احیای بناهای تاریخی اقدامی برای جذب گردشگر / خانه اتحادیه در بهبود کیفیت زندگی کمک کننده است

مدیر دفتر و پیگیری امور شهردار منطقه 12 گفت: با احیای بنای تاریخی خانه اتحادیه و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی می توانیم جاذب گردشگر باشیم و از مهجور ماندن آنها جلوگیری کنیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سیروس عزیزی در بازدید خود از خانه اتحادیه با بیان اینکه محدوده مرکزی تهران خاستگاه اصلی شهر است، گفت: این منطقه سرشار از بناهای تاریخی است و ظرفیت بسیار بالایی برای تغییرات فرهنگی دارد.

وی افزود: با احیای اینگونه بناها و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی می توانیم جاذب گردشگر باشیم و از مهجور ماندن آنها جلوگیری کنیم.

مدیر دفتر و پیگیری امور شهردار منطقه 12 با اشاره به بازسازی و مرمت خانه های تاریخی تصریح کرد: بازسازی این بناها احیای زیست گردشگری را به دنبال دارد و کمک می کند این منطقه که سالهای متمادی به دلیل تغییر کاربری ها و تخریب دچار آسیب شده جان دوباره بگیرد.

عزیزی با بیان اینکه بازسازی بنای اتحادیه اتفاق بسیار شایسته ای است، تاکید کرد: سازمان زیباسازی به عنوان مالک و متولی بازسازی و مرمت اقدامات بسیار خوبی در این بنا انجام داده و توانسته در راستای حفظ بناهای تاریخی گامی شایسته و ارزشمند بردارد.

وی ادامه داد: افتتاح این مجموعه و بهره برداری آن می تواند شهروندان تهرانی به خصوص مردم این منطقه را خوشحال کند. قطعا این خانه می تواند در بهبود کیفیت زندگی در محدوده تاریخی تهران کمک کننده باشد.

به گفته مدیر دفتر و پیگیری امور شهردار منطقه 12 هر گامی که در راستای بازسازی بناهای ارزشمند برداشته شود خود یک محرک توسعه است. بازسازی بناهای تاریخی علاوه بر تغییرات فرهنگی می تواند استفاده اقتصادی، تجاری وگردشگری را به دنبال داشته باشد.

لازم به ذکر است؛ خانه و باغ اتحادیه یا «خانه امین‌السلطان» عمارتی مربوط به دوران قاجار است که در مرکز تهران جای گرفته ‌است. خانه - باغ اتحادیه به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله‌زار قدیم و یکی از باارزش‌ترین معماری‌های دوره قاجار شناخته می‌شود.
این خانه به دلیل موقعیت مکانی بین خیابان فردوسی و لاله‌زار تهران قدیم، محل رفت‌وآمدهای میهمانان خارجی آن روزهای قبل انقلاب و نشست‌های سیاسی هم بوده‌است. این اثر در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. اما پس از چندی بعد «به حکم دیوان عدالت اداری ایران، خانه اتحادیه، (محل ساخت سریال دایی‌جان ناپلئون) به همراه خانه پدری پروین اعتصامی از فهرست آثار ملی خارج شده و در خطر تخریب قرار گرفتند». این خانه در مهر ماه ۱۳۹۴ توسط سازمان زیباسازی شهر تهران خریداری و جز دارایی‌های شهرداری تهران شد.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه