مدیر کل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی در باره گذر صنایع دستی:

تاکیدی برداشته های تاریخی

این یک مطالبه تاریخی سازمان میراث فرهنگی بود که خوشبختانه با طرح پهنه رودکی مترادف شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، « حسین بیدختی» با بیان اینکه، خیابان استاد نجات اللهی به واسطه فروشگاههای متعدد صنایع دستی به نوعی هنری¬ترین خیابان شهر تهران به حساب می‌آید، گفت: در روز جهانی صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به کمک شورای اسلامی شهرتهران و شهرداری تهران خیابان استاد نجات اللهی را به طور نمادین به گذر صنایع دستی نامگذاری کرد به امید اینکه، این بهانه شروع رونق صنایع دستی باشد.
وی ادامه داد: گذر صنایع دستی یکی از 4 گذر مورد نظر در طرح پهنه رودکی است که زودتر از 3 گذر دیگر کاشی رنگی خود را بر خیابان استاد نجات اللهی نشاند. این یک مطالبه تاریخی سازمان میراث فرهنگی بود که خوشبختانه با طرح پهنه رودکی مترادف شد.
بیدختی در پاسخ به اینکه، نامگذاری گذر صنایع دستی به چه منظوری صورت گرفت، گفت: درحقیقت این نامگذاری تاکیدی بر داشته های تاریخی آن منطقه است. از سالها قبل خیابان استاد نجات اللهی به دلیل وجود ساختمان صنایع دستی و چند سفارتخانه، عملا کسب و کار متناسب با ظرفیتهای گردشگری شکل گرفته بود. البته این کسب و کار همیشه افت و خیز داشته و در دوره هایی تقویت و در دوره هایی دچار افول شده است. متغیر بودن وضعیت معیشتی مردم و افزایش یا کاهش تعداد توریست، واحدهای صنفی عرضه کننده مصنوعات صنایع دستی ایران را تحت تاثیر قرار داده بود. با همراهی شورای اسلامی و شهرداری شهر تهران قرار بر این شد که این خیابان با حفظ نام اصلی، به نام گذر صنایع دستی در طرح پهنه رودکی نامگذاری شود که تاکیدی بر ظرفیتها و داشته های این خیابان باشد که خوشبختانه در شورای اسلامی شهرتهران به تصویب رسید و شهردار تهران و شهردار منطقه بر این تصمیم صحه گذاشتند و این محور را عملا به عنوان محور صنایع دستی نامگذاری کردند.
مدیر کل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی در باره گذر صنایع دستی، با اشاره به اینکه برای اینکه اطلاع رسانی درستی شود اول باید یک کار تبلیغاتی خوب می شد، افزود: خوشبختانه باز شهرداری و شورای اسلامی شهرتهران کمک کردند و در مراسم نمادین از لوح گذر صنایع دستی که با کاشی هفت رنگ مزین شده بود در ابتدای خیابان استاد نجات اللهی رونمایی شد. ان شاالله این حرکت نمادین به رونق کسب و کار 50-60 واحد فروشگاهی این خیابان که در شرایط اقتصادی پیش آمده تا حدودی راکد بوده است، کمک کند. ما در مدیران ارشد شهرداری تهران این اراده را دیدیم که توجه ویژه به این محور کنند و آنها قول داده اند و حتما انجام خواهد شد. همچنین در بحث زیباسازی و آرام سازی خیابان و فراهم شدن فضا برای بازدید پیاده محور هم شهردار محترم تهران و هم شهردار منطقه قولهایی داده اند که امیدواریم همه اینها به رونق کسب و کار فعالین این محور- که همگی صنایع دستی است -کمک کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه