نیازمند موزه‌ای در خیابان ولی عصر (عج) بودیم/خیابان ولی عصر (عج) چنارستان جهان است

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه خیابان ولیعصر (عج) تاریخ مردم ایران است، گفت: تاریخ این خیابان باعث شد که نیازمند موز‌ه ای در این خیابان باشیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در مراسم افتتاح خانه موزه مینایی با بیان اینکه اگر به تاریخ این محله نگاه کنیم متوجه دایر شدن تکیه‌های زیادی در این محله به نام حضرت فاطمه (س) می‌شویم، گفت: یکی از دلایل آن نیز مراسمات این باغ بود.

وی با اشاره به اینکه این خانه در مجموعه باغ منیرالسلطنه واقع شده است، افزود: منیرالسلطنه از زنان خوشنام دربار محسوب می‌شد که جشن ولادت برای حضرت زهرا(س) برپا و آداب خاصی را در آن مراسم رعایت می‌کرده است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: تمام وسایل استفاده شده در آن مراسم سبز بوده و مهمانان هم موظف بودند تا لباس و کیف و کفش سبز به تن کنند.

مسجدجامعی با بیان اینکه خیابان ولیعصر (عج) قنات‌های بسیاری داشت که پیش‌تر با حفر ۴۰ متری زمین می‌شد به آن رسید، افزود: امروزه با حفر ۱۴۰ متر نیز نمی‌توان ردی از آن‌ها پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه خیابان ولیعصر (عج) تاریخ مردم ایران است، تصریح کرد: تاریخ این خیابان باعث شد که نیازمند موز‌ه ای در این خیابان باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: اگرچه تبار این ساختمان معلوم نیست اما معماری آن نشان می دهد که در آن نقش‌های برجسته وجود دارد.

وی ادامه داد: در یکی دیگر از خانه‌های این نزدیکی‌ها که خانه انیس‌الدوله است همین نقش برجسته در آن وجود دارد البته این نقش برجسته در کمتر ساختمانی دیده می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در همان زمان تملک این بحث وجود داشت که ما برای خیابان ولی‌عصر یک موزه خیابان ولی‌عصر (عج) داشته باشیم.

مسجد جامعی با بیان اینکه این خیابان در گذشته یک دست نبوده است، عنوان کرد: بخشی از این محله خیابان مربوط به قاجاریه بوده اما سایر قطعات این خیابان در زمان‌های بعدی ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این منطقه بزرگترین بوستان جهان است که در آن چنار کاشته شده، یادآور شد: اینجا به نوعی چنارستان جهان است و این چنارها از طریق یک شبکه بزرگ قنات‌ آب می خوردند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه این خیابان وکوچه منتهی به خانه باید به گونه‌ای طراحی شود که مردم را به دیدار از این خانه دعوت کند و یک فضاسازی بهتری انجام شود، گفت: باید تلاش کنیم تا کوچه و خیابان منتهی به این خانه یک خیابان کامل باشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه