معاون فنی و طراحی سازمان زیباسازی شهر تهران:

همکاری تمامی دستگاه های متولی در اجرای طرح پهنه رودکی

معاون فنی سازمان زیباسازی شهر تهران از همکاری تمامی سازمان های متولی برای اجرای پروژه فرهنگی رودکی با مدیریت سازمان زیبا سازی شهر تهران خبر داد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی؛ یاسر جعفری با بیان اینکه اجرای پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هشتم قرار گرفت، افزود: به رغم اینکه از اواخر دهه 70 اجرای طرح گذرگاه فرهنگ و هنر رودکی در دستور کار دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته بود اما در طول دو دهه اخیر هیچگاه فرصت اجرایی شدن پیدا نکرد.
وی با اشاره به دلایل عدم اجرای این طرح در طول سال های گذشته ادامه داد: شاید بتوان گفت یکی از دلایل مهم در عدم اجرای این طرح فرهنگی و هنری این بود که برخی از دولت های گذشته صرفا نگاه فرهنگی به این مساله داشتند و به متولی اجرای آن ورود کامل نکرده بودند و برخی دولت ها نیز اجرای این طرح برای آنها در اولویت قرار نداشت. همچنین عدم ارتباط درست و معنا دار بین دولت و شهرداری در دوره های گذشته نیز یکی از موانعی است که می توان از آن به عنوان یکی از موانع عدم اجرای این پروژه از آن نام برد.
معاون فنی سازمان زیبا سازی با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدا خود را متولی اجرای این طرح می دانست، بیان کرد: به هر حال اجرای این طرح جزو وظایف شهرداری تهران بود و عدم انطباق و ارتباط موثر بین وزارت فرهنگ و شهرداری تهران در دوره های گذشته باعث شد تا این پروژه هیچ گاه فرصت اجرایی شدن پیدا نکند و در حد همان طرح های مطالعاتی باقی بماند.
وی با بیان اینکه موضوع اجرای پروژه 20 ساله پهنه رودکی از اواخر سال 96 دوباره مطرح شد، تاکید کرد: در ابتدا این پروژه تحت عنوان اجرای طرح تبدیل خیابان شهریار به یک مسیر پیاده راه مطرح بود که شهرداری نیز نسبت به اجرای این طرح رضایت خود را اعلام کرد که تنها این معبر را به یک گذرگاه و مسیر پیاده راه تبدیل کند تا به عنوان محور اصلی اتصال بین تالار وحدت و تئاتر شهر معرفی شود.
جعفری با اشاره به ورود جدی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به موضوع اجرای پروژه پهنه رودکی یادآور شد: اواسط سال 97 بود که با ورود ویژه کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران از تمامی دستگاه های متولی طی برگزاری جلساتی خواست تا گزارش عملکرد خود را برای اجرای این پروژه ارائه کنند.
به همین منظور شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران به عنوان متولی سنتی ایجاد فضاهای فرهنگی درباره طرح مطالعاتی خود در زمینه ایجاد پهنه رودکی گزارشی ارائه کرد و همچنین شهرداری منطقه 11 نیز از طرح مطالعاتی ای که با همکاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران درباره بررسی سناریوهای پیاده راه سازی محور شهریار مطرح شد. همچنین معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز به بیان سوابقی به عنوان اصلی ترین متولی پیشنهاد این طرح پرداخت.
به گفته وی، در این میان سازمان زیبا سازی نیز در گام نخست نه به عنوان سازمانی که در این زمینه طرح دارد بلکه به عنوان متولی پیاده راه سازی و ایجاد فضاهای شهری در این جلسات حضور پیدا کرد.
معاون فنی و طراحی سازمان زیبا سازی شهر تهران با بیان اینکه سازمان زیباسازی در جلسات تخصصی کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران موضوع متفاوتی را در اجرای طرح پهنه رودکی مطرح کرد، تاکید کرد: سناریوی سازمان زیبا سازی برای اجرای طرح پهنه رودکی ارائه یک سناریو ترکیبی از تمام طرح های مطالعاتی بود که در گذشته توسط سازمان های مختلف انجام شده بود. به همین دلیل توانستیم رویکرد نوینی را در این خصوص به کمیسیون مربوطه شورای شهر تهران ارائه کنیم.
وی با بیان اینکه اعتقاد داریم در طول دو دهه گذشته مطالعات کاملی در خصوص پهنه رودکی انجام شده است، گفت: به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای این طرح نیاز به مطالعات جدیدی نیست. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که یکی از ضعف های طرح های ارائه شده در گذشته این بود که هر سازمانی به صورت مجزا اقدام به انجام مطالعاتی در این زمینه می کرد و توجهی به مطالعات انجام شده در این زمینه نداشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه