مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران:

شناسایی 100 بنای واجد ارزش در پهنه فرهنگ و هنر رودکی/ پیرایش بناهای تاریخی نخستین گام اجرای سازمان زیبا سازی در پهنه رودکی بود

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران از شناسایی 30 تا 100 بنای واجد ارزش تاریخی، میراثی و معماری در پهنه فرهنگ و هنر رودکی خبر داد.
 

به گزارش سازمان زیبا سازی شهر تهران: دکتر برزین ضرغامی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر بر اساس تعریف جدید سازمان، پهنه فرهنگ و هنر رودکی دارای یک قلمرو مشخص است که از شمال به محدوده خیابان انقلاب، از غرب به خیابان ولی عصر، از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو و از شرق به خیابان حافظ محدود می شود.
وی ادامه داد: در گام نخست اقدام به انتخاب مشاور برای بررسی فرصت ها و تهدیدهای پهنه فرهنگ و هنر رودکی کردیم تا تمامی اطلاعات لازم در خصوص بناهای تاریخی واجد ارزش جمع آوری شود. مطالعات اولیه نشان داد که بین 30 تا 100 بنای واجد ارزش تاریخی، معماری و میراثی در این محدوده وجود دارد.
مدیرعامل سازمان زیبا سازی بیان کرد: برای اینکه فعالیت های اجرایی در این محدوده آغاز شود، تصمیم گرفتیم تا با مدیریت زمان در مرحله اول اقدام به مرمت و پیرایش برخی از بناهای تاریخی و واجد ارزشی که در این محدوده قرار دارد، کنیم. این بناها به صورت موردی و لکه ای در 4 محور انتخاب و بازسازی آنها با مشورت سازمان میراث فرهنگی آغاز شد.
وی با اشاره به تاثیر اجرای پیرایش و مرمت بناهای واجد ارزش پهنه رودکی بر ساکنان و کسبه این محدوده یادآور شد: زمانی که پیرایش بناهای تاریخی در این محدوده آغاز شد، شهروندان و ساکنان این محدوده متوجه اجرای طرح پهنه فرهنگ و هنر رودکی شدند، تاثیر گام نخست اجرای این طرح به اندازه ای بود که اکنون کسبه و ساکنان بناهای واجد ارزش درخواست مرمت و احیای بناهای خود را از سازمان زیبا سازی دارند.
ضرغامی با اشاره به تجربه مرمت و احیای ساختمان شیرینی فروشی بامداد در پهنه رودکی، تاکید کرد: زمانی که اقدام به مرمت و احیای ساختمان قدیمی شیرینی فروشی بامداد کردیم، هیچ کدام از کسبه این ساختمان باور نمی کرد که این بنا زیبایی منحصر به فردی دارد حتی برخی از مالکان این مجموعه در ابتدا حاضر به همکاری با سازمان نبودند.
وی با بیان اینکه اکنون کسبه و مردم حاضرند تا برای اجرای پروژه مرمت و احیای بناهای تاریخی با سازمان زیبا سازی همکاری کنند، گفت: تاثیر اولین مرحله از اجرای پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی به اندازه ای بود که ساکنان بناهای تاریخی حاضر شده اند تا در اجرای پروژه پیرایش ساختمان خود هزینه نیز کنند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد: برای بهتر اجرا شدن این طرح با انجام یک مطالعه میدانی با شهروندان، کسبه و ساکنان این محدوده وارد مذاکره شدیم. همچنین با استفاده از سرای محله و شورایاری درباره تاثیرات مثبت این طرح در وضعیت زندگی شهروندان صحبت کردیم.
به اعتقاد وی؛ استقبال مردم برای اجرای این طرح بسیار زیاد است و پیش بینی می کنیم که اجرای این طرح به عنوان یک محرک توسعه و باز آفرینی شهری باعث ارتقای کیفیت زندگی ساکنان پهنه رودکی خواهد شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه