مجتبی شاه‌ ولی:

استفاده از نظرات مردم در پروژه ها الزامی است

دکتری گردشگری و اوقات فراغت از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با اشاره به اینکه اجرای گذر فرهنگی برای تهران حرکتی شایسته است، گفت: گذر رودکی طرحی با ایده مجموعه فرهنگی فیلادلفیاست که در صورت توجه به زیرساخت ها می تواند، به اهداف پروژه دست یابد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجتبی شاه‌ ولی با اشاره به اینکه ایجاد گذر فرهنگی ایده جالبی برای تهران است، اظهار کرد: این طرح مشابه منطقه تاریخی فیلادلفیا در امریکاست که به عنوان یکی از شهرهای قدیمی با سنگ فرش، اتوبوس‌های عمومی، پیاده روها، گالری‌های زیبا و خانه های چندین ساله به عنوان منطقه فرهنگی معرفی شده است.
وی افزود: اگرچه میراث امریکا چندان فرهنگی نیست و بیشتر جنبه طبیعی آن مطرح است اما مجموعه تاریخی فیلادلفیا در این عرصه جایگاه خوبی پیدا کرده است. معتقدم ایران از حیث جاذبه فرهنگی اصیل، از امریکا جلوتراست و می تواند در اجرای این پروژه با بهره گیری از ظرفیت های موجود، موفق باشد.
این کارشناس گردشگری با اشاره به ویژگی های مجموعه فرهنگی، عنوان کرد: وجود پارکینگ های پرتعداد و دوچرخه های اشتراکی، اتوبوس های مجانی و زیرساخت هایی از این قبیل می تواند الگوی مناسبی برای گذر رودکی باشد، همچنین امکان استفاده از تور مجازی نیز از نکته های قابل توجه مجموعه های فرهنگی در دنیاست که برای گذر رودکی نیز پیشنهاد می شود.
وی افزود: از نگاه جامعه شناختی و گردشگری نفس ایجاد گذر فرهنگی در تهران نشان از اجرای پروژه‌ کنش گرایانه دارد که حرکتی قشنگ است.
شاه ولی با بیان اینکه شهرداری تهران با اهدافی مشخص از جمله معرفی تاریخ، هنر، موسیقی و فرهنگ منطقه قصد دارد منطقه را معرفی کند، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی ها مدیریت شهری قصد دارد زیرساخت‌های فراغتی را برای گذراندن اوقات فراغت خانواده ها با توجه به جنبه های آموزنده را به وجود آوردکه باعث ایجاد همبستگی و انسجام بیشتر خانواده ها می شود.
وی در مورد طرح ایجاد پهنه فرهنگی در تهران پیشنهاد داد: قبل از اجرای پروژه با افراد آشنا به موضوع شهر، زیرساخت ها و منابع مشورت شود و با انجام نظرسنجی و مشورت پیمایشی با مردمی که قرار است از این پروژه استفاده کنند، تا این طرح بتواند به تمام نیازهای شهروندان پاسخ دهد؛ چراکه برخی اوقات نیازسنجی خوبی از افرادی که قرار است از منابع استفاده کنند صورت نمی گیرد و باعث آسیب پروژه می شود.
شاه ولی ادامه داد: این پیمایش می‌تواند توسط دانشجویان رشته گردشگری و باستان شناسی به عنوان پروژه انجام شود تا از ظرفیت دانش آموختگان این حوزه بهره گرفته شود.
وی اظهار کرد: در دنیا پروژه ها قبل از اجرا به صورت تابلو، نقاشی، عکس یا انیمیشن به جامعه هدف نشان داده می شود و مردم نظرات ارزشمندی در مورد آن ارائه می دهند، بنابراین در صورت نظرسنجی از مردم می توان نقاط ضعف یک پروژه را به حداقل رساند.
وی با اشاره به اینکه پروژه های در حال انجام در فضای مجازی و سایت ها کمرنگ است، گفت: پس از شروع عملیات اجرای یک پروژه، حضور آنلاین در سایت ها و نشان دادن مراحل اجرای پروژه و تاریخچه آن موضوع مهمی است که متاسفانه در حال حاضر به عنوان یک خلاء بزرگ در ساختار اجتماعی وجود دارد که پیشنهاد می شود روی این موضوع نیز توجه شود.
این کارشناس گردشگری خاطرنشان کرد: شهرداری تهران می‌تواند در کنار اطلاعاتی که قرار است در قالب این پروژه به مردم بدهد، اپلیکیشن های حرفه ای و جذابی در راستای اطلاع رسانی راه اندازی کند.
وی همچنین با تأکید بر لزوم ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی این پروژه گفت: تاثیرات مثبت و منفی روی اصناف و افراد نیز از ضروریات است که بعدها در مارکتینگ سایت هم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه