ایرج راد پیشکسوت تئاتر و نمایش:

پهنه رودکی تاثیر بسزایی در گسترش فرهنگ خواهد داشت

ایرج راد با اشاره به اینکه در همه دنیا شهرداری ها کمک‌های فرهنگی می¬کنند تا شهرهای فرهنگی¬تری داشته باشند گفت:« با اجرای این طرح فضای دیگری به فضاهای فرهنگی هنری پایتخت افزوده می¬شود و طبیعتا تاثیر بسزایی در زمینه گسترش فرهنگ خواهد داشت.»
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، این بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما در پاسخ به این سوال که چه‌طور در جریان طرح پهنه فرهنگی رودکی قرار گرفتید، گفت: « تا آنجا که من خبر دارم قضیه پهنه فرهنگی رودکی مربوط به چندین سال قبل است. خاطرم هست آقای مسجدجامعی از طریق شورای شهر این مسأله را دنبال کرده بودند و ایشان به ما اطلاع دادند؛ دقیقا زمانی که مهندس کاظمی معاونت هنری وزارت ارشاد بودند. طبق طرح قرار بود فاصله بین تئاتر شهر و تالار وحدت به عنوان پهنه فرهنگی رودکی طراحی شود که فضای فرهنگی باشد. یادم است آن زمان عنوان کردند که تامین اعتبار شده و برایش بودجه هم در نظر گرفته شده است، اما به دلایل مختلف اجرای این طرح به تعویق افتاد. در حالیکه اگر آن زمان این طرح اجرا می¬شد فضاهای بهتری وجود داشت، فضاهایی که هنوز ساخته نشده بود مثل بعضی از ساختمانهای قدیمی و مدرسه قدیمی که در آنجا قرار داشت و در این فاصله کوبیده شد و به جایش مجتمع مسکونی ساختند. طبیعتا اگر آن زمان اقدام می¬کردند این فضاها از دست نمی¬رفت و فضاهای بیشتری در اختیار بود. به هرحال همین حالاهم اگر این طرح به ثمر بنشیند می¬تواند خیلی اثرگذار باشد.»
بازیگر سریال امیرکبیر افزود:« به نظرم طرح بسیارخوبی است و امیدواریم که اجرایی شود. تا آنجایی که من در جریان قرار گرفتم قرار است در این فضا مکانها و فضاهایی برای اجرای کنسرت و تئاتر و ایجاد شود. به هرحال اگر این کار صورت بگیرد فضای دیگری به فضاهای فرهنگی هنری افزوده می¬شود و طبیعتا تاثیر بسزایی در زمینه گسترش فرهنگ خواهد داشت.»
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه شاید این سوال پیش بیاید که شهر تهران با مشکلات عدیده ای که دارد چه نیازی به این پهنه¬های فرهنگی دارد، ادامه داد:« به هرحال هرشهر نیاز به فضاها و امکانات فرهنگی دارد و هرچه فضاها و برنامه های فرهنگی اش گسترش پیدا کند طبیعتا مسائلی که موجب امنیت خاطر و آسایش شهروندان می¬شود بیشتر خواهد شد. در همه دنیا شهرداری ها کمک‌های فرهنگی می¬کنند تا شهرهای فرهنگی¬تری داشته و شهروندانش از آسایش و آرامش بیشتری برخوردار باشند.»
ایرج راد با بیان اینکه از میان چهار گذری که برای پهنه رودکی درنظر گرفته شده یکی گذر نمایش است که می‌تواند تاثیرگذار در ارتقا هنرنمایش باشد، گفت:« به‌ هرحال هرجا که فضای تئاتر و نمایش ساخته شود کسانی که به این رشته علاقه مند هستند جذب می¬شوند و شیفتگان بیشتری را پیدا می¬کند و خود این موضوع می¬تواند در تاثیراتی که تئاتر می¬تواند روی جامعه و مسائل فرهنگی بگذارد، موثر باشد.»
بازیگر سریال در پناه تو در ادامه از وضعیت تئاتر شهر، گفت:« چندین بار آن را تعمیرکرده اند اما امیدوارم در راستای این طرح تعمیرات و ساخت و ساز اساسی و مناسب صورت بگیرد که در جهت آرامش و آسایش بیشتر تماشگران تئاتر و هنرمندان تئاتر باشد و طبیعتا هرقدر این سالن امکانات بیشتری داشته باشد می¬تواند اثر بیشتری بگذارد.»

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بخش اعظمی از درک شهروندان از شهر به واسطه ی فضاها صورت می گیرد لذا طراحان می کوشند ضمن برآوردن نیازهای اصلی شهروندان به تصورات آنها نیز شکل دهند. شهر باید محیطی کارا و در…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه