در جلسه هماهنگی نوروزگاه 98 مطرح شد

معرفی میدان راه آهن به عنوان گرانیگاه اقوام

برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: میدان راه آهن یکی از میادین پرتردد و جمعیت شهر تهران است به همین دلیل امیدواریم بتوانیم میدان راه آهن را به عنوان گرانیگاه اقوام مطرح کنیم.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در مراسم طرح توسعه و ارتقا کیفیت فضایی و اجتماعی میدانهای پیاده شهری (پلازاها) با اشاره به اینکه دو طرح در خصوص خیابان ولی عصر (عج) تهیه شده است، گفت: در این دو طرح 4 منطقه ذینفعان ماجرا هستند.
وی با بیان اینکه سازمان زیباسازی شهر تهران به موضوع نوروزگاه نگاه کلان دارد، افزود: باید جایگاه و ساختار خیابان ولی عصر(عج) از منظر مدیریتی مورد توجه قرار گیرد.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه راه آهن یک مجموعه یک پارچه است، تصریح کرد: محور جنوبی مقابل ساختمان اصلی راه آهن یکی از حوزه های مهم میدان است به همین دلیل باید به این محور توجه جدی شود.
به گفته حق شناس میدان راه آهن به عنوان اصلی ترین ورودی های شهر تهران دارای اهمیت و ارزش زیادی است. دو ساختمان بسیار ارزشمند در محور جنوب و شمالی غربی داریم که می توانند بر اساس ظرفیتشان به مسافرخانه و هتل تبدیل شوند و در اختیار شهر قرار گیرند.
عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز با اشاره به موضوع پلازاها، گفت: مطالعاتی انجام شده تا خیابان ولی عصر(عج) به محلی برای گذراندن اوقات فراغت مردم و برگزاری مراسم های فرهنگی و ارتباط اجتماعی تبدیل شود، این اقدام بسیار عالی است.
وی ادامه داد: تهران نسبت به داشتن چنین فضاهایی با چنین ویژگی هایی به صورت انبوه فقیر است به همین دلیل می توانیم برای غنی تر کردن شهر از ظرفیت های موجود در پایتخت استفاده کنیم.
گلپایگانی به ویژگی خیابان ولی عصر(عج) اشاره کرد و افزود: اگر به ساختار اجتماعی این خیابان توجه کنیم متوجه متصل شدن همه ساختارها از جنوب تا شمال شهر می شویم. تفاوت خیابان ولی عصر با خیابان شریعتی وجود ساختار مذهبی تر و سنتی تر در خیابان شریعتی است.
به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران باید رویدادهای امروزی را به گذشته وصل کنیم تا شاهد تقویت بیشتر برنامه ها باشیم. معتقدم پیوند شمال و جنوب همیشه مورد توجه مردم پایتخت بوده است.
برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با اشاره به موضوع جغرافیای خیابان ولی عصر(عج)گفت: باید برای اجرای برنامه ها ملاحظاتی را در نظر بگیریم.
وی افزود: معتقدم میدان راه آهن یکی از میادین پرتردد و جمعیت شهر تهران است به همین دلیل می توانیم در طول سال برنامه های زیادی انجام دهیم. امیدواریم بتوانیم میدان راه آهن را به عنوان گرانیگاه اقوام مطرح کنیم.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران تاکید کرد: باید اقدامات بر اساس مطالعه و برنامه ریزی صورت گیرد چراکه خیابان ولی عصر(عج)دارای اهمیت و ویژگی زیادی است.
به گفته ضرغامی قرار است در حوزه نقاشی دیواری، روی 100 دیوار تهران طرح هایی اجرایی شود.
نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11 نیز درادامه با بیان اینکه یکی از موضوعات ایام نوروز بحث گردشگری است، گفت: باید مطالعات مفهمومی و کالبدی برای خیابان ولی عصر انجام دهیم چراکه پیاده راه های خیابان ولی عصر کمترین عرض را دارند.
بابک شکوفی مدیر پروژه میدان های پیاده شهری در ادامه با اشاره به بحث توسعه و ارتقا فضاهای شهری تهران گفت: مدتی زمانی است که این موضوع به خصوص در قالب میدان های پیاده شهری در بخش های مختلف شهرداری و شورای شهر در جریان است.
وی افزود: در گام اول جهت ارتقا میدان پیاده شهری فضاهای موجود در شهر شناسایی شد. در گام دوم به دنبال تزریق فعالیت های عمومی در مکان هایی که بستر استقرار شهروندان وجود دارد، هستیم.
وحید قاسمی مدیر پروژه روایت خانه خیابان ولیعصر(عج) با اشاره به طرح نوروزگاه خیابان ولی عصر (عج) گفت: 15 عکس تاریخی از دهه 50 و 97 با مقیاس و زاویه ای کاملا شبیه به هم در این خیابان به نمایش گذاشته خواهد شد.
وی افزود: زمان بندی اجرایی برای نوروزگاه های خیابان ولی عصر در حال تهیه است تا اتفاقات و رویدادهای رخ داده شده از سال 1307 تا 1397 را به نمایش بگذارد.
قاسمی عنوان کرد: افراد می توانند با وصل شدن به سیستم کیوآر کد دیتاهای بیشتری از گذشته این خیابان به دست آورند.
به گفته مدیر این پروژه از سکانس فیلم های سینمایی خیابان ولی عصر یک فیلم 45 دقیقه ای تدوین و در اتوبوس های دو طبقه ای که در نظر گرفته شده به نمایش در خواهد آمد. همچنین فیلم های 100 ثانیه ای در فضای مجازی اقدام به فضاسازی در خصوص خیابان ولی عصر(عج) خواهند کرد.
وی با اشاره به انتشار مطالبی با عنوان ولی عصر(عج) در رسانه های مختلف، تصریح کرد: به دنبال اجرای مسابقه سلفی با خیابان ولی عصر هستیم، زمان برگزاری این مسابقه با بارگذاری فراخوان در سایت سازمان اعلام می شود.
قاسمی ادامه داد: در ایستگاه ها مراسم خیمه شب بازی با عنوان مبارک و تهران برنامه خواهیم داشت که در هر ایستگاه هایی برنامه ها روایتگر رویدادی هستند. ایستگاه پلازای توانیر اصلی ترین محل به عنوان اتاق معرفی خیابان ولی عصر(عج) است.
وی اضافه کرد: در میدان راه آهن مراسم خیمه شب بازی، برگزاری تور در 4 نوبت در خود میدان ، داستان مهاجرت اقوام به تهران را با عنوان شب های اقوام تهرانی و ... برگزار خواهد شد. همچنین در میدان منیریه در اتوبوس های دو طبقه فیلم 45 دقیقه ای نمایش داده خواهد شد.
قاسمی ادامه داد: در پلازای میدان ولی عصر(عج) نمایشگاه هایی برگزار خواهد شد. همچنین در این خیابان شاهد اجرای موسیقی زنده خواهیم بود.
وی تاکید کرد: همه دیتاهایی که تولید می شود در آینده در خیابان مینایی به نمایش در خواهد آمد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه