جلسه پهنه رودکی با موضوع برنامه‌های نوروزگاه برگزار شد

جلسه پهنه رودکی با موضوع بحث و بررسی پیرامون برنامه‌های پیش‌بینی شده برای نوروز سال 98 صبح امروز (16 بهمن‌ماه) برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران این جلسه با حضوردکتر یاسر جعفری، معاون فنی وطرح‌های شهری سازمان زیباسازی، خسرو طالب‌زاده، اسکندر مختاری، استاد دانشگاه و مشاور طرح برگزار شد.
در ابتدای این برنامه مشاور به ارائه برنامه های پیشنهادی در برنامه نوروزی سال 98 با عنوان نوروزگاه پرداخت و گفت: در برنامه‌های پیش‌بینی شده تقویم نوروزگاه در پهنه فرهنگ و هنر رودکی تهیه شده‌است.
برگزاری نمایشگاه در پهنه رودکی در بازه زمانی 24 اسفند ماه 97 تا 13 نوروز 98 با موضوعات مختلف از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده بود. نمایشگاه نوروز کشورهای عضو پرونده نوروز، نمایشگاه آثار جهانی ایران، نمایشگاه عکس ازسلام‌های نوروزی کاخ گلستان، نمایشگاه سفره‌های نوروزی ایران، ارائه خوراکی‌های آیینی نوروزی در پهنه، نمایش عروسک‌های نوروزی و نمایش فیلم و عکس‌های پرونده جهانی نوروز بخشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این زمینه است.
پس از ارائه برنامه‌های پیشنهادی از سوی مشاور، دکتر یاسر جعفری، معاون فنی وطرح‌های شهری سازمان با تاکید براینکه ارائه یک به یک برنامه‌ها به چشم نمی‌آید، گفت: ما با یک پهنه وسیع فرهنگی روبرو هستیم و باید بتوانیم در ارائه برنامه برای این پهنه در مراسمی مانند نوروز پرقدرت و محکم ظاهر شویم.
او با اشاره به اینکه می‌توان برنامه‌های بیشماری برای پهنه رودکی پیش‌بینی کرد که به صورت همزمان در همه بخش‌های این فضا به اجرا در بیاید، ادامه‌داد: باید به این فکرکنیم که چطور می‌توان پهنه فرهنگی رودکی را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.
به گفته معاون فنی وطرح‌های شهری سازمان زیباسازی می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست در قالب نقشه فرهنگی در پهنه رودکی به هدف تعیین شده رسید.
در ادامه اسکندر مختاری استاد دانشگاه گفت: تنوع اقوام وملل در پهنه رودکی بسیار زیاد است از این رو می‌توان با هنرمندان و فضاهای فرهنگی موجود در پهنه مانند تالار وحدت و تاتر شهر صحبت کرده و از پتانسیل این افراد و فضاها برای نمود بهتر برنامه‌های فرهنگی پهنه رودکی استفاده کرد.
او با بیان اینکه با توجه به حضور هنرستان موسیقی زنان در پهنه رودکی می‌توان بخشی از آن را به یک فضای زنانه تبدیل کرد، ادامه‌داد: هنرستان موسیقی زنان، تالار فرهنگ و دانشگاه شاخص‌های موجود در این فضا هستند که به ما این امکان را می‌دهند که پهنه فرهنگی رودکی را به یک قشر خاص یعنی زنان اختصاص دهیم.
خسرو طالب‌زاده نیز در ادامه این جلسه از برنامه‌های ارائه شده از سوی مشاور طرح استقبال کرد و گفت: بهتر است برای ارائه برنامه در این پهنه زمان پیش‌بینی شده را دائمی در نظر بگیریم.
او با اشاره به اینکه از نظر برنامه‌ریزی می‌توان بخشی از فعالیت‌های پیش‌بینی شده را خودتان به عهده بگیرید، افزود: بخش دیگری از برنامه‌های این پهنه به استفاده از پتانسیل‌های فعال در آن برمی‌گردد که در این زمینه می‌توان با این پتانسیل‌ها مانند سفارت‌ها، فضاهای فرهنگی و ساکنان منطقه تعامل داشت.
به گفته طالب‌زاده یکی از هدف‌هایی که برای برنامه‌ریزی برای این پهنه باید در نظر داشته‌باشیم این است که چطور مردم را به این پهنه فرهنگی بیاوریم و از فضاهای موجود استفاده کنیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه