بهرام بیگی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

بهسازی محله های قدیمی باعث افتخار نسل جوان به فرهنگ قدیمی خود می شود

بهرام بیگی، کارشناس شهری معتقد است بهسازی و زیباسازی برای حفظ هویت قدیمی ناصرخسرو می‌تواند موثر باشد چرا که بهسازی محله‌های قدیمی باعث می‌شود نسل جوان به فرهنگ قدیمی خود افتخار کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بهرام بیگی با تاکید بر اینکه المان‌های موجود در محور ناصرخسرو را باید حفظ کنیم گفت: مثلا کاشی‌کاری‌های برخی از ساختمان تخریب شده که عمده آنها ساختمان‌هایی اوقافی یا ساختمان هایی هستند که مالک آنها فوت کرده یا از ایران مهاجرت کرده اند.
به گفته او سازمان زیباسازی شهر تهران که متولی این امر است سعی در بازسازی و مرمت این ساختمان‌ها و بازگرداندن آنها به همان حالت اولیه است و این باعث می‌شود المان و شاخصه‌های اصلی این محور هویت اصلی‌ خود را پیدا کند.
او با اشاره به اینکه بهسازی و زیباسازی برای حفظ هویت قدیمی ناصرخسرو می‌تواند موثر باشد، ادامه داد: روز اول که برای مرمت به این منطقه آمدیم مردم جبهه‌گیری کردند و برایشان سخت بود مثلا جلوی مغازه‌ای داربست می‌زدیم یا قسمتی را تخریب می‌کردیم اما زمانی که دیدند کار چقدر خوب پیش می‌رود مشتاق شدند در حال حاضر خیلی‌ از کسبه یا مثلا شورای یک پاساژ یا تیمچه درخواست می‌کنند که برای بازسازی به پاساژ یا تیمجه آنها نیز برویم.
بهرام بیگی با بیان اینکه کسبه ناصرخسرو افراد پیر و مسنی نیستند، گفت: در حاضرحاضر قشر جوان که حدودا 25 تا 40 سال سن دارند در این محدوده کاسبی می‌کنند و همه مشتاق هستند که کار بازسازی انجام شود، در برابرمزاحمت‌ها و اذیت‌های ما صبوری می‌کنند حتی گاهی داوطلبانه کمک می‌کنند و نظر می‌دهند. این یعنی آنها افتخار می‌کنند که مثلا ساختمانی دارند که باید حفاظت شود و از اینکه در این محور یک اتفاق خوب صورت می گیرد، خوشحال هستند.
به گفته این کارشناس شهری خیابان فردوسی، محور 15 خرداد مخصوصا از چهارراه سیروس تا خیابان ناصر خسرو، خیابان پامنار، خیابان ری، خیابان امیرکبیر، خیابان خیام محورهای زیبا و فرهنگی تهران هستند و به بازسازی و زیباسازی نیاز دارند.
بهرام‌بیگی معتقد است بازسازی محورهای قدیمی باعث شده مردم به بازسازی فضای داخلی ساختمان‌های خود تمایل داشته باشند مثلا یک تجارت‌خانه مخروبه در همین محور وجود داشت که بازسازی پوست رویی محور باعث شد که داخل هم شروع به بازسازی و مرمت کنند حالا یا اجازه می‌دهند ما مرمت را انجام دهیم یا خودشان.
او با اشاره به اینکه هزینه‌های مرمت سنگین است، پیشنهاد داد شهرداری با کم کردن عوارض ساخت و ساز و اجازه بازسازی کمک کند تا صاحبان ساختمان ها به بازسازی داخل ساختمان خود تمایل بیشتر پیدا کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه