رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ:

بازسازی نمادهای تاریخی به مردم آرامش می دهد

در آستانه هفته نیروی انتظامی و پس از بازدید شهردار سابق تهران به همراه تعدادی از اعضای شورای شهر و خبرنگاران از مقر مرکزی پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی که به آگاهی شاپور معروف است، قرار شد تا ساختمان کلاه فرنگی داخل مجموعه پلیس آگاهی مرمت و بازسازی شده و به موزه پلیس تبدیل شود.
 

به گزارش روابط عمومی ‌سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سردار علیرضا لطفی با اشاره به زمان کوتاه سپری شده پس از تصمیم به بازسازی مجموعه کلاه فرنگی، گفت: روزی که در خصوص بازسازی سر در این مجموعه در ضلع شرقی و شمالی تصمیم گیری شد فکر نمی کردیم که این پروژه امروز با چنین پیشرفتی همراه باشد.
سردار لطفی تصریح کرد: در کنار دو سردر شرقی و شمالی پلیس آگاهی دارای مجموعه کلاه فرنگی و همچنین فضای سبز 6.5 هکتاری است. بعد از بازدید شهردار سابق دستورات ویژه‌ای صادر و پیگیری هایی نیز انجام شد و الان نزدیک به دو ماه است که در این قسمت ها کارهایی در حال انجام است.
رئیس پلیس آگاهی تهران اضافه کرد: اگرچه هنوز نزدیک به 20 درصد از کار باقی مانده اما شاهد نمادی زیبا هم از داخل و هم از بیرون مجموعه هستیم. امیدوارم مابقی این طرح هم به زودی تکمیل شود و بعد از افتتاح در منطقه شاهد نمادی آرامش بخش باشیم.
همکاران زیادی داریم که علاقه مند به امور فرهنگی، شهری و معماری هستند، بازسازی سردرها و نمادهای تاریخی مجموعه پلیس آگاهی می تواند اثر بسیار خوبی روی مردم حتی کسانی که جرمی بر آنها واقع و دچار استرس شده اند بگذارد و همچنین می تواند اضطراب آنها را نیز کاهش دهد تا در مواجهه با پلیس آرامش بیشتری داشته باشند.
موضوع بازسازی سردر مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ مورد استقبال پلیس نیز قرار گرفت، تا جایی که سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت صراحتا در گفت و گویی اعلام کرد: « از این پیشنهاد استقبال می کنیم چرا که علاوه بر عمارت کلاه‌فرنگی، سردر پلیس آگاهی نیز از بناهای تاریخی است که البته متأسفانه آن مجموعه در حال تخریب است و لازم است برای ماندگاری این میراث گرانبها فکر جدی شود و از همین رو ما نه‌تنها با این پیشنهاد مخالفتی نداریم، بلکه از آن استقبال هم می کنیم.»
عمارت کلاه فرنگی جزو ساختمان‌ های قدیمی در مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ است. این مجموعه در دورانی که رضاخان فرماندهی نظامی بود، ساخته شد و بعدها در اختیار ژاندامری قرار گرفت، اما پس از تشکیل پلیس، به مرکز پلیس آگاهی تهران بزرگ تبدیل شد. قدمت این ساختمان به اواخر دوره قاجار می رسد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه