بنفشه حیرت نگاری روان شناس:

ارتقای سلامت روان با غنی‌سازی فرهنگی اوقات فراغت


در زندگی شهری پر مشغله امروز، مفیدترین ساعت‌های فراغت و استراحت و تفریح افراد، ایام تعطیل و ساعت‌های پایانی روز است. چند شغله بودن و اجرای طرح‌های ترافیکی، این روزها در عمل اوقات فراغت بیرون از خانه را برای خانواده‌ها محدود کرده است.
در چنین شرایطی ساعت‌های پایانی روز، این طرح فرصت مناسبی برای برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از نوع فرهنگی‌اش فراهم می‌کند. البته در حال حاضر این برنامه عملی نمی‌شود، چراکه مراکز تفریحی در ساعت‌های پایانی تعطیل هستند و به همین دلیل فراغت افراد در فضاهای محدود و بسته و در برخی از موارد تنهایی خلاصه می‌شود. هدایت تفریحات به فضای محدود و بسته، سوق دادن مردم به دنیای تنهایی، بی‌برنامگی شهروندان، محدود و ناکافی بودن امکانات تفریحی، برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها موجب به وجود آمدن همگرایی در گروه‌های همسال منتهی در فضاهای محدود و به دور از نظارت والدین و بزرگ‌ترها می‌شود و زمینه را برای شیوع آسیب‌های اجتماعی و روانی فراهم می‌کند. طرح و برنامه‌هایی که توسط مدیریت شهری برای پر کردن اوقات فراغت شهروندان اجرا می‌شود، می‌تواند عامل موثری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سلامت روانی افراد باشد.
پروژه «پهنه رودکی» نمونه بارزی از طرح‌های غنی‌سازی اوقات فراغت شهروندان است که با حفظ آثار و ابنیه‌های فرهنگی، هنری اجرا می‌شود. احیای شب‌های تهران و جان تازه دمیدن به ساعت‌های پایانی روز مزیت این طرح است که سبب بازگرداندن آرامش به شهر و انتقال آن از طریق ایجاد شادابی و نشاط به شهروندان می‌شود. اجرای این طرح و برنامه‌های مشابه آن می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر باشد و زمینه را برای افزایش میزان رضایت، ابتکار و خلاقیت و حتی شادمانی مردم فراهم کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه