دکتر یاسر جعفری، معاون فنی و طراحی شهری:

کلنگ‌ زنی اولیه پهنه رودکی بعد از 30 سال مناقشه یک ماه دیگر آغاز میشود

دکتر یاسر جعفری، معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت‌ها در پهنه رودکی در چند بخش مختلف در حال انجام است، گفت: فاز اول کف‌سازی پهنه رودکی با توجه به تهیه نقشه‌های اجرایی و انتخاب پیمانکار تا یک ماه دیگر آغاز می‌شود و مناقشه 30 ساله درمورد این پهنه به پایان می‌رسد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، جعفری با اشاره به اینکه پهنه رودکی یکی از بزرگترین پروژه‌های شهری_فرهنگی است که یکسال است در دستور کار سازمان زیباسازی قرارگرفته‌است، ادامه‌داد: تاکنون بیش از 100 جلسه سیاستگذاری برای بررسی اتفاقات و کار در این بخش از سوی سازمان برگزار شده‌است.
او از تهیه طرح "عملیات اولیه" به عنوان گام اول اقدام در پهنه رودکی اشاره‌کرد و افزود: در گام نخست ساماندهی محور اصلی گذر فرهنگی و هنر و ساماندهی خیابان از تالار وحدت تا تاتر شهر در دستور کار قراردارد که این اقدام تا یک ماه آینده کلنگ زنی خواهد شد.
معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران درمورد فعالیت‌های صورت‌گرفته در این پهنه گفت: ساماندهی جداره، سیما و منظر شروع شده و عملیات پیرایشی در بخش‌هایی از این پهنه در حال انجام است. در حال حاضر پیرایش و ساماندهی جداره 10 بنای تاریخی در بخش شمالی خیابان انقلاب در حال اجراست. در بخش شرقی خیابان حافظ نیز پیمانکار انتخاب شده‌است و ساماندهی بناهای تاریخی این بخش را شروع ‌کرده‌است.
به گفته دکتر جعفری در گام دوم حدود 20 بنای ارزشمند در محدوده شناسایی شده و عملیات ساماندهی بخش‌های تاریخی از نیمه خرداد شروع خواهد شد.
او به همکاری ساکنان و کسبه پهنه رودکی همسو با فعالیت‌های در حال انجام در منطقه اشاره کرد و گفت: اقدامات و مذاکره برای ساماندهی برخی از ابنیه، پاساژها و مراکز تجاری به صورت مشارکت صددرصدی با مالکان آنها از سوی سازمان صورت گرفته‌است و در نهایت خود شهروندان ساماندهی جداره و پیرایش این بناها را به عهده گرفته‌اند و سازمان تنها طراحی لازم برای این بخش‌ها را به انجام داده‌است.
دکتر جعفری با بیان اینکه سلسله نشست‌های تخصصی به عنوان "کارگاه مفهومی، فرهنگی و هنر در پهنه فرهنگی، هنری رودکی" نیز برگزار می‌شود، افزود: باهماهنگی‌های به عمل آمده با دانشگاه‌ها به منظور تسهیل‌گری و سیاستگذاری این نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود تا ضمن اطلاع‌رسانی درخصوص پروژه مشارکت حداکثری آرا و نظرات صاحبنظران را داشته‌باشیم.
معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی به موضوع بازنگری در طرح تفصیلی پهنه رودکی اشاره‌کرد و گفت: باتوجه به شخصیت و مسئولیتی که برای پهنه رودکی تعریف شده‌است باید در طرح تفضیلی این منطقه بازنگری صورت گیرد. این موضوع در دستور کار این معاونت قرار گرفته و بعد ازطی مراحل قانونی پیمانکار انتخاب شده و بازنگری در طرح تفضیلی در دستور کار پیمانکار قرار‌گرفته‌است تا از آینده و چشم انداز طرح اطمینان حاصل کنیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه