محمد جواد رشیدی معاون اجتماعی وامور فرهنگی شهرداری منطقه 11

یکی از مشکلات ما در پهنه رودکی، طرح تفصیلی است!/ با توجه به کارکردی که بحث هنر، فرهنگ، نمایش و موسیقی دارد قاعدتا باید در طرح تفصیلی بازنگری شود

با توجه به اینکه قسمت اعظم پهنه جغرافیایی منطقه 11 شهرداری تهران، در پهنه فرهنگی رودکی واقع شده است این منطقه به نوعی میزبان این طرح به حساب می¬آید. از زمان اجرای طرح پهنه فرهنگی رودکی معاونتهای این منطقه اقداماتی در راستای این طرح انجام داده اند. معاونت اجتماعی یکی از معاونتهایی است که به طور جدی درگیر اجرای این طرح است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، «محمد جواد رشیدی» معاون اجتماعی منطقه 11 با اشاره به اینکه ایجاد پهنه فرهنگ و هنر رودکی جز احکام برنامه دوم توسعه شهر تهران بوده است و عملا با پایان برنامه دوم توسعه شهر تهران در دستور کار مدیریت جدید شهری، کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، سازمان زیباسازی، شرکت توسعه فضای فرهنگی و شهرداری منطقه 11 قرار گرفته است از اقدامات معاونت اجتماعی شهرداری منطقه 11 در راستای اجرای این طرح گفت: «در 2 سال گذشته جلسات متعددی داشتیم و نهایتا ازسال گذشته بخشی از اقدامات اجرایی انجام شده است. در طرح اولیه پروژه شناسایی37 بنای ارزشمند و ثبت اثر واجد ارزش را داشتیم که این بناهای ارزشمند شاخصه های مختلف داشتند ازجمله پایداری سازه ای، موقعیت دسترسی به شبکه معابر، ارزش معماری، کیفیت کاربری وسازگاری و کاربری با بناهای همجوار و ارزشهای تاریخی و فرهنگی بود. در سال گذشته و در فاز اول قدم خیلی خوبی برداشتیم و جداره سازی و پیرایش شهری 7 بنا در دستور کار قرار گرفت و انجام شد. در پژوهش بعدی که این 37 بنا به 100 بنا رسید و همچنان برنامه ریزی راجع به این بناها ادامه دارد.»
نوروزگاه
معاون اجتماعی فرهنگی منطقه 11 با اشاره به اینکه در فاز اول خوشبختانه مالکان این بناها همکاری خیلی خوبی با شهرداری داشتند ابراز امیدواری کرد در فاز بعدی هم مالکان استقبال خوبی کنند و شهرداری با مشارکت آنها پیرایش نمای ساختمانها را انجام دهد. در ادامه رشیدی از بهره برداری از فضاهای فرهنگی پهنه رودکی گفت:« در ایام نوروز امسال بحث نوروزگاه پهنه را داشتیم و شاهد حضور 17 گروه نمایشی و موسیقیایی منتخب کشور بودیم و خوشبختانه شهروندان از این برنامه های نوروزی استقبال بسیار خوبی کردند. ما در دستور کار داریم که بتوانیم تفاهم نامه هایی با مجموعه های هنری و نمایشی و اداره کل هنرهای نمایشی منعقد کنیم تا کارهای مشترکی را در پهنه هنرهای نمایشی و موسیقیایی داشته باشیم که برنامه ریزی اش در حال انجام است. در این قضیه شاهد همکاری شهرداری شهر تهران، سازمان زیباسازی، شرکت توسعه سازه های فرهنگی منطقه و کمیسیون اجتماعی شورای شهر بوده ایم. »
مشکل طرح تفصیلی
بی شک اجرای طرح پهنه فرهنگی رودکی با مشکلاتی هم روبرو است رشیدی به طرح تفصیلی به عنوان یکی از مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و افزود:« مسئله ای که هست ما در این پهنه طرح تفصیلی را داریم. با توجه به کارکردی که بحث هنر، فرهنگ، نمایش و موسیقی دارد قاعدتا باید در طرح تفصیلی بازنگری شود. بخش زیادی از پهنه ها در پهنه rو s قرار دارد که بهره برداری با این کارکرد را مشکل می¬کند -و در حال حاضر در دستورکار حوزه شهرسازی قرار گرفته است- باید یک اقدام نظام بهره برداری برای پهنه داشته باشیم و این سیستم بتواند درباره محتوای برنامه¬های پهنه برنامه ریزی انجام دهد.» درادامه معاون اجتماعی منطقه 11 از فاز دوم اجرای بحث کالبد و جداره خیابان استاد شهریار خبر داد که دقیقا از مرداد ماه امسال اجرایی می¬شود و در حال حاضر در مرحله انتخاب پیمانکار است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه