آموزش کشاورزی شهری به مردم در درنگ گاه

مسئول پروژه درنگ گاه 8 گفت: این درنگ گاه در محله ای با کمترین امکانات شهری بنا می‌شود و مردم این محله انسجام خیلی خوبی در مشارکت های اجتماعی دارند.
 

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، پرشیا قره‌گوزلو در معرفی این پروژه گفت: پروژه درنگ گاه شماره 8 در منطقه 17 و محله‌ای بنام گلچین قرار دارد که نزدیک ترین محل به راه آهن تهران-اهواز است و پنج درنگ گاه دیگر نیز در این راستا وجود دارد. این محله یکی از فقیرترین محلات این منطقه است و تقریبا اکثر خانه‌ها در بافت فرسوده قرار گرفته و فضای پارکینگ، پیاده رو، خدمات شهری و فضای بازی بچه‌ها تقریبا صفر است اما در مقابل آن انسجام خیلی خوبی بین ساکنین این محله وجود دارد.
وی ادامه داد: در اولین صحبت‌هایی که با مردم انجام شد موضوع پارکینگ برای آنها در اولویت قرار داشت. زمینی 150 متری‌ که برای درنگ گاه به ما داده شده عملا پارکینگ مردم محله است.
قره‌گوزلو درباره برخورد مردم با این پروژه اظهار کرد: ما در چند مرحله با مردم صحبت کردیم و آنها خواستار این بودند که پارکینگ، آن هم برای تعداد محدودی از خودروهای همان کوچه داشته باشند، بنابراین تصمیم گرفتیم در طرح‌ها چند پارکینگ را نیز جای بدهیم.
مسئول پروژه درنگ گاه 8 اضافه کرد: می‌خواستیم مردم هم بتوانند ساعاتی را در این درنگ گاه بگذرانند. ما متوجه شدیم مردم دوست دارند تا جای سبزی داشته باشند که بتوانند بنشینند حرف بزنند. بنابراین بعد از قدم اول مطالعاتی، به کشاورزی شهری رسیدیم و این موضوع را با مردم در میان گذاشتیم. در ابتدا قبول کردن این موضوع برای مردم سخت بود و این کار را بیهوده می‌دانستند اما سرانجام متقاعد شدند.
قره‌گوزلو با بیان اینکه در همین حین متوجه شدیم که در یکی از مدارس محله به دانش آموزان کشاورزی شهری آموزش می‌دهند، گفت: این اتفاق متقارن با اقدامات ما باعث شد برنامه ریزی‌ داشته باشیم تا از همین بچه‌ها برای آموزش سایر کودکان استفاده کنیم تا آنها هم نسبت به این حرفه آشنایی یابند.
توانسته‌ایم اعتماد مردم را جذب کنیم
بهزاد اتابکی هم با تاکید بر اهمیت وجود پارکینگ برای مردم این محله گفت: نه تنها خود واحدهای مسکونی پارکینگ ندارند بلکه در کوچه و خیابان‌ها هم جایی برای پارک ماشین در کنار خیابان نیست. خیلی از درنگ گاه‌ها در این منطقه جای پارک ماشین‌ها شده و به نظرم منطقه 17 با وجود اینکه یکی از کوچترین مناطق شهر تهران به شمار می‌رود اما تراکم جمعیتی زیادی دارد.
وی علت برخوردهای بعضا بد مردم با چنین پروژه‌ای را نداشتن آگاهی کافی از پروژه‌های شهری دانست و افزود: از طرفی ممکن است که مردم هم رفتار خوبی از سوی مدیران شهری ندیده باشند و از طرفی هم وضعیت اجتماعی و اقتصادی خوبی هم ندارند.
اتابکی تصریح کرد: عملا فضای شهری خوبی در این محله وجود ندارد. مردم نگرانند که درنگ گاه محل تجمع معتادان شود. از طرفی هم چون روی خوشی از مسئولان ندیده‌اند باعث شده تا نتوانند به راحتی اعتماد کنند.
مسئول پروژه درنگ گاه 8 اضافه کرد: چندین بار سعی کرده‌ایم تا با مردمی‌که مشرف به این فضا زندگی می‌کنند صحبت کنیم، نهایتا توانستیم تا بخشی از اعتماد مردم را جذب کنیم که این برای ما قدم رو به جلو محسوب می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه مقالات سال چاپ: 1392 مفهوم توسعه پایدار از جمله مفاهیمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان و کارشناسان در حوزه های مختلف قرارگرفته و رفته رفته موضوعاتی چون معماری و شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه