معاون فنی و طراحی سازمان زیباسازی شهر تهران:

امکان سکونت شخصیت های دیپلمات و هنرمندان عرصه تئاتر و موسیقی در پهنه رودکی ایجاد می شود

معاون فنی سازمان زیبا سازی با بیان اینکه احیای خانه های تاریخی و واجد ارزش تاریخی معماری پهنه فرهنگ و هنر رودکی می تواند امکان سکونت هنرمندان عرصه تئاتر و موسیقی و همچنین شخصیت های دیپلمات را در این محدوده فراهم کند، گفت: بر این باور هستیم که با مرمت و بازسازی پلاک های واجد ارزش بسیاری از مشاهیر فرهنگ و هنر برای دسترسی آسان به مراکز مهم تئاتر و موسیقی به این پهنه جذب و امکان سکونت آنها فراهم خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران؛ یاسر جعفری با تاکید بر اینکه پهنه رودکی می تواند به بخش فرهنگی و گردشگری تهران در محدوده تهران قدیم تبدیل شود، افزود: به غیر از قرار گرفتن بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری در حوزه تئاتر و موسیقی، این محدوده ارتباط خوبی با سفارتخانه های فرانسه، واتیکان، ایتالیا و ارمنستان دارد. به دلیل این نزدیکی با احیای خانه ها و پلاک های بزرگ واجد ارزش تاریخی و معماری می توان انتظار داشت در آینده نزدیک بسیاری از شخصیت های دیپلماتیک نیز در این پهنه ساکن شوند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان زیبا سازی شهر تهران در مرحله تسهیلگری برای ساکنان این محدوده تصمیم گرفت تا ابعاد اجرای این پروژه بزرگ را به شهروندان، کسبه و ساکنان پهنه رودکی اطلاع رسانی کند، ادامه داد: این رویکرد باعث شد تا سرمایه گذارانی نیز با هدف خرید و یا احیای خانه های متروک اما واجد ارزش تاریخی و معماری به این محدوده ورود کنند که می توان گفت این مرحله استراتژی سوم سازمان زیبا سازی برای ارتقای کیفیت زندگی در پهنه فرهنگ و هنر رودکی بود.
به گفته معاون فنی سازمان زیبا سازی، اگرچه تا قبل از عملیاتی شدن پروژه پهنه رودکی برخی از کافی شاپ ها در حال تغییر مهاجرت به محدوده های دیگر و یا مالکان خانه های بزرگ واجد ارزش به دنبال دریافت مجوز ساخت و ساز از شهرداری منطقه بودند، اما اجرای این طرح باعث شد تا نوع نگاه ساکنان به این محدوده تغییر کند.
وی بیان کرد: با اطلاع رسانی صحیح و به موقعی که در خصوص اجرای پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی در منطقه 11 انجام شد، بسیاری از صاحبان فضاهای کافی شاپ و مراکز تفریحی از مهاجرت به منطقه دیگر منصرف شدند. حتی این رویکرد در نوع نگاه مالکان پلاک های ارزشمند نیز دیده شده به گونه ای که برخی از مالکان از تخریب و نوسازی املاک خود دست کشیدند و با مراجعه به دفاتر تسهیلگری این طرح درخواست کردند تا برای مرمت بناهای خود و تغییر کاربری این فضاها به مراکز فرهنگی و هنری سودآور آنها را راهنمایی کنیم.
جعفری با بیان اینکه شفاف سازی درباره ابعاد اجرای این پروژه جزء حقوق شهروندی ساکنان این محدوده بود، یادآور شد: برای ترغیب ساکنان به زندگی در این محدوده مرمت بناهای تاریخی، پیرایش جداره ها را به عنوان گام نخست عملیات اجرای پروژه پهنه رودکی بعد از 20 سال انتظار آغاز کردیم که در مراحل پایانی خود قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای این گام مشاور طرح اقدام به تبدیل مطالعات انجام شده در این خصوص به نقشه عملیاتی و تجمیع تمامی مطالعات انجام شده درگذشته کرد، گفت: با عملیاتی شدن مطالعات امکان برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکاران برای اجرای این طرح میسر شد. همچنین استفاده از بنرهای اطلاع رسانی در سطح منطقه باعث شد تا شهروندان و ساکنان نیز نسبت به اجرای این طرح کنجکاو شده و خود نیز برای احیای بناهای تحت مالکیت خود پیش قدم شوند.

تبلیغات فرهنگی