مدیر پروژه درنگ گاه شماره 12 خبر داد:

مشارکت مردمی ‌در ساخت درنگ گاه با در نظر گرفتن اولویت‌ها

مدیر پروژه درنگ گاه شماره 12 گفت: بررسی دغدغه‌های مردم برای ساخت درنگ گاه باعث مشارکت بیشتر آنها در امور اجتماعی و افزایش تعاملات بین فردی می‌شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بهاره کمالی با بیان این مطلب افزود: این درنگ گاه در محله شریعتی شمالی و بلوار مطهری نبش خیابان چراغی قرار دارد و مساحت آن 172 مترمربع است. براساس همکاری‌ که با سرای محله داشتیم؛ متوجه شدیم که با توجه به نوع کاری که دارند می‌توانند به ما در پیشبرد پروژه کمک کنند تا نیازهای مردم این محل را بشناسیم. سراهای محله با توجه به داشتن شناخت از محله راهنمایی بهتری در این زمینه داشتند.
وی تصریح کرد: برای ما مهم این بود که بتوانیم همکاری و مشارکت مردم محل را برای پروژه جذب کنیم. نزدیک پروژه درنگ گاه 12، هشت مدرسه وجود دارد و عملا پروژه ما همراه با آنها تعریف می‌شود. باید بچه‌ها را درگیر این پروژه می‌کردیم و به همین دلیل با مدارس هماهنگ کرده و قرار شد تا پرسشنامه‌ای آماده کنیم تا از دانش آموزان هم نظرسنجی کنیم. ایجاد حس تعلق و شناخت نیاز بچه‌ها دلیل این نظرسنجی بود.
کمالی افزود: به همین منظور دو دسته سوال برای بچه‌های دبستانی و رده‌های بالاتر آماده کردیم تا آنها بتوانند نیازهای خود را در این پرسشنامه ترسیم کنند. نتایج خیلی جالب و خواسته‌های مقاطع مختلف تقریبا مشخص شده بود. نتایج خروجی پرسشنامه در مقطع ابتدایی با اولویت «بازی و وجود تنوع رنگی» و بعد فضای سبز و جایی برای نشستن بود، در مقاطع دبیرستانی «برقراری امنیت و روشنایی معابر» بود. البته فضای سبز و جایی برای استراحت از دیگر خواسته‌های آنها بود.
مدیر پروژه درنگ گاه شماره 12، گفت: زمین درنگ گاه به سه بوستان ولایت، شریعتی و الهی نزدیک است و ما به این فکر افتادیم که بچه‌ها مسلما به پارک نیاز کمتری دارند.
وی گفت: با توجه به اینکه والدین بسیاری در زمان تعطیلی مدارس برای بردن فرزندانشان منتظر می‌مانند، فکر کردیم که اگر بتوانیم بخش سایه‌ای را در این درنگ گاه به‌وجود بیاوریم، والدین می‌توانند در سایه جمع و تعاملات اجتماعی را افزایش دهند.
کمالی تصریح کرد: طراحی این درنگ گاه انجام شده و براساس زمانبندی‌ که انجام دادیم، تقریبا 10 هفته این کار زمان نیاز دارد، زمان بهره برداری از این پروژه به علت تاخیر در تامین منابع مالی از پایان شهریور به زمان نامعلومی‌تغییر یافته است.
کمالی در پاسخ به این سوال که ایجاد درنگ گاه‌ها چقدر در تغییرات محیطی و افزایش تعاملات اجتماعی مردم ساکن منطقه موثر است، توضیح داد: هدف ما هم افزایش مشارکت مردم بود. نتایج نظرسنجی، زمینه طرحی شد که قرار است در این محله ایجاد شود. از آنجایی که المان‌های موجود در این زمین هم برای اهالی مهم است آنها را حفظ خواهیم کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه