عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت:

دایره خلاق به صورت ملی برگزار شود

عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت گفت: با توجه به اسم این رویداد که «جشنواره ملی دایره خلاق» است باید امکاناتی فراهم شود تا طراحان از سراسر کشور فرصت حضور در این جشنواره را داشته باشند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر ناصر کلینی با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه در جشنواره اول و چهارم همکاری داشتم می‌گویم این جشنواره یکی از تنها جشنواره‌های کشور است که به حوزه شهری اختصاص یافته که بسیار ارزشمند بوده و می‌تواند اثرات خوبی را در حوزه طراحی به ویژه مبلمان شهری داشته باشد.
وی ادامه داد: فضایی که سازمان زیباسازی برای حضور دانشجویان طراحی به ویژه طراحی صنعتی ایجاد کرده و باعث شده تا دانشجویان از فضای درسی دانشگاه خارج و به واقعیت طراحی محصولات در راستای نیازهای واقعی مردم و کارفرما که همان شهرداری است، بیایند و این نیازها را لمس کنند.
کلینی تصریح کرد: این نقطه مثبتی در توسعه و کاربرد دانش دانشگاهی در سطح شهر است که می‌تواند در جامعه و زندگی شهری اثرگذار باشد. در مجموع این اقدام کاملا مثبت بوده و امیدوارم این جشنواره بتواند با همین روال ادامه یابد و بهتر شود.
فرصتی برای همه
عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به اینکه برای هدفمندتر شدن جشنواره بعدی چه اقدامی‌ باید صورت بگیرد، گفت: یکی از پیشنهاداتی که در نشست هم اندیشی برای جشنواره دایره خلاق بعدی مطرح شد این بود که با توجه به اینکه نام این رویداد «جشنواره ملی دایره خلاق» است باید امکاناتی فراهم شود تا طراحان از سراسر کشور فرصت حضور در آن را بیابند.
وی معتقد است: در این صورت است که جشنواره پنجم می‌تواند باعث بروز تفاوت نسبت به دوره‌های قبلی شود. اگرچه در دوره‌های قبلی هم شرکت کنندگانی خارج از تهران داشتیم اما بدنه اصلی از خود تهران بودند. این یکی از آیتم‌هایی است که اگر امسال مورد توجه قرار گیرد، می‌توانیم شاهد جشنواره بهتری باشیم.
کلینی تاکید کرد: نکته بعدی که باعث اثرگذاری در خروجی جشنواره می‌شود تشخیص درست و انتخاب موضوع است، یعنی باید موضوعی در قالب عنوان مطرح شود که یکی از مشکلات و دغدغه‌های واقعی مردم باشد. اینکه چه موضوعی برای رسیدن به هدف باید انتخاب شود کاری است که مسوولان این جشنواره باید روی آن تمرکز کنند.
عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت گفت: به نظرم اگر دست اندرکاران جشنواره وقت بیشتری برای انتخاب موضوع بگذارند تا مشکلی از مردم و شهر حل شود، قطعا ایده‌های مختلفی که به جشنواره می‌رسد کاربرد بیشتری خواهند داشت تا شهرداری به عنوان مسوول بتواند موثرتر خدمت رسانی کند.
وی توضیح داد: الزاما موضوعات نباید براساس مشکلات شهر تهران انتخاب شود، ممکن است مشکلات و معضلاتی وجود داشته باشد که فراگیر است، فراگیر بودن به این معنا که شهرهای دیگر هم بتوانند از آن بهره‌مند شوند. انتخاب موضوع به صورت کلی اثرگذاری جشنواره را ارتقا خواهد داد.
حضور مردم در تعاملات شهری
کلینی درباره تاثیر این جشنواره در افزایش تعاملات مردم در امور شهری، افزود: مسلما وقتی تغییری در روش زندگی‌ مردم به واسطه تغییر عناصر و المان‌های محیطی در فضاهای عمومی ‌ایجاد می‌شود، نشان می‌دهد مسوولان دقت لازم را به نیازهای مردم داشته‌اند، بنابراین به صورت خودکار این اتفاق می‌تواند به ارتباطی بین شهروند و مسوول بدل شود.
عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت گفت: هر چقدر به نیازهای شهروندان فارغ از طبقه‌بندی معیشتی مورد توجه قرار گیرد، باعث رضایتمندی بیشتر آنها از مسوولان خواهد شد و مبلمان شهری به صورت جامع و عام می‌تواند یک عنصر کاملا مهم برای برقراری تعامل شهروندان با مدیران باشد و هر چقدر مدیران به این عناصر بیشتر دقت و توجه کنند این تعامل بیشتر می‌شود.
وی اظهارکرد: به طور مثال زماینکه فردی در پارک نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشد و نظافت این سرویس به درستی رعایت شده باشد فرد هم آن را رعایت و از الگوی بهداشتی پیروی خواهد کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مترجم : علیرضا صدرمحمدی ناشر : انتشارات سیته تبلیغات محیطی در کشور ما دارای بیش از 100 سال سابقه است. تبلیغات بر روی دکه ها، سردر مغازه ها و بر روی تراموای اسبی ای که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه