دکتر نراقی، در خصوص پروژه انقلاب:

شهروندان باید در سود و ضرر پروژه های شهری شریک باشند

دکتر پارمیس نراقی، کارشناس شهری با اشاره به اینکه در نگاه تخصصی به بهسازی و زیباسازی خیابان انقلاب باید بخش هویتی این خیابان جدا در نظر گرفته شود، بخش فرهنگی جدا و بخش تاریخی نیز جدا مدنظر قرار گیرد، گفت: رخدادهایی که در این خیابان اتفاق افتاده تنها مربوط به بحث انقلاب نیست، این خیابان چه قبل از انقلاب چه بعد از آن دارای تاریخ و هویت است و حس نوستالژیکی برای مردم این شهر دارد، فقط مردم تهران با خیابان‌ انقلاب و همه خیابان قدیمی شهر خاطره ندارند بلکه مردم ایران با آنها خاطره دارند؛ چون تهران پایتخت ایران است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، او ادامه داد: سوای اتفاقاتی که در خیابان انقلاب افتاده و خاطراتی که مردم از حوادث مربوط به انقلاب دارند که مال نسل ما نیست و مربوط به نسل‌ گذشته و پدر و مادرهای ماست اتفاقاتی بعد از آن افتاده که مربوط به نسل ماست و نمی‌توان این دو دوره را تفکیک کرد.
دکتر نراقی با تاکید براینکه همه خاطرات نسل گذشته و نسل جدید باید با یکدیگر دیده شود، افزود: نمی‌توانیم بگوییم یک المانی به عنوان زیباسازی بگذاریم صرفا به خاطر اینکه ارزش انقلاب را حفظ کند چنین چیزی یعنی از بین بردن دیگر ارزش‌ها، اینها باید همسو و با هم یکی باشند برجسته کردن بخشی از اتفاقات و نادیده گرفتن بخش‌های دیگر از نظر من اشتباه است.
این کارشناس شهری درخصوص نوع المان‌هایی که باید در بهسازی و نوسازی‌ها به کار گرفته شود گفت: یک کارشناس و یک فرد آکادمیک یک نظر را معیار قرار نمی‌دهد و چندین وجه را می‌بیند، اینکه بگوییم از چه عنصر و چه المانی استفاده کنیم که هویت آن بخش یا خیابان یا منطقه حفظ شود یعنی اینجا معنی هویت تعریف نشده است اینکه چند نوع المان داریم و هر کدام چه چیزی را می‌تواند معرفی کند تعریف نشده است. اینکه بگویم یک المان مثلا داخل میدان بگذارید یا سکو بگذارید کنارش اسب بگذارید، یک مجسمه بگذارید این خیلی غیرتخصصی است. اینکه که می‌گویید هویت، کدام قسمت هویت را می‌خواهید حفظ کنید؟ کدام بخش را در این خیابان می‌خواهید حذف کنید؟ چه هویتی را می‌خواهید حفظ کنید؟ المانی که طراحی می‌کنید می‌خواهد ارزش چه چیزی را بالا ببرد؟ باید پاسخ این سوالات داده شود مثلا من می‌خواهم حس سکون بدهم قطعا من باید به دنبال فرم‌های مربعی باشم و از فرم‌های دایره‌ای نمی‌توانم استفاده کنم. هدف باید مشخص باشد.
دکتر نراقی با بیان اینکه همه خیابان تهران حتی بخش جدید نیاز به بازسازی و زیباسازی دارند افزود: همه خیابان‌ها نیاز به بازسازی و زیباسازی دارند از جدیدترین آنها مثلا منطقه 22 که جوان و جدید است تا منطقه بازار و اودلاجان و هر جایی که شما فکر کنید. خیابان‌های تهران مدت زمان خیلی طولانی رها شده و به بدترین نحو و شکل ممکن درآمده است. ما چیزی به نام شهرساز نداریم، ما برنامه‌ریز شهری داریم کسی که طراح شهر است، شهر را مردم می‌سازند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرداری باید میزان مشارکت مردم را بالا ببرد بگذارد مردم تصمیم بگیرند البته شهرداری باید نظارت داشته باشد باید نظر مردم را بخواهیم تا مردم جذب شوند در حال حاضر چون تصمیم از سوی مردم نیست شهرداری را مقصر تمام مشکلات شهری می‌دانند گویی تصمیمات را یک فرد غریبه گرفته است اما زمانی که مشارکت وجود داشته باشد شهرداری را از خود می‌دانند. شهروندان باید هم از نظر مالی، هم از نظر نظردهی‌ها و هم در سود و ضرر شریک باشند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه