مسئول درنگ گاه شماره 3:

باید مردم را با کارکرد درنگ گاه‌ها آشنا کنیم

مسئول درنگ گاه شماره 3 با تاکید بر اینکه نباید درنگ گاه‌ها رها شوند، گفت: باید مردم را با این فضاها آشنا کنیم تا بتوانند از آن مراقبت و استفاده کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رضا دانشمیر با بیان این مطلب افزود: در اسفند 97، سازمان زیباسازی شهر تهران موضوع درنگ گاه را مطرح کرد. بر همین اساس بنا شد تا زمین‌های رها شده در شهر تهران به فضاهایی بدل شود که بتواند مورد استفاده مردم قرار بگیرد.
وی ادامه داد: 15 قطعه زمین در محدوده محلات همسایه بوستان ولایت میزبان درنگ گاه‌ها هستند که ما هم قرار است در جوادیه، خیابان ده متری دوم در زمینی به مساحت 75 مترمربع این کار را انجام دهیم.
دانشمیر با اشاره به طرحی که قرار است در این زمین اجرا کند، توضیح داد: جوادیه منطقه کارگر نشین است، این محله 3 سینما دارد که بعد از انقلاب همگی آنها متروکه شدند. زمانیکه این فضاها را دیدیم تصمیم گرفتیم تا تئاتر روباز با فضای سرپوشیده برای مردم محله بسازیم تا این بخش فعال و مشارکت مردمی‌ برای تعاملات اجتماعی در روزها و ایام خاص را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: سیستم این سازه را هم بتنی ساده در نظر گرفتیم که نیازی به نگهداری نداشته باشد و در آب و هوای مختلف دوام بیاورد. بنابراین سازه ساده‌ای طراحی کردیم که قابلیت دوگانه دارد.
مسوول درنگ گاه شماره 3 با بیان اینکه کشورمان در زدن طاق سابقه طولانی‌ داشته و این هنر تاریخی‌ محسوب می‌شود، اظهار کرد: بر همین اساس هم تصمیم ‌گرفتیم تا فضای سرپوشیده را مانند ایوان یا چیزی شبیه طاق بپوشانیم تا مردم از طریق رمپ و پله به پشت طاق که دارای فضای روباز و گردان آمفی تئاتر مانند یونان باستان است، بروند تا هر استفاده‌ای که می‌خواهند از آن داشته باشند.
دانشمیر توضیح داد: می‌خواستم اسم تئاتر را «تئاتر کوچک» بگذارم تا ادای احترامی‌ به سینماهایی شود که در این محله وجود داشته در عین حال امکان انجام فعالیت های دیگری هم در این فضا وجود داشته باشد. کل سیستم حرکتی این درنگ گاه به صورت چرخشی باز طراحی شده و مردم می‌توانند از طرفی وارد و از طرف دیگر خارج شوند.
مسوول درنگ گاه شماره 3 اضافه کرد: این فضا به نظرم خیلی زیباست، اما باید مردم را با این فضاها آشنا کنیم تا بتوانند از آن مراقبت و استفاده کنند ولی نباید رها شوند.
وی معتقد است: اینکه برخی بر این موضوع تاکید دارند که مسوولیتی در برابر این فضا نداریم و صرفا ساخته می‌شوند تا محلات را صاحب فضای درنگ گاه کنند، درست نیست. فکر می‌کنم نباید با تجاربی این چنینی که برای نخستین بار در ایران اتفاق می افتد اینگونه برخورد شود. یعنی حداقل باید مدتی از طرف خود سازمان برنامه‌هایی در آن اجرا شود تا مردم متوجه این فضاها شوند.
دانشمیر اضافه کرد: کافی است یکی دو ماه در این محل مراسم‌ برگزار شود تا مردم بدانند که چه استفاده‌هایی می‌توانند از این فضا داشته باشند. اما اگر این فضا را رها کنیم در حالیکه آموزشی هم درباره نحوه استفاده و چرایی ایجاد آن به مردم نداده‌ایم مسلما این فضاها کارایی لازم را در فضای شهری نخواهند داشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • محراب های سفالین ایرانینویسنده: کیانوش معتقدیسال چاپ :1397بررسی عنصر مهمی همچون محراب های سفالین در فضای معماری مذهبی ایران، به مثابه شناخت حقیقت و زیبایی هنر اسلامی و بدون شک یکی از راه های مهم…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه