مدیر کتابفروشی شکسپیر:

کتابفروشی‌های روبه افول احیا می‌شوند

«پهنه رودکی»، طرح شهری است که 4 گذر فرهنگی در آن پیش‌بینی شده است. ایجاد گذر «کتاب» در خیابان انقلاب اسلامی مهم‌ترین بخشی است که با اجرایی شدن طرح پهنه رودکی بی‌شک طرفداران زیادی در بین کتابخوانان و کتاب دوستان خواهد داشت. فعالیت کتابفروشی‌های راسته انقلاب در ساعت‌های شب مهم‌ترین برنامه این گذر است که به گفته «سینا خامی» مدیر کتابفروشی «شکسپیر» سبب افزایش سرانه مطالعه و رونق کسب و کار صنف کتابفروشان می‌شود.
خیابان انقلاب اسلامی، مهد و مرکز کتابفروشی تهران و حتی کشور محسوب می‌شود. پیدا کردن انواع کتاب خارجی و داخلی و کمیاب در این محور مانند آب خوردن است و با اجرایی شدن پهنه رودکی و ایجاد گذر کتاب بی‌تردید وضعیت کتابفروشی‌ها فرصت بیشتری برای خدمت‌رسانی پیدا می‌کنند و شهروندان می‌توانند در هر ساعتی از روز و شب به کتاب‌های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. سینا خامی بر این باور است که خیابان انقلاب محل گذر اقشار مختلف مردم است و دوستداران کتاب بیش از دیگران به این راسته و گذر علاقه دارند و حضورشان در آن پررنگ‌تر است.
او که شاید جوان‌ترین عضو گروه فعال در عرصه نشر و کتاب است با حمایت از طرح پهنه رودکی می‌گوید: «اجرای این طرح نشان می‌دهد که کشور در حوزه فرهنگی مسیر رو به جلویی را در پیش گرفته است و می‌توان به آینده این مسیر امیدوار بود.» توجه مدیریت شهری به این موضوع و پیشقدم شدن در حوزه فرهنگی به‌ویژه کتاب کار پسندیده و ارزشمندی است که به نظر خامی انجام چنین کارهایی نیاز شهر تهران است و موجب ارتباط بیشتر مردم با کتاب و افزایش تعداد کتابخوانان در پایتخت می‌شود. او می‌گوید: «با قومیت‌های مختلف زندگی در تهران زندگی می‌کنند که اجرای پهنه رودکی سبب ایجاد پاتوق و فضایی برای گردهمایی مردم و انتقال سنت‌ها و توسعه مراودات می‌شود.»
احیای کتابفروشی‌های رو به افول نتیجه دیگر طرح پهنه رودکی است که مدیر کتابفروشی شکسپیر می‌گوید: «اگر زیرساخت‌های احیای کتابفروشی در گذر کتاب پهنه رودکی به‌طور کامل ایجاد یا بازسازی شود، وضعیت صنف کتابفروشان بهتر شده و شاهد رونق این کسب و کار خواهیم بود.»
به گفته خامی برخی از شهروندان به دلیل شلوغی شهر تهران و موضوع محدوده ترافیک ترجیح می‌دهند در ساعت‌های پایانی روز برای خرید کتاب به راسته کتابفروشان بیایند. بنابراین، اجرای پهنه رودکی به حتم هم به نفع کتابفروشان است و هم شهروندانی که شب‌ها را برای قدم زدن و خرید در تهران انتخاب می‌کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه