان خانه داشته باشد یک گرفتاری دارد و هر کلید یک وابستگی است.
حجت در ادامه تاکید کرد: هر انسانی دارای یک سری مشخصات است و مشخصه، شخصیت را به وجود می‌آورد. هویت به معنای این است که آن فرد کیست؟ در پاسخ این سوال کیستی مطرح است در نتیجه شخصیت با هویت متفاوت است. همچنین هویت دارای امر دو جانبه است ولی شخصیت یک جانبه است.

نوای تهران چیست؟
دومین نشست این برنامه درباره "ریتم تهران" برگزار شد که در این نشست به موضوع ریتم و هماهنگی در شهر پرداخته شد و اهمیت و ضرورت این موضوع و دلایل و چرایی آن از زوایای گوناگون در طراحی شهری مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست شادمهر راستین و هومان اسعدی به عنوان سخنران و محمدرضا حائری مدیر این نشست به طرح این موضوع پرداختند.
محمدرضا حائری در ابتدای این نشست گفت: امروز قرار است درباره ریتم در تهران صحبت کنیم.تاریخ زندگی ما نشان دهنده این است که تاریخ و موسیقی در هم آمیخته شده است. شهر ما با موسیقی نیز در هم آمیخته شده است. باید در این نشست به این سوال‌ها پاسخ داده شود که الهام بخشی تهران برای خلق یک اثر موسیقایی چطور است؟ تهران چه خوش آهنگی‌ها و چه بد آهنگی هایی دارد؟ چه نواهایی از شهر تهران بر می خیزد؟ رابطه سازمان فضایی و نوایی در تهران چطور است.
در ادامه این نشست هومان اسعدی و شادمهر راستین به این پرسش‌ها پاسخ دادند.

دیجیتال شدن به شهرها کمک می‌کند
آخرین برنامه نخستین روز سمینار دومین جشنواره «دایره خلاق» به سخنرانی "گیدو بایر" اختصاص داشت که او درباره "شهر هوشمند و نیازهای پایه‌ای انسان" به صحبت پرداخت.
گیدو بایر در این باره گفت: من در این نشست درباره نیازهای اساسی و شهرهای هوشمند صحبت می کنم. این دو عنوان به هم نزدیک نیستند. مشکلات شهرها در دهه‌های اخیر بیشتر شده است. ۵۰ درصد منابع آب به خاطر جمعیت در شهرها از بین می رود. همچنین شهرها ۳۳ درصد انرژی دنیا را می گیرند که برای حل این مشکلات راه دیجیتالی مفید است. در شهرها دیجیتال شدن به بهینه کردن ترافیک، کاهش گازهای گلخانه‌ای و...کمک می کند. این موضوع برای شهر مفید و ضروری است.
گفتنی است؛ دومین جشنواره «دایره خلاق» با موضوع طراحی خلاقانه مبلمان شهری برای بافت تاریخی تهران از 28 و29 بهمن ماه در پردیس ملت برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است گزارش مشروح نشست‌ها متعاقبا منتشر می‌شود

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مرحوم دکتر رضا سیروس صبری این کتاب شامل مبانی نخستین برای تجدید حیات مفهوم مدنی شهر و فرهنگ شهری می باشد. سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با ارائه این اثر ارزشمند، سعی داشته یپوندی کاربردی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه