اقدامات زیباسازی مبتنی بر تصمیم شهردار تهران است/ فضاهای عمومی در اختیار مردم محلات قرار گیرد

سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، گفت:رویکردی که دوستان ما در زیباسازی برای ارتقاء و ساماندهی کیفی فلکه دوم نیروی هوایی در نظر گرفته اند مبتنی بر تصمیم مدیریت جدید شهرداری تهران است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ محمد سالاری در مراسم آغاز پروژه ساماندهی و ارتقاء کیفی فلکه دوم نیروی هوایی با اشاره به تصمیمات مهمی که در خصوص ساماندهی منطقه ۱۳ اتخاذ شده است، گفت: یکی از مهمترین موضوعات بحث بازآفرینی کالبدی و فضایی مجموعه پادگان دوشان تپه با مساحت ۲۲۵ هکتار است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از مساحت این منطقه مربوط به این پادگان است، افزود: با توجه به مشکلات جدی فضاهای باز، فضای سبز و سرانه های خدماتی که محلات اطراف این پادگان دارند امیدواریم بر اساس طراحی ها و برنامه ریزی های معاونت شهرسازی و معماری توسط مشاور ذیصلاح و همچنین اهتمام شهردار تهران و پیگیری های انجام شده بتوانیم با مسولان و مدیران ارشد نیروی هوایی ارتش توافق کنیم و شاهد یک اتفاق برد برد برای شهر باشیم.

سالاری با بیان اینکه اگر این اتفاق رخ دهد نیروی هوایی ارتش نیز به عنوان ذینفع منافع بسیار خوبی به دست خواهد آورد، تصریح کرد: بخش عمده این فضاها می تواند به عنوان فضاهای عمومی در اختیار مردم محلات قرار گیرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه موضوع ساماندهی و ارتقاء کیفی فلکه دوم نیروی هوایی اتفاق های بسیار خوبی برای منطقه ۱۳ رقم‌می زند، گفت: یکی از مهمترین اولویت های شهر تهران، تبدیل شهر خودرو محور به انسان محور است.

وی ادامه داد: هم اکنون شهر تهران به صورت کامل در اختیار اتومبیل ها قرار گرفته به همین دلیل موضوع توجه به عرصه های سبز و باز و میادین به عنوان پاتوق های اصلی محله و محل حضور مردم در دستور کار قرار گرفته است.

سالاری با اشاره به اتفاقاتی که در خصوص برداشته شدن دیوارهای پارک ها در دوره کرباسچی رخ داد، افزود: در آن زمان نگرانی های زیادی برای تبدیل شدن پارک ها به فضاهای ناامن شهری وجود داشت اما با گذشت زمان همه متوجه شدند که آن رویکرد مبتنی بر یک مبانی نظری درست و طراحی شهری است.

به گفته رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، هر مکانی که محل حضور مردم‌ باشد در آن مکان امنیت به شدت افزایش میابد و ناامنی از مکان رخت می بندد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نرده های پارک شهر نیز باید برداشته شود، گفت: در ساختمان شورای شهر به عنوان ساختمان پارلمان شهری اصول و ضوابط رعایت نکرده اند به همین دلیل باید در راستای نما و فضاهای داخلی ساختمان ها تصیماتی اتخاذ شود. مجموعه خیابان بهشت و خیابان امام خمینی و فیاض بخش باید به عنوان پردیس مدیریت شهری شناخته شود و شهرداری تهران نیز باقی ساختمان های ستادی را نیز دور پارک شهر متمرکز کند.

رییس کمیسیون ‌شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید خیابان های بهشت، امام خمینی و فیاض بخش پیاده راه شوند، تاکید کرد: البته تردد خودروها نیز در این پروژه باید امکان پذیر باشد.

سالاری اضافه کرد: ‌رویکردی که دوستان ما در زیباسازی برای ارتقاء و ساماندهی کیفی فلکه دوم نیروی هوایی در نظر گرفته اند مبتنی بر تصمیم مدیریت جدید شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه نگاه انسان محور یکی از اولویت های مهم شهرداری تهران است، گفت: یکی از شاخص های مهم در خصوص تحقق این امر توجه به فضاهای عمومی و آرام سازی شهر است. باز پس گیری فضاهای شهری از خودرو و تحویل آن به شهروندان است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: ما در این مقطع از تاریخ شهری باید به مطالبه جدی مردم به عنوان دیده بانان شهری توجه کنیم و پروژه هایی از این ‌دست را در نقاطی از شهر به صورت پایلوت اجرا کنیم. امیدواریم این رویکرد در آینده نیز تداوم پیدا کند.

سالاری اضافه کرد: امیدوارم مسوولان زیباسازی با نگاه فرهنگی در حوزه زیباسازی بتوانند در شهرداری مجموعه ای از اتفاقات مهم ‌را همانند گذشته رقم‌ بزنند چراکه مردم به شدت از چنین پروژه هایی استقبال می کنند.

وی به موضوع نوروزگاه ها در شهر تهران به خصوص میدان راه آهن و باغ فردوس در ایام عید اشاره کرد و گفت: امیدوارم چنین برنامه هایی در طول سال نیز ادامه پیدا کند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران یادآور شد: باید برای آرام سازی و باز پس گیری شهر از خودرو محور به انسان محور در حوزه حمل و نقل عمومی با هزینه بالا کارهای بسیار زیادی انجام دهیم چراکه شهر به این اتفاق نیاز دارد.

سالاری با بیان‌اینکه در فرآیند تدوین برنامه پنج ساله سوم شهرداری و در بودجه ۹۸ با وجود بودجه محدود باید برای در حوزه حمل و نقل و فرهنگ کارهای خوبی انجام دهیم، افزود: معتقدم باید مشکلاتی که در نظام بودجه ریزی و تصمیم گیری در کلان کشور وجود دارد اصلاح و هدفمند شود.

وی ادامه داد: باید ۶هزار میلیارد از بودجه شهرداری تهران را در حوزه حمل و نقل عمومی و افزایش قطار شهری هزینه کنیم چراکه قطار شهری قابلیت افزایش مسافر تا ۱۰ میلیون نفر را دارد. همچنین تعداد قابل توجهی از اتوبوس های جدیدی که با فضاهای شهری و زیست محیط سازگار هستند را باید با نگاه سخت افزاری افزایش دهیم‌.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به مدت زمان اجرای پروژه ها، تصریح کرد: زمان اجرای پروژه ها نباید طولانی شود چراکه این اتفاق نارضایتی مردم را به دنبال دارد. توجه به میدان های پیاده راه یکی از اهداف جدی برنامه پنج ساله شهرداری شده است.

سالاری تاکید کرد: تحقق رویکرد انسان محور و ارتقاء کیفی محیط نیاز به سرمایه گذاری برای تملک ندارد به همین منظور باید میزان‌ بهسازی ها افزایش پیدا کند.

وی یادآور شد: رضایت مندی مردم در بهسازی محیطی و ایجاد فضاهای سبز کوچک مقیاس، تاثیر زیادی در ارتقاء کیفی دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش2 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1389 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:60.000 ریال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه