در چهارمین کارگاه پهنه فرهنگی و هنری رودکی مطرح شد؛

باید شورای فرهنگی و هنری شکل بگیرد

مدیر و موسس گالری ارتبیشن گفت: باید اهالی فرهنگ و هنر متصدی اصلی کیفیت سنجی پهنه فرهنگی و هنری رودکی باشند.
 

حسین محسنی در چهارمین کارگاه پهنه فرهنگی و هنری رودکی که عصر امروز با عنوان «اقتصاد فرهنگ مبنا» در ناحیه یک شهرداری منطقه 11 برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: به نظرم باید به دو بحث کلی در حوزه پهنه فرهنگی و هنری رودکی توجه شود که یکی تمایل مالک برای تبدیل ملکش به عرصه فرهنگی است و دیگری ماندن هنرمند با توجه به هزینه‌های سنگینی است که بعضا مالکان بر آنها تحمیل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بهتر است کار فرهنگی متولی فرهنگی داشته باشد، ادامه داد: به نظرم نباید تنها شهرداری مسول این کار باشد بلکه باید شورایی از افراد فرهنگی و هنری تشکیل و شهرداری هم عضوی از این شورا باشد چراکه شهرداری نمی‌تواند کیفیت سنجی‌ای که مدنظر هنرمندان است را انجام دهد. باید اهالی فرهنگ و هنر متصدی اصلی کیفیت سنجی باشند.
محسنی با بیان مثالی تصریح کرد:

شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات خوبی دارند اما این تسهیلات با برنامه‌هایی که به شورای شرکت‌های دانش بنیان تحویل می‌دهند، می‌گیرند. همه هنرها دارای صنف بوده و شورا دارند و باید شورایی از این افراد تشکیل شود تا طرح‌های فرهنگی در این شورا تصمیم گیری شود.

مدیر و موسس گالری ارتبیشن گفت: به نظرم این شورا می‌تواند در قیمت گذاری اجاره هم نظارت و مشارکت داشته باشد، به این معنا که کارشناسی ملک برای تعیین اجاره بها شکل بگیرد.

وی افزود: در جایی که مالک عادی حاضر شود ملک خود را به جای اجاره مسکونی به اجاره کاملا فرهنگی بدهد بهتر است امتیازاتی برای مالک در نظر گرفته شود تا بین اجاره مسکونی و فرهنگی تفاوت زیادی اتفاق بیفتد.

محسنی اضافه کرد: خیلی از مجوزهایی که در حال حاضر داده می‌شود دست و پا گیر هستند، اگر خود اهالی فرهنگ و هنر بر مجوزهای هنری نظارت داشته باشند مشکلات کمتری خواهیم داشت.

مدیر و موسس گالری ارتبیشن گفت: یکی از مشکلات اساسی برای امور فرهنگی اطلاع رسانی و هزینه‌های بالای آن است، یعنی اهالی فرهنگ با هر اتفاق فرهنگی سریعا خود را می‌رسانند اما اطلاع رسانی برای همه مردم هزینه بر خواهد بود، اگر قرار باشد همه مردم در پهنه از اتفاقات فرهنگی مطلع شوند باید سازوکار درستی برای آن تعریف شود.

وی اظهار کرد: در فضای علمی‌کشور سرمایه گذاری جدی‌‎ای صورت گرفته اما در هنر این اتفاق نیفتاده و هنر عملا محلی برای رانت عده‌ای شده تا با استفاده از مجوزهای فرهنگی، وام بگیرند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • هدف از طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و بالنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند. محیطی با گوناگونی بسیار، زمینه خلاقیت افراد جامعه را فراهم می کند و زمینه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه