مدیر کتابفروشی شکسپیر:

کتابفروشی‌های روبه افول احیا می‌شوند

«پهنه رودکی»، طرح شهری است که 4 گذر فرهنگی در آن پیش‌بینی شده است. ایجاد گذر «کتاب» در خیابان انقلاب اسلامی مهم‌ترین بخشی است که با اجرایی شدن طرح پهنه رودکی بی‌شک طرفداران زیادی در بین کتابخوانان و کتاب دوستان خواهد داشت. فعالیت کتابفروشی‌های راسته انقلاب در ساعت‌های شب مهم‌ترین برنامه این گذر است که به گفته «سینا خامی» مدیر کتابفروشی «شکسپیر» سبب افزایش سرانه مطالعه و رونق کسب و کار صنف کتابفروشان می‌شود.
خیابان انقلاب اسلامی، مهد و مرکز کتابفروشی تهران و حتی کشور محسوب می‌شود. پیدا کردن انواع کتاب خارجی و داخلی و کمیاب در این محور مانند آب خوردن است و با اجرایی شدن پهنه رودکی و ایجاد گذر کتاب بی‌تردید وضعیت کتابفروشی‌ها فرصت بیشتری برای خدمت‌رسانی پیدا می‌کنند و شهروندان می‌توانند در هر ساعتی از روز و شب به کتاب‌های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. سینا خامی بر این باور است که خیابان انقلاب محل گذر اقشار مختلف مردم است و دوستداران کتاب بیش از دیگران به این راسته و گذر علاقه دارند و حضورشان در آن پررنگ‌تر است.
او که شاید جوان‌ترین عضو گروه فعال در عرصه نشر و کتاب است با حمایت از طرح پهنه رودکی می‌گوید: «اجرای این طرح نشان می‌دهد که کشور در حوزه فرهنگی مسیر رو به جلویی را در پیش گرفته است و می‌توان به آینده این مسیر امیدوار بود.» توجه مدیریت شهری به این موضوع و پیشقدم شدن در حوزه فرهنگی به‌ویژه کتاب کار پسندیده و ارزشمندی است که به نظر خامی انجام چنین کارهایی نیاز شهر تهران است و موجب ارتباط بیشتر مردم با کتاب و افزایش تعداد کتابخوانان در پایتخت می‌شود. او می‌گوید: «با قومیت‌های مختلف زندگی در تهران زندگی می‌کنند که اجرای پهنه رودکی سبب ایجاد پاتوق و فضایی برای گردهمایی مردم و انتقال سنت‌ها و توسعه مراودات می‌شود.»
احیای کتابفروشی‌های رو به افول نتیجه دیگر طرح پهنه رودکی است که مدیر کتابفروشی شکسپیر می‌گوید: «اگر زیرساخت‌های احیای کتابفروشی در گذر کتاب پهنه رودکی به‌طور کامل ایجاد یا بازسازی شود، وضعیت صنف کتابفروشان بهتر شده و شاهد رونق این کسب و کار خواهیم بود.»
به گفته خامی برخی از شهروندان به دلیل شلوغی شهر تهران و موضوع محدوده ترافیک ترجیح می‌دهند در ساعت‌های پایانی روز برای خرید کتاب به راسته کتابفروشان بیایند. بنابراین، اجرای پهنه رودکی به حتم هم به نفع کتابفروشان است و هم شهروندانی که شب‌ها را برای قدم زدن و خرید در تهران انتخاب می‌کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مطالعه، بررسی و تهیه ضوابط و دستورالعمل های اجرایی کاربرد رنگ در منظر شهری با توجه به نیاز شهرداری به تحقیقات در حوزه رنگ ‌آمیزی شهری، پروژه مطالعاتی تدوین دستورالعمل‌های اجرایی کاربرد رنگ در منظر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه