استاد دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران:

نباید از جریان زندگی در شهر غافل شویم/ ثبت جهانی خیابان ولیعصر شناسنامه تهران می‌شود

استاد دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران گفت: غلبه خودرو بر شهر باعث شده تا جریان زندگی کمرنگ تر شود اما با شکستن این غلبه می‌توان به زندگی بهتر دست یافت.
 

به گزارش روابط عمومی‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ دکتر سید محسن حبیبی در نخستین نشست از سلسله نشست‌های موزه خیابان ولیعصر با عنوان «پنجره‌ای به خیابان ولیعصر» و با موضوع «کیستی خیابان ولیعصر» که در موزه خیابان ولیعصر یا همان خانه مینایی برگزار شد، درباره اقدامات لازم برای بهبود وضعیت خیابان ولیعصر، افزود: باید خیابان ولیعصر را از حالت جاده بودن خارج کنیم چراکه تنها موضوع عبور و مرور در آن مطرح نیست.
حبیبی تصریح کرد: زندگی شهری، اجتماعی و فرهنگی در هر قطعه آن باید تعریف و زندگی به آن برگردانده شود.
استاد دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران درباره نحوه جذب مشارکت مردمی‌در این پروژه گفت: مردم به محض اینکه جریان زندگی را ببینند آن را دنبال خواهند کرد، زمانی مردم بی تفاوت می‌شوند که این جریان قطع شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان این جریان را در سایر خیابان‌های شهر ادامه داد، پاسخ داد: وقتی از خیابان ولیعصر یا انقلاب صحبت می‌کنیم یک معنی در شهر تهران دارند. در تهران خیابان قدرتمندی به نام خیابان شریعتی، خیابان کارگر خیابان 17 شهریور، خیابان شوش و خیابان مولوی همه حرف‌هایی برای گفتن دارد و طبیعتا می‌تواند همین روش را در آنها در پیش گرفت اما متاسفانه همه آنها را به محلی برای عبور خودرو تبدیل کرده‌ایم.
حبیبی گفت: این اتفاق به دلیل غلبه خودرو بر شهر است، زمانی می‌رسد که نسلی به وجود می‌آید بتواند این سلطه را کمرنگ کند.
استاد دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران تاکید کرد: مسلما ثبت جهانی خیابان ولیعصر می‌تواند به شناسنامه‌ای برای شهر تهران بدل شود و الگویی برای سایر شهرها شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کارفرما: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی مشاور: شرکت طراحان نورپردازان ایده مطالعه شهرسازی از دوران گذشته، به ویژه شهرسازی در ایران بعد از اسلام، گویای آن است که همواره میدان مانند دیگر عناصر موثر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه