معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیبا سازی شهر تهران:

11 سازمان متولی در اجرای پهنه فرهنگ و هنر رودکی ماموریت دارند

معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیبا سازی شهر تهران اعلام کرد: 11 سازمان متولی اجرای کامل طرح پهنه فرهنگ و هنر رودکی هستند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران؛ یاسر جعفری با اشاره به اینکه طبق تصمیم گیری های انجام شده سازمان زیبا سازی به عنوان مجری طرح پهنه رودکی انتخاب شده است، گفت: به همین منظور در بررسی های اولیه ای که برای اجرای پروژه پهنه رودکی از سوی سازمان انجام شد، توانستیم مسوولت 11 سازمان متولی و درگیر در اجرای این طرح شناسایی و به آنها ابلاغ کنیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون دبیر خانه پهنه فرهنگی رودکی توسط سازمان زیبا سازی تشکیل شده است، افزود: در حال حاضر 11 سازمان کنشگر به صورت مستقیم در اجرای این طرح دخیل هستند که می توان از شرکت توسعه فضاهای فرهنگی، سازمان زیبا سازی، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، معاونت شهرسازی، معاونت فرهنگی و اجتماعی، شورای شهر تهران، معاونت حمل و نقل و ترافیک، شهرداری منطقه 11 و.... نام برد.
معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیبا سازی شهر تهران ادامه داد: به تمامی سازمان های متولی وظایفی که برعهده دارند ابلاغ شده است و در واقع ب این شیوه برنامه ریزی سازمان زیبا سازی به عنوان مجری طرح توانست برای اجرای پروژه یک تقسیم کار منسجم در بین سازمان های کنشگر انجام دهد که این کار به نوعی به معنای برداشتن گام نخست در عملیاتی کردن طرح هایی بود که در گذشته در حد مطالعه در خصوص این پهنه باقی مانده بود.
وی با اشاره به اینکه استراتژی دوم سازمان زیبا سازی برای اجرای پروژه پهنه رودکی وسعت دادن به این طرح بود، بیان کرد: پشنهاد دومی که سازمان زیبا سازی در خصوص اجرای این پروژه داد، علاوه بر تبدیل این محدوده به پلازای هنر، این بود که اجرای این طرح فراتر از مناسب سازی خیابان شهریار به عنوان حلقه اتصال دهنده بین تالار وحدت و تئاتر شهر دیده شود.
به گفته جعفری؛ دلیل پیشنهاد فوق نیز این بود که با بررسی هایی که در این محدوده انجام شد، متوجه شدیم که ظرفیت های به مراتب بیشتری در این بخش وجود دارد که می تواند به پهنه بزرگ فرهنگ و هنر تبدیل شود. به همین دلیل طرحی در این زمینه آماده شد و پروژه رودکی صرفا بهبود وضعیت خیابان شهریار به یک محدوده وسیع تری تحت عنوان پهنه فرهنگ و هنر رودکی تغییر پیدا کرد. کما اینک هدر مطالعات شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران نیز این محدوده به عنوان زون فرهنگ و هنر دیده شده بود .
معاون فنی سازمان زیبا سازی یادآور شد: تبدیل این طرح به پهنه فرهنگی در واقع یک استراتژی حساب شده از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران بود تا بتواند رویکرد و سبک زندگی را در محدوده ای وسیع تر تغییر داده و اقتصاد فرهنگ را به عنوان یک محرک توسعه برای ساکنان این محدوده برای ارتقای کیفیت زندگی وارد کند.
وی با اشاره به وسعت پهنه فرهنگی و هنری رودکی تاکید کرد: طبق بررسی های انجام شده در حال حاضر این پهنه از شمال به خیابان انقلاب، از شرق به خیابان حافظ، از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو و از غرب نیز به خیابان ولی عصر محدوده می شود. بر همین اساس برای عملیاتی کردن این پروژه در ابتدا تصمیم گرفتیم تا یک طرح ارزیابی اجتماعی و فرهنگی در این محدوده انجام شود به همین منظور اجرای این طرح برعهده معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران قرار گرفت.
به گفته جعفری؛ دلیل اجرای این طرح مطالعاتی این بود تا متوجه شویم باید همزمان با انجام عملیات عمرانی و به سازی در حوزه اجتماعی و فرهنگی لازم است تا چه کارهایی را برای همراه کردن شهروندان به عنوان بهره برداران اصلی این پهنه برنامه ریزی کنیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه آلبوم تصویری مبلمان شهری تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390-1391   مباحث کتاب: در چند سال اخیر، علاوه بر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه