اساس فرهنگ در محلات چگونه می‌تواند عمل کند؟

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی ایران در کارگاه مفهومی، فرهنگی و هنر در پهنه فرهنگی، هنری رودکی گفت: از سال ۸۲ تا امروز مکرر راجع به این قسمت از شهر فعالیت مطالعاتی، برنامه ریزی شهری و طراحی - معماری صورت گرفته است، طرح جامع فضای فرهنگی نیز از سال ۸۵ به اعتبار اینکه طرح جامع تهران به تصویب می‌رسد طرح جامع فضای فرهنگی مطرح شد و از جمله پهنه‌هایی که در این طرح‌ با مقیاس شهری و ملی می‌توانست فعال شود پهنه رودکی است.
مهندس محمد بهشتی با بیان این مطلب افزود: فرهنگ در سه ساحت به شهر نسبت داده می‌شود، یکی ساحت «بخشی» است. ما در نظام امروزی بخش‌هایی نظیر بهداشت، آموزش و فرهنگ داریم که این بخش در سازمان برنامه‌ریزی و بودجه به فعالیت‌هایی نظیر موسیقی، تئاتر و ... مربوط می‌شود. شهر تهران در نسبت بخشی فرهنگی پایتخت فرهنگی کشور هم هست. بیشترین محصولات فرهنگی در تهران تولید و مصرف می‌شود. این شهر چون پایتخت فرهنگی کشور به شمار می‌رود پس ماموریت‌هایی نیز دارد.
وی ادامه داد: ساحت دیگر فرهنگ این است که آن را امر «میان بخشی» ببینیم و آن چیزی که در مطالعات فرهنگی و اجتماعی و جامعه شناختی می‌بینیم، یعنی نوع موضوعات فرهنگی و اجتماعی‌ای که در شهر وجود دارد، مشکلات مختلف شهری و شهروندی را شامل می‌شود.
بهشتی تصریح کرد: ساحت دیگر ساحت «فرابخشی» فرهنگ است، یعنی اینکه بپرسیم تهران کجاست؟ سوالی به معنای سبقه تاریخی و فرهنگی این شهر و یعنی چیزی که سازمان میراث فرهنگی در قبال آن مسولیت دارد. وقتی در مورد پهنه‌های فرهنگی حرف می‌زنیم در واقع درباره هر سه این ساحت‌ها صحبت می‌کنیم.
رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی ایران اظهارکرد: ما نیستیم که درباره تعیین نقطه‌ای به عنوان پاتوق فرهنگی تصمیم می‌گیریم، این نقطه از شهر دارای سبقه فرهنگی است و بنابر سبقه تاریخی آن است که فعالیت‌های فرهنگی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در طرح جامع فضای فرهنگی سال 85 تنظیم و تدوین و نهایتا فراموش شد تا اخیرا که خوشبختانه مدیریتی شهری و شورای شهر خواستند که این اتفاق بیفتد، گفت: تقریبا از دهه ۵۰ زندگی از شهر به فضای خصوصی رفت و اوج آن دهه ۷۰ بود و حیات مدنی به شدت کاهش یافت. اما بنا به فعل و انفعالات فرهنگی و اجتماعی در شهر از اوایل دهه ۸۰ زندگی به فضای شهری برمی‌گردد و قدم به قدم اصل شهر در حال بازپس‌گیری شهر است. حالا مدیریت شهری باید به این موضوع پاسخ دهد و بگوید اساسا فضا، فضای شنوایی برای خواسته‌های شهری است که دنبال عرصه‌هایی می‌گردد که زمینه بروز و ظهور زندگی باشد.
بهشتی افزود: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنیم این است که هر جایی در شهر بالقوه «جایی» است، در پهنه رودکی، محله رودکی «جایی» است که موضوع موسیقی و هنر باید در آن موضوعیت پیدا کرده و بنا به چنین ظرفیتی این موضوع مطرح می‌شود. اینجا استعداد زیادی برای تبدیل شدن به عرصه عمومی، تبدیل شده به محل زندگی شهری با ظاهر موسیقی و نمایش در مقیاس کلان شهر را دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیبایى هاى شمیران (ارزشهاى مکانى-عناصر هویتى)عکس: رضا شکوریسال چاپ: 1396 واژه شمیران به منطقه نسبتاً وسیعى در کوهپایه هاى توچال که در شمال محدوده تهران واقع شده است اطلاق مى شود. این کتاب قصد دارد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه