طراحی یک فعالیت روشنفکرانه و فرهنگی است/ فرهنگ ایران بسیار عمیق و زیباست

پروفسور سالواتوره زینگاله استاد نشانه شناسی دانشکده طراحی دانشگاه پلی تکنیک میلان گفت: طراحی یک فعالیت روشنفکرانه و فرهنگی است به همین دلیل باید شرایطی فراهم کنیم که فضای زندگی ارتقا پیدا کند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ پروفسور سالواتوره زینگاله در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی دایره خلاق که روز گذشته در باغ کتاب تهران برگزار شد با بیان اینکه زبان تنها راه برقراری ارتباط نیست، گفت: طراحی یک فعالیت اجتماعی است که خود یک مکالمه بسیار قوی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینکه در طراحی دیالوگ یک ابزار ارتباط مستقیم بین طراح و کاربر نیست، افزود: طراح و کاربر در زمان های مختلفی با خلق اثر روبه رو می شوند و معمولا در دیزاین به بازنمایی محصولات و فرآورده هایی می پردازند که به واسطه آن ارتباط برقرار می شود.
زینگاله ادامه داد: طراح به واسطه ابزار و فرآورده ها دیالوگ را ایجاد می کند که به کمک آن افراد به یکدیگر نزدیکتر می شوند.
استاد نشانه شناسی دانشکده طراحی دانشگاه پلی تکنیک میلان اضافه کرد: زمانی که یک محصول را می بینیم به نوعی با شیوه اندیشیدن طراح آشنا می شویم و از سوی دیگر نیز با شیوه استفاده و برخورد با اثر رو به رو می شویم.
وی با بیان اینکه همه توجه طراح نباید به خود محصول باشد، تاکید کرد: طراحان نباید مستقیم به سمت فرم متریال، رنگ، فناوری ساخت، تکنولوژی و نظایر آن بروند البته همه این موارد بسیار مهم است. بدون تردید باید محصول را ابزاری برای ایجاد مکالمه بدانیم.
زینگاله با اشاره به اینکه پرسش های بنیادی زیای در خصوص طراحی دیزاین و معنای آن مطرح می شود، تصریح کرد: مسائل اقتصادی تنها انگیزه انجام فرآیند طراحی نیست ما باید افرادی که برای آنها طراحی می کنیم را به خوبی بشناسیم.
استاد نشانه شناسی دانشکده طراحی دانشگاه پلی تکنیک میلان با بیان اینکه طراح باید با ساخت اثر به رشد فرهنگ توجه کند، گفت: یک طراح با اثر خود زندگی و جامعه را شکل می دهد به همین دلیل نمی تواند به طور مستقیم با همه افرادی که از محصولش استفاده می کنند آشنایی پیدا کند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه طراحان باید علاوه بر استفاده از فرهنگ خود به سراغ عواملی فراتر و ناشناخته تری از بشر و جامعه بروند، افزود: کاربران یک واقعیت پیچیده هستند به همین منظور درک و فهمیدن آنها بسیار سخت است.
زینگاله با بیان اینکه طراحی صرفا یک اثر نیست، گفت: طراحی یک فعالیت روشنفکرانه و فرهنگی است به همین دلیل باید شرایطی فراهم کنیم که فضای زندگی ارتقا پیدا کند.
وی با بیان اینکه فرهنگ ایران بسیار عمیق و زیباست، تاکید کرد: خوشحالم از اینکه دانشجویان طراحی را ابزاری برای ایجاد مکالمه می دانند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه