چاپ کردن این صفحه
دکترای هنر، کارشناس ارشد معماری و تئوریسین هنر:

نیازی برای تبدیل تهران به پاریس نداریم

دکتر باوند بهپور، گفت: چیزی که از این تاریخ مواجهه و مقایسه می‌توان فهمید این است که تهران نه قرار است پاریس شود و نه لزومی‌به این تبدیل دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان شهر تهران، دکتر باوند بهپور در دومین کارگاه مفهومی‌مرزبندی فرهنگ و هنر در پهنه فرهنگی و هنری رودکی که در محل تالار وحدت برگزار شد با بیان این مطلب افزود: برگزاری این کارگاه با نفس شنیدن نظرات در رویکرد جدید شهرسازی جایگاه خوبی دارد.
وی ادامه داد: به نظرم چیزی که در مباحث مطرح شده درباره پهنه رودکی کمتر توجه شده این است که تهران در کنار اینکه شهر بزرگی است در واقع پایتخت هم هست، به این معنا که فقط به خودش خدمات ارائه نمی‌دهد بلکه این خدمات قرار است به کشور توسعه یابد. در واقع پهنه رودکی باید هم برای افرادی که در این منطقه رفت و آمد دارند و هم کل ایران خدمات فرهنگی ارائه کند.
بهپور با اشاره به مهم بودن توجه به فاخر و غیر فاخر شدن هنر، اضافه کرد: بحثی که چند بار تکرار شد این بود که هنر فاخر چه جایگاهی دارد. همه این موضوع را احساس می‌کنند البته فاخر بودن در رویکرد ساخت سالن وحدت دیده می شود.
این دکترای هنر، کارشناس ارشد معماری و تئوریسین هنر با تاکید بر اینکه سالن وحدت اساسا به عنوان محلی مردمی‌ساخته نشده است، گفت: سال‌هایی که در اروپا زندگی کردم، دیدم که ایرانی‌ها همیشه در حال مقایسه وضعیت ایران و اروپا هستند که مثلا چه شد که فرانسه به این شکل درآمد و اصلا چطور تهران می‌تواند پاریس شود؟
وی اظهارکرد: چیزی که از این تاریخ مواجهه و مقایسه می‌توان فهمید این است که تهران نه قرار است پاریس شود و نه لزومی‌به این تبدیل دارد. در دوره کوتاهی شاید این خواست پیش آمده و آن هم واقع گرایانه نبوده است. روشن است که تهران نمی‌توان شبیه شهرهای اروپایی شود و لزومی‌ندارد.
بهپور تصریح کرد: اگر بخواهیم تاریخ هنر غربی را تکرار کنیم که بارها تئوری‌هایی از آن در ایران انجام شده باید بدانیم که اساسا موفق نبوده است اما اگر بخواهیم ببینیم که چه چیزی در ایران موثر بوده یا اصطلاحا جواب می‌دهد نتایج متفاوت است. در ایران هر دو رویکرد مدرنیستی و پست مدرنیستی جواب می‌دهد. یعنی اگر سیستم بالا و پایین داشته باشیم و ایده این باشد که «یک ده آباد بهتر از صد شهر خراب است» واقعا ارزشمند است و همه آن را درک می‌کنند.
این دکترای هنر، کارشناس ارشد معمار و تئوریسین هنر افزود: شهرسازی موضوعی تخصصی است و شاید درست نباشد که تنها کالبدی از آن صحبت کنیم، مسلما پهنه رودکی زیر دست متخصصان پلاک به پلاک از روی نقشه مطالعه می‌شود و چیزی نیست که بتوان در باره آن کلی گویی کرد.
وی با بیان اینکه نیازی به قلب فرهنگی در تهران وجود ندارد، تصریح کرد: با نگاهی ساده به این محدوده، می‌توان متوجه شد که این محدوده برای اهداف مطرح شده کوچک است و ظرفیت تبدیل شدن به قلب فرهنگی تهران را ندارد و لزومی‌هم برای این کار نیست.
بهپور گفت: این رویکرد الگوگیری از شهرهای اروپایی مانند مونیخ، لندن و وین می‌آید که توریست فرهنگی دارند، با این کار آنها می‌تواند همه محل‌های فرهنگی را یک جا ببینند اما این امکان در تهران وجود ندارد و اگر نقشه توریست فرهنگی را ترسیم کنیم ممکن است حتی از پهنه رودکی رد نشود.