احیای بافت‌های تاریخی مردم را با هنر و فرهنگ آشتی می‌دهد

یک روزنامه‌نگار و فعال در صنعت مد و هنر در بازدید از تئاتر نصر گفت: احیای بافت‌های تاریخی فرصت آشنایی مردم با هنر معاصر را فراهم کرده و می‌تواند آنها را با هنر آتشی دهد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهیار قره‌خانی با بیان این مطلب افزود: با حضور در تئاتر نصر یا همان تئاتر تهران با کلی از خاطرات و دوره‌های مختلف فرهنگی روبرو شدم، بازگشایی این محل اقدام با ارزشی است. به نظرم چندین هدف می‌تواند در پس این اقدام باشد که یکی احیا و توجه به هنر معاصر تهران است که این می‌تواند مردم با هنر و معماری شهری آشتی داده که گذشته خود را بهتر بشناسند و بدانند در مواجهه با آن چه واکنشی داشته باشند.
وی ادامه داد: بازگویی خاطرات کسانی که در تئاتر نصر هنرنمایی می‌کردند می‌تواند افراد را در آن فضا قرار داده و به آنها برای برقراری ارتباط بهتر با گذشته کمک کند.
قره‌خانی اضافه کرد: نکته مهم در مورد احیا و بازسازی اینگونه بناها این است که ابتدا باید زمینه سازی و نگاه هنری آن در جامعه ایجاد شود تا مردم در ابتدا ارتباط خوبی با آن برقرار کرده و در ادامه کاربری آن را به حالت اولیه برگردانند و صرفا در همان زمینه فعالیت کند ضمن اینکه بافت معماری آن حفظ شود که این شرایط مناسبی برای برقراری ارتباط است. این کار نیاز به برنامه ریزی و دقت زیادی دارد تا علاوه بر حفظ ویژگی‌های تئاتر نصر بازخورد خوبی داشته باشد تا مردم از آن استقبال کند.
این روزنامه‌نگار و فعال در صنعت مد و هنر با اشاره به اینکه احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی می‌تواند در ارتقای فرهنگ عمومی‌تاثیرگذار باشد، گفت: قطعا چنین اقداماتی در آشتی دادن مردم با هنر و فرهنگ موثر است و به نظرم در شرایط فعلی جامعه و انبوه توجه به مشکلات اقتصادی نیازمند این اقدامات هستیم. البته نباید به یک بنا بسنده کرد.
وی ادامه داد: بناهای زیادی در شهر داریم که سال‌های سال متروکه مانده‌اند و نیاز به احیا دارند، این بخش نیاز به توجه دولت هم دارد تا بودجه‌های لازم را در اختیار سازمان‌های متولی قرار دهد، این روند می‌تواند به حدی پیش برود که مردم هم با آن همراه شده و خودشان بناهای تاریخی را برای حفظ و احیا معرفی کنند. به مرور زمان این اتفاق عملی است.
قره‌خانی با بیان اینکه فعالیت‌ها در زمینه احیای بافت‌های تاریخی فرهنگی باید افزایش یابد، اضافه کرد: به نسبت اتفاقات فرهنگی‌ای که در کشور رخ می‌دهد توجه کمی‌به این بخش می‌شود، لزوما نباید سازمان زیباسازی دست به چنین اقدامی‌بزند مجموعه‌های زیادی هستند که می‌توانند در این زمینه کار کنند اما حمایت مالی نمی‌شوند و بعد و برد رسانه‌ای هم ندارند تا همه گیر و فراگیر نمی‌شود. به نظرم بهتر است رسانه‌ها هم به این مجموعه‌ها دعوت شوند تا تاثیرگذاری بیشتری صورت بگیرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه