«محمود پاک‌نیت» بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون درباره راه‌اندازی طرح پهنه رودکی:

نظر و مشورت اهل هنر را جویا شوید

«محمود پاک‌نیت» از سرآمدان تئاتر و سینماست. نقش‌آفرینی‌اش در سریال‌های «روزی روزگاری»، «پدر سالار» و این روزها، سریال «شهرزاد»، او را به یکی از چهره‌های ماندگار در سینما و تلویزیون تبدیل کرده است. پاک‌نیت درباره پهنه رودکی که قرار است به‌زودی در منطقه 11 راه‌اندازی شود، می‌گوید: «برای ساخت و تجهیز پهنه رودکی باید نظر اهل هنر را جویا شد. برای هرچه بهتر شدن برنامه‌های شبانه‌روزی اهل هنر و دوستداران هنر در پهنه رودکی، باید از حضور و وجود هنرمندان تراز اول در عرصه‌های مختلف بهره‌برد.» گفت‌وگوی کوتاه ما را با این بازیگر پیشکسوت بخوانید.
 

نظر مجموع و جزئی‌نگرانه‌تان درباره ایجاد پهنه رودکی، شامل چه مواردی می‌شود؟
به نظرم اقدام مثمرثمری برای فرهنگ و زیست شبانه شهروندان و هنرمندان در تهران به شمار می‌رود.
از نگاه شما این اقدام و حرکت‌هایی از این دست چه تأثیری بر شهر تهران خواهد داشت؟
تهران شهری است که روز و شب نمی‌شناسد. در 24 ساعت شبانه‌روز مردم در این کلانشهر در حرکتند. تهران به روایت آمار حدود 15 میلیون جمعیت دارد. گاهی که شب‌ها از فرودگاه به خانه برمی‌گردم، متوجه این حقیقت می‌شوم که تهران در هیچ ساعتی از شبانه‌روز خواب ندارد. عده‌ای شبانه‌روز کار می‌کنند و برای مردمی که شب‌ها می‌خواهند در گوشه‌ای از شهر با هنر پیوند و انس داشته باشند و سرگرم باشند، پهنه رودکی مفید خواهد بود. راه‌اندازی پهنه رودکی سبب خواهد شد که مردم با هنر و هنرمند ارتباط بگیرند و پیوستگی‌شان با این صنف حفظ شود. به نظرم برخی از برنامه‌ها حتی می‌تواند تا صبح ادامه پیدا کند.
به‌عنوان هنرمند چه انتظاری از مسئولان دارید؟
در پهنه رودکی در آینده از هنرمندان بهره‌ببرند. آنها که اهل شعر و ادبیات‌ هستند، می‌توانند در بخش اختصاصی از این پهنه تا صبح شعر بخوانند و دورهمی جذابی داشته باشند. اجرای موسیقی می‌تواند بخشی جدا نشدنی از فعالیت‌های فرهنگی این پهنه باشد. اجرای تئاتر و نمایش که با دیگر رشته‌ها نیز هماهنگی دارد و در عین حال مفرح است و موجب بالا رفتن نشاط هنردوستان خواهد شد، نباید از فعالیت‌های این پهنه جا بماند.
شما حاضر هستید با پهنه رودکی همکاری کنید؟
بی‌‌‌تردید. شک نکنید. تا جایی که وقت و مشغله‌هایم اجازه دهد. باور دارم که مسئولان برنامه‌های شبانه‌روزی پهنه رودکی باید از هنرمندان و مصاحبت با آنها بهره‌ببرند. همچنین در طول راه‌اندازی پهنه از نظر و پیشنهادهای آنها استفاده کنند تا خطایی رخ ندهد.
منظورتان از خطا چیست؟
در شهر من «شیراز» به تازگی و طی سال‌های اخیر، سالن‌هایی تأسیس کرده‌اند که قرار است در آنها نمایش یا موسیقی اجرا شود. برخی از این سالن‌ها قابلیت اجرای موسیقی را ندارند و به زبان رساتر باید بگویم که به هیچ عنوان برای موسیقی ساخته نشده‌اند. برای اجرای نمایش هم نقاط کور فراوان دارد. به همین دلیل سرمایه‌ها به هدر می‌رود و در بهترین حالت که در حال حاضر هم شاهد آنیم، تنها چند روز یک بار، یک یا 2 سخنرانی در این سالن‌ها برگزار می‌شود و با وجود صرف هزینه هنگفت برای ساختشان، این سالن‌ها بلااستفاده می‌مانند. مسئولان ساخت چنین پروژه‌هایی باید نظر اهل هنر را جویا شوند و همچنین از آن مهم‌تر با اهل هنری که در کار ساخت این پروژه‌ها تجربه دارند، مشورت کنند.
چنین اقدام‌ وسیع هنری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بسیار بجا و تأثیرگذارند. به نظرم اگر چنین اقدام‌هایی انجام شود گیرا و دل‌نشین خواهد بود. برای همه کسانی که از ابتدا به فکر ساخت و تجهیز پهنه‌ای به نام رودکی افتاده‌اند از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم. این اقدام کار بزرگی است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر دیگر شهرها داشته باشد. «تهران» در این زمینه می‌تواند الگو و پیشگام باشد. در یک کلام، تهران به‌عنوان پایلوت در اجرای چنین طرحی می‌تواند سبب روی آوردن علنی و عینی مردم به هنر شود. چنین اقدام‌هایی به هر روشی تأثیرگذار خواهد بود و تأثیرش هم شمول و فراگیری خواهد داشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مرحوم دکتر رضا سیروس صبری این کتاب شامل مبانی نخستین برای تجدید حیات مفهوم مدنی شهر و فرهنگ شهری می باشد. سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با ارائه این اثر ارزشمند، سعی داشته یپوندی کاربردی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه