دکتر« اسکندر مختاری»:

توسعه پهنه رودکی برمبنای فرهنگ خواهد بود

عضو شورای راهبری پهنه فرهنگی رودکی، گفت: با بیان اینکه توسعه پهنه رودکی کیفیت محور و فرهنگ مبنا است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر اسکندر مختاری با بیان اینکه، احیا اصالت شهر حقی بوده که در گذشته از شهر گرفته شده است و سازمان زیبا سازی می‌خواهد این حق را به ساکنینش برگرداند، ادامه داد: سازمان زیباسازی شهرتهران طی2 دهه اخیر به عنوان پیشگام ارتقا کیفیت فضای شهری وارد عمل شده و طرح‌های مختلفی را در مکان‌های عمومی شهرتهران به اجرا درآورده است. از میان این طرح‌ها می¬توان به طرح میدان حسن آباد، میدان راه آهن، میدان منیریه، میدان امام خمینی خیابان صف، کوچه مروی و خیابان برادران شهید مظفر به عنوان طرح‌های پیشگام ارتقا فضای شهری اشاره کرد.
عضو شورای راهبری پهنه فرهنگی رودکی، درباره ضرورت وجود پهنه فرهنگی رودکی و اهداف اولیه طرح افزود:« طی 2 سال اخیر ارتقای کیفیت فضاهای شهری در پهنه رودکی مورد توجه سازمان زیباسازی قرار گرفت و قرار براین شد که یک گروه مطالعاتی و یک گروه طراحی براین موضوع متمرکز شود. بحث اول این است که توسعه شهری تهران یک توسعه بی¬کیفیت است و تا به حال بیشتر متوجه مسائل کارگاهی و عملکردی بوده است. در محدوده پهنه رودکی اهداف طرح متوجه این شد که توسعه شهری کیفیت محور و فرهنگ مبنا باشد. به عبارت دیگر از اهداف اولیه طرح ارتقا کیفی پهنه رودکی، توسعه برمبنای فرهنگ است.»
به گفته دکتر مختاری، این پهنه به دلیل همجواری با محور فرهنگی انقلاب و همچنین قرارگیرفتن در مرکز تاریخی شهر تهران، ظرفیتهایی داشت که باید مورد توجه قرار می¬گرفت. در این محدوده که از شمال به خیابان انقلاب و از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو، از غرب به خیابان ولی عصر و از شرق به خیابان حافظ محدود می¬شود؛ کانون‌های مهم فرهنگی و مراکز تاریخی شهر تهران استقرار پیدا کرده است. در سمت شرق مجموعه فرهنگی تالار وحدت در کنار تالار فرهنگ و در قسمت غرب آن در کنار محور ولی عصر پارک دانشجو و تئاتر شهر قرار گرفته است. در این محدوده این 2 کانون فرهنگی شهر تهران با تعدادی فضاهای فرهنگی متعلق به بخش خصوصی، فعال هستند که مجموعه بی نظیری از فعالیتهای فرهنگی را در این محدوده جمع کرده اند. در حال حاضر در این محدوده حدود 14 سالن تئاتر مستقر است. در قسمت جنوبی محور نوفل لوشاتو 3 سفارت خانه فرانسه، ایتالیا و واتیکان قرار گرفته اند و درشمالش در کنار خیابان رازی سفارتخانه ارمنستان قرار دارد درضمن تعدادی هتل در این محدوده 32 هکتاری واقع شده است.
مختاری در ادامه با تاکید بر اینکه چیزی که محله را از بقیه نقاط شهر متمایز می کند سکونت با کیفیت آن است، گفت: این فعالیت‌های فرهنگی باعث اخلال در سکونت و نحوه سکونت ساکنین نشده است. علاوه بر این ساختمان‌های واجد ارزش تاریخی فرهنگی فراوانی که آخرین شمارش آنها به تعداد 90 واحد ساختمانی می¬رسد در این مجموعه قرار گرفته اند که این آمار سبب شده است این مجموعه علاوه برعملکردهای فرهنگی بتواند خودش را به صورت یک موزه معماری معاصر ایران مطرح کند. به عبارت دیگر پهنه رودکی یک میراث شهری گرانبها در شهر تهران است که باید مورد توجه قرار بگیرد از این رو باید عواملی که آینده این پهنه را در مخاطره قرار می¬دهند شناسایی شوند و از توسعه آسیب‌ها جلوگیری شود و در ضمن نیازهایی که کانونهای فرهنگی واقع در محدوده دارند رفع شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بخش اعظمی از درک شهروندان از شهر به واسطه ی فضاها صورت می گیرد لذا طراحان می کوشند ضمن برآوردن نیازهای اصلی شهروندان به تصورات آنها نیز شکل دهند. شهر باید محیطی کارا و در…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه