در نشست هم اندیشی جشنواره دایره خلاق مطرح شد:

جشنواره نباید در حد مسابقه باقی بماند

جشنواره نباید در حد مسابقه باقی بماند
سازمان زیباسازی شهر تهران در راستای تامین اهداف کلانشهر تهران با رویکرد تعامل و مشارکت شهروندان و تشویق و ترغیب طراحان، هنرمندان و متخصصان حوزه مبلمان شهری و به‌کارگیری ایده‌های نو، جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری (دایره خلاق) را برای چهارمین سال متوالی برگزار می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر نایینی طراح صنعتی در این نشست، گفت: سازمان زیباسازی هر ساله با قدرت این جشنواره را برگزار می‌کند و هر سال هم بهتر می‌شود و فکر می‌کنم فرصت این رسیده که صرفا به برگزاری مسابقه بسنده نکنیم. یعنی به قدری در این جشنواره پتاسیل وجود دارد که در کنار برگزاری مسابقه و دیدن نتایج آن در شهر باید کارهای بیشتری هم انجام شود.
وی ادامه داد: می‌توان اقدامات قوی تری را به‌ویژه در حوزه اطلاع رسانی انجام داد. مخاطبان این جشنواره دانشجویان در حوزه معماری و طراحی صنعتی هستند و پیشنهاد می‌کنم در این زمینه فکر بیشتری صورت بگیرد.
حضور مردم در جشنواره باعث خوشحالی است
مهندس مسعود چگنی شهرساز هم در این نشست، گفت: پیشرفت جشنواره سال به سال بیشتر می‌شود و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد. بازخوردهایی که از مشارکت شهروندان در جشنواره گرفته می‌شود باعث دلگرمی‌است و احساس می‌کنم کسانی که در آن طرف جشنواره به عنوان مخاطب قرار دارند می‌توانند درباره اینکه شهرشان چه شکلی داشته باشد، تصمیم بگیرند و این جای خوشحالی است.
نوآوری فرهنگی و اجتماعی
دکتر علیرضا اژدری طراح صنعتی نیز در این نشست، گفت: مهمترین پیشنهادی که دارم برای جشنواره بعدی این است که به نوعی دستاوردهای جشنواره به سمت دانشگاه‌ها و معاونت اجتماعی شهرداری تهران هدایت شود و آنها هم در این جشنواره حضور داشته باشند به این علت که اگر واژه‌ای تحت عنوان نوآوری فرهنگی یا نوآوری اجتماعی مطرح می‌شود مبلمان نقش رسانه را پیدا می کند که می‌کوشد به نوآوری فرهنگی و اجتماعی کمک کند.
وی تصریح کرد: این اتفاق این بحث را پیش می‌آورد که دستاوردهای جشنواره دایره خلاق گم نشده و در جامعه جاری شود و این امکان پذیر نیست مگر اینکه کنش‌ به واکنش در دستور کار قرار بگیرد.
تقویم جشنواره با تقویم شرکت کنندگان هماهنگ شود
دکتر ناصرکلینی طراح صنعتی هم گفت: به نظرم اگر بتوانیم آماری از افراد شرکت کننده در جشنواره دایره خلاق از نظر طبقه بندی دانشی داشته باشیم می‌تواند نشان‌ دهد که مخاطبان این جشنواره چه کسانی هستند. از این جهت به این موضوع اشاره می‌کنم که بیشتر شرکت کنندگان دانشجویان هستند و بهتر است برنامه جشنواره را با تقویم دانشجویان تنظیم کنیم.
وی افزود: چون جشنواره ملی است باید بتوانیم موضوعات و مواردی را انتخاب کنیم که در سطح کشور مطرح شود. موضوع جشنواره گذشته در شهر تهران مطرح شد اما اگر این اتفاق در کشور بیافتد می‌توانیم موضوعات بهتری را انتخاب کنیم.
کلینی اظهارکرد: نکته دیگر جشن پایانی است که اگر برای امسال بیشتر روی آن تمرکز شود تا حضور اکثریت شرکت کنندگان را داشته باشیم می‌تواند اتفاق مهمی‌باشد.
مشکلات گذشته را برطرف کنیم
بهزاد سلیمانی طراح صنعتی هم گفت: شاید بهتر باشد به جای پیشنهاد برای آینده به رفع مشکلات گذشته بپردازیم تا اتفاقاتی که باید اصلاح می‌شده و ما آنها را ندیدیم برطرف کنیم. به همین لحاظ می‌گویم آیا شورای سیاستگذاری به اهدافی که داشته رسیده است یا نه؟ باید دلیل کاستی‌ها را پیدا و تصحیح کنیم که به نظرم خود این موضوع قدمی‌روبه جلو خواهد بود.
وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم در قبال آموزش افراد برای ساخت کارشان که هیچگونه مسولیتی در قبال آنها نداریم، مسوولیت خودمان را در دایره خلاق برای ارائه کاری که مورد نظر مردم باشد را انجام بدهیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه