چاپ کردن این صفحه
مسئول درنگ‌گاه شماره یازده تهران:

درنگ‌گاه‌ها محل تعامل مردم است

مسئول درنگ‌گاه شماره یازده تهران گفت: در شرایطی که مردم تنها برای کار از خانه خارج می شوند و ارتباطات به چهاردیواری منتقل شده، وجود درنگاه‌ها می‌‌‌‌‌تواند با ایجاد فضایی برای استراحت، محلی برای شکل گیری تعاملات بین مردمی‌‌‌‌‌باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بیژن شافعی با بیان این مطلب افزود: این درنگ‌گاه در محدود ده متری و بیست متری جوادیه و درکوچه‌ ظهیری قرار می‌گیرد. طرح تفصیلی محلی که قرار است این درنگ‌گاه در آن به اجرا درآید، نشان می‌دهد این کوچه به قدری عریض خواهد ‌‌‌‌شد که به عنوان شریانی مورد استفاده قرار گیرد، اما تا تکمیل این قطعات به عنوان یک فرعی از آن استفاده می‌‌‌‌‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر هم بخشی از خانه‌های این محل تجمیع شده و تعدادی هم عقب نشینی پیدا کرده است، این درنگ‌گاه بخشی از یک قطعه مسکونی است که در دل این کوچه قرار دارد. این کوچه فاقد فضای سبز و جمعی مناسب است و فقط جنبه کارکردی دارد.
شافعی افزود: عبور وسایل نقلیه موتوری و پارک خودرو معمول ترین اتفاقی است که در این کوچه رخ می‌‌‌‌‌دهد، هیچ محلی برای ارتباط بین افراد در این محدوده وجود ندارد.
مسئول درنگ‌گاه شماره یازده تهران تصریح کرد: چیزی که ما در این درنگ‌گاه تا کامل شدن همه قطعات یعنی تا زمانیکه تغییرات نهایی در این کوچه اعمال شود، دنبال می‌‌‌‌‌کنیم ایجاد فضای سبز خطی به عنوان فضای جمعی است.
وی با تاکید بر اینکه این محل بیشتر از هر چیزی فضایی برای درنگ خواهد بود، اعلام کرد: در مرکز این درنگ‌گاه یک درخت هم گذاشته خواهد شد تا مردم در کنار آن بنشینند و گفت‌وگو کنند ضمن اینکه فضای کوچکی هم برای بازی بچه‌ها در نظر گرفته شده است.
شافعی اظهار کرد: هنوز پروژه شروع نشده اما همه نقشه‌ها و زمانبندی‌ها مشخص شده است، منتظر هستیم تا زمین را به ما تحویل دهند و طرح را آغاز کنیم.
مسئول درنگ‌گاه شماره یازده درباره اهمیت وجود این درنگ‌گاه‌ها تصریح کرد: امروزه بیشتر کارها را فیزیکی انجام می‌‌‌‌‌دهیم، به این معنا که مردم تنها به کار کردن می‌‌‌‌‌پردازند. وجود درنگ‌گاه به چنین مکان‌هایی سکون و آرامش می‌‌‌‌‌دهد و محلی برای گفت‌وگو و ارتباط می‌‌‌‌‌شود. در حال حاضر بیشتر ارتباط‌ها پشت دیوارها قرار دارد اما با وجود این درنگ‌گاه مردم بیشتر با یکدیگر تعامل خواهند کرد و بیشتر یکدیگر را خواهند شناخت.
وی گفت: وجود درنگ‌گاه باعث می‌‌‌‌‌شود تا مردم از فضای جمعی در محیط‌های پرتراکم بیشتر استفاده کنند، ارتباط داشته باشند و در جریان اخبار و حوادث محله خود قرار بگیرند و در صورت نیاز هم به یکدیگر کمک کنند.
شافعی با بیان اینکه به نظرم کوچه بلند ظهیری سه تا چهار درنگ‌گاه نیاز دارد، افزود: درنگ‌گاه مانند دانه‌های یک تسبیح هستند. یعنی اقدامات زیادی می‌‌‌‌‌تواند باعث بهبود شرایط محله شود اما همین اقدام هم به نوبه خود تاثیرگذار است.