درنگ گاه‌ها محل تعامل مردم می‌ شود

طراح و مدیر پروژه درنگ گاه شماره 6 شهر تهران گفت: با طراحی درنگ گاه علاوه بر اینکه در واقع فضاهای شهری را ساماندهی می‌‎کنیم به نوعی داریم یک روش جدید جامعه شناسی را نیز پیش می‌‎بریم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رها اشرفی دراین باره افزود: پروژه درنگ‌گاه‌های شهر تهران توسط سازمان زیباسازی شهر تهران تعریف و به ۱۵ معمار منتخب واگذار شده است در همین راستا درنگ گاه شماره 6 به گروه من داده شد تا ما بتوانیم کار مطالعه آن را انجام دهیم.
وی ادامه داد: درنگ گاه شماره 6 در منطقه زمزم و تقاطع خیابان تشیع و مهدوی قرار گرفته است. از خصوصیات‌ این درنگ گاه می‌‎توان به فضای مثلثی شکل در مجاورت ۵ ساختمان مسکونی، یک مسجد، فضای سبز و ریل راه آهن اشاره کرد.
اشرفی با اشاره به مشکلات این درنگ گاه اظهار کرد: این فضا در نتیجه عقب‌نشینی خیابان مهدوی ایجاد شده است.باید بگویم از این دست فضا در این خیابان زیاد است و در نتیجه این عقب نشینی‌ها این فضا به یک پارکینگ تقریباً نیمه عمومی‌‎تبدیل و این موضوع باعث ناراحتی ساکنین مجاور سایت شده است.
طراح و مدیر پروژه افزود: از همان ابتدا با توجه به تاکید سازمان زیباسازی شهر تهران، تصمیم گرفتیم که تمام پروژه را با مشارکت مردمی‌‎طراحی کرده و بسازیم. در چند جلسه از خواسته‌ها و مشکلات ساکنین باخبر شدیم، در واقع اینطور تعریف کردیم که اگر برای یک محله کاری می‌کنیم ساکنین محله کارفرمای ما خواهند بود. از دید ما صاحبان پروژه در واقع نه سازمان زیباسازی شهر تهران بلکه همسایه‌های مجاور سایت بودند.
اشرفی اضافه کرد: یکی از مهمترین خواسته‌های مردم از ما حفظ یا طراحی پارکینگ است و قسمتی از این فضا باید ۱۰۰ درصد برای پارکینگ در نظر گرفته شود. مساله دیگر هم این بود که بچه‌ها بتوانند فضای بازی داشته باشند به همین خاطر، طراحی براساس خواسته‌ها و مشکلات مردم انجام شد.
طراح و مدیر پروژه درنگ گاه شماره 6،افزود: بعد از طراحی و از مرحله اجرا سعی شد پروژه طوری تعریف شود که مردم هم مشارکت داشته باشند. قسمت‌هایی از کار با کاشی شکسته است و تصمیم گرفتیم تا کار با کاشی شکسته را به بانوان داخل سایت آموزش دهیم تا در حین کار آموزش با استفاده از دست سازه‌های آنها و ایجاد فرصت اشتغال، کارآفرینی هم کرده باشیم.
وی گفت: با برگزاری کلاس آموزش کاشی شکسته مشارکت مردم بسیار افزایش یافت. ما در عرض یک هفته توانستیم ۱۸۳ کاشی مورد نیازمان را تولید کنیم. یکی از دغدغه‌های اصلی در درنگ گاه شماره 6، تعامل خیلی کم شهروندان بود که با این اتفاق مردم شروع به تعامل و صحبت و رفت و آمد کردند.
اشرفی تاکید کرد: خیلی‌ها نگران کثیف شدن کاشی‌ها بودند و خودشان برای مراقبت از آن داوطلب می‌‎شدند و این برای ما خیلی جذاب بود. چنین پروژه‌هایی لایه دیگری از شهر تهران را به همراه دارد، یعنی علاوه بر اینکه در واقع فضاهای شهری را ساماندهی می‌‎کنیم به نوعی داریم یک روش جدید جامعه شناسی را نیز پیش می‌‎بریم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آراء نشست¬های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد نوبتو سال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه