معاون فنی سازمان زیباسازی شهرداری تهران

تمرکز طرح بر خیابان استاد شهریار است

پهنه رودکی، طرح ملی البته به گفته متولیان پروژه فراملی است که توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران، اجرا می‌شود. طرحی که قرار است با 4 گذر کتاب، تئاتر و نمایش،‌ساز و نوا و صنایع‌دستی، میزبان مردم و هنرمندان باشد و جان دوباره‌ای به برخی از این هنرها و حتی شهر تهران بدهد و شب‌های پایتخت را احیا کند. «یاسر جعفری» معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران توضیحات بیشتری درباره طرح و محور اصلی آن یعنی خیابان استاد شهریار می‌دهد.
 

ظاهراً مطالعه این طرح 27 سال طول کشیده است.
مطالعات اولیه این طرح سال 1370 توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع شد که مربوط به پیاده‌راه شدن خیابان شهریار و اتصال تالار وحدت به تئاتر شهر بود و بنا به دلایلی اجرایی نشد. وقتی موضوع طرح پهنه رودکی مطرح شد مطالعات نخستین توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار سازمان زیباسازی شهر تهران که متولی طرح است، قرار گرفت.
سازمان زیباسازی به اسناد مکتوب مطالعات انجام شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دسترسی دارد؟
اسناد مکتوب مطالعات اولیه انجام شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال 1383 تهیه شد که سازمان زیباسازی به آنها دسترسی دارد.
چرا در طرح پهنه رودکی توجه ویژه‌ای به خیابان شهریار شده است؟
خیابان شهریار به‌عنوان حلقه اتصال تالار وحدت و تئاتر شهر، معبر مهمی در طرح پهنه رودکی است و به همین دلیل توجه ویژه‌ای به این خیابان شده است و هسته اصلی و معبر مهمی در این پروژه محسوب می‌شود.
علت نامگذاری رودکی چیست؟
نام‌گذاری طرح به دلیل قرار گرفتن تالار رودکی در هسته مرکز پروژه است و دلیل دیگری ندارد.
گویا علاوه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهادهای دیگری هم در مورد پهنه رودکی مطالعاتی انجام داده‌اند. در این مورد توضیح می‌دهید؟
از سال 82 به بعد مطالعات دیگری نیز از سوی سازمان‌های مختلف برای ایجاد پهنه رودکی انجام شده است که جامع‌ترین آنها توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران بوده است. این مطالعات تحت عنوان طرح جامع فضاهای فرهنگی شهر تهران تدوین شده که پهنه رودکی به‌عنوان یکی از 12 طرح قابل اجرا در تهران مطرح شده است.
در مطالعات انجام شده از متخصصان و صاحب‌نظران، نظرخواهی شده است؟
این طرح یک پروژه ملی است و تلاش شده تا در مورد گذرهای مختلفی که در آن پیش‌بینی شده است، نظر متخصصان و صاحب‌نظران مورد توجه قرار گیرد. به‌طور مثال برخی از متخصصان حوزه میراث فرهنگی تأکید دارند این پروژه به‌صورت پیاده‌راه فرهنگ و هنر بین تالار وحدت و تئاتر شهر اجرا شود. در مورد سایر گذرها از جمله کتاب و صنایع‌دستی همچنین مشورت و نظرخواهی انجام شده یا در حال پیگیری است.
گویا تصمیم‌گیری نهایی در مورد مکان گذرهای تئاتر و موسیقی مشخص شده است. در این مورد توضیح می‌دهید؟
این طرح 4 گذر دارد که طبق مطالعات انجام شده تئاتر شهر را به‌عنوان گذر نمایش و تالار وحدت را به‌عنوان قطب موسیقی به گذر‌ساز و نوا اختصاص داده‌ایم. خیابان انقلاب هم احتمالاً گذر کتاب و محدوده کریمخان هم به دلیل همجواری با خیابان ویلا، به گذر صنایع‌دستی تبدیل می‌شود.
حراست از بناهای تاریخی در پهنه رودکی چگونه انجام می‌شود؟
مطالعات مربوط به بناهای تاریخی و میراث فرهنگی توسط اداره کل بافت‌های تاریخی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و همچنین شهرداری منطقه 11 انجام و بناهای تاریخی محدوده این طرح شناسایی و کارهای مربوط به مرمت و بازسازی آنها شروع شده است. بازسازی جداره بیرونی قنادی بامداد نمونه‌ای است که می‌توان به آن اشاره کرد.
چرا طرح پهنه رودکی با تأخیر اجرایی شد؟
تا سال 94 در برنامه‌های شهرداری تهران ردیف بودجه‌ای تحت عنوان اجرای پیاده‌راه شهریار هم در بخش مطالعه و هم در بخش اجرا پیش‌بینی شده بود اما در طول دو دهه اخیر بنا به دلایلی هیچ‌گاه این طرح از سوی شهرداری تهران اجرایی نشد تا اینکه امسال با ورود کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای‌شهر به موضوع پهنه رودکی، مسئولیت کامل و اجرای این پروژه به سازمان زیبا‌سازی شهر تهران واگذار شد و امیدواریم پروژه به گونه‌ای که در‌ شأن مردم و هنرمندان است اجرا شود و به سرانجام برسد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه