دکتراسکندر مختاری:

خیابان شهریار پیاده راه فرهنگی می شود

عضو شورای راهبری پهنه فرهنگی رودکی، گفت: در نخستین گام قرار بر این است که سازمان زیبا سازی نسبت به ایجاد پیاده راه محور فرهنگی شهریار اقدام کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، اسکندر مختاری با بیان این مطلب، افزود: این پروژه در 2 مرحله به اجرا در می آید. دربخش نخست قسمت غربی محور شهریار تجهیز شده و در ساعاتی از روز به حرکت پیاده اختصاص می یابد. این تجهیزشامل سنگفرش، مبلمان و نور آرایی خواهد بود. محور شهریار شرقی این امکان را فراهم می¬کند که استفاده کنندگان از تالار وحدت، تالار فرهنگ و تالار شاهنامه با بهره گیری از این مراکز فرهنگی بتوانند از شهرهم استفاده بهتری ببرند.
وی ادامه داد: در مرحله دوم و در قسمت غربی حدفاصل خیابان رازی و پارک دانشجو هم قرار است با ایجاد سنگفرش محور دو کانون تاتر شهر و تالار وحدت به عنوان یک معبر فرهنگی تجهیز شود با همان کیفیت:
درختان سایه دار، نیمکتهایی برای نشستن، معبر باریکی برای عبور اتومبیل ساکنین و معبر وزینی برای حرکت پیاده... در اصل دو کانون محور شهریار ارتباط گسترده ای باهم خواهند داشت. ظرف یک ماه آینده کارگاه محور شهریار غربی دایر خواهد شد و حداکثر 3-4 ماه آینده محور شهریار غربی تحت عملیات عمرانی قرار می گیرد.
دکتر مختاری با اشاره به اینکه بعضی از طرح‌ها آماده شده است و باید طی مراحل اداری و قانونی به پیمانکاران واگذار شود و متولیان طرح هم مدیریت لازم را به عمل آورند؛ ادامه داد:« بازپیرایی نماهای شهری هم شروع شده است. ساختمان انجمن حکمت و فلسفه مورد مرمت قرار گرفته و همچنین ساختمان تاریخی مربوط به اداره اوقاف مرمت شده است. در کنار خیابان ولی عصر اتفاق جالبی افتاده، آلومنیوم های رنگی ساختمان قدیمی شیرینی فروشی نامدار که ساختمان تاریخی بود برداشته شده و نمای زیبای آجری آن بیرون آمده و برایش درهای چوبی در نظر گرفته شده است طوری که به نظر می رسد بنای تاریخی جدیدی در کنار خیابان ولی عصر متولد شده است. نکته جالب اینکه همسایگان این کافه قنادی هم متقاضی این شده اند که سازمان زیباسازی به همین کیفیت آلومینوم ها را از روی ساختمان آنها بردارد و مرمت کند؛ درست روبه‌روی ساختمان کافه قنادی صاحبان2 ساختمان دیگر از سازمان زیباسازی خواسته اند که طی یک فعالیت مشترک تعمیرات و پیرایش نمای ساختمان‌هایشان انجام شود.

مختاری با اشاره به سامان گرفتن ساختمان‌ها در کنار محور انقلاب از پارک دانشجو تا چهار راه کالج، گفت: تقریبا در این محدوده هر نابسامانی که روی ساختمان‌ها بوده برداشته شده است. تابلو های زیادی برداشته، نماهای آجری احیا و نماهای سیمانی زیبا شده است. همچنین قرار است تابلو های تاریخی مربوط به مغازه ها احیا شود و مردم شهر بتوانند خاطراتشان را در این محدوده مرور کنند. این توجه به شهر، توجه به پایداری ارزشهاست و پایداری ارزشها جز این نیست که بتوان اصالت شهر را به آن برگرداند. احیا اصالت شهر حقی بوده که در گذشته از شهر گرفته شده و سازمان زیباسازی خودش را در این موقعیت قرار داده که کیفیت منظر شهری که حق ساکنین شهر است را وارد شهرکند و به ساکنان آن برگرداند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه