چاپ کردن این صفحه
سید حسن موسوی چلک درخصوص پروژه انقلاب/ بخش دوم:

زیباسازی شهری امنیت روانی شهروندان را افزایش می دهد

سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری جدی در حوزه تامین امنیت روانی و اجتماعی در حوزه مدیریت شهری صورت نمی گیرد، گفت: نوع نگاه مدیریت شهری باید از نگاه صرف خدمات عمرانی به یک شهر انسان محور و انسان مدار تغییر مسیر بدهد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور شهری، دکتر موسوی چلک با تاکید بر اینکه مولفه های شهری، بیشترین تاثیر را در نشات اجتماعی شهروندان دارند، گفت: مولفه های شهری مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک، معماری خانه ها، حمل و نقل از مهم ترین عوامل ایجاد نشاط اجتماعی هستند. ما می توانیم شهری شادتر داشته باشیم در صورتی که مدیریت شهری با نگاهی علمی تر نشاط و شادابی شهروندان را مورد توجه قرار دهد و همانطور که روی موضوع پسماند کار می کند روی سلامت روانی جامعه نیز کار و تحقیق کند.
وی در ادامه تصریح کرد: می توان از ظرفیت فضاهای عمومی مانند سراهای محله، پارک ها و بوستانها برای ایجاد شادی بیشتر استفاده کرد. فراموش نکنیم که در تهران اقوام مختلفی زندگی می کنند که بهره گیری از هویت فرهنگی هر قوم می تواند در ایجاد حس تعلق خاطر به جامعه و نشاط اجتماعی کمک کند.
رییس انجمن مددکاری اجتماعی با تاکید بر اینکه شهروندان در فضای شهری باید احساس امنیت داشته باشند، افزود: چراغانی محیط های شهری علاوه بر نقش موثری که در زیبایی فضای عمومی دارد موجب می شود شهروندان احساس امنیت داشته باشند و دچار اضطراب، ترس و دلهره نشوند. در واقع وقتی فردی در وارد کوچه تنگ و تاریک می شود ناخودآگاه احساس عدم امنیت می کند و این وضعیت بر شرایط روانی آنها مدتها تاثیرگذار خواهد بود.
به گفته وی، باید محیط شهری امنی برای شهروندان درست کنیم واقعیت این است که بسیاری از شهرهای کشور به این موضوع توجه نمی شود و این وضعیت برای افراد و گروههای خاص نظیر سالمندان، معلولین و کودکان ... به مراتب بدتر است. بنابراین نوع نگاه مدیریت شهری باید از نگاه صرف خدمات عمرانی به یک شهر انسان محور و انسان مدار تغییر مسیر بدهد.
این روانشناس اجتماعی با بیان اینکه سنجش شادی و نشاط اجتماعی شهروندان باید توسط مدیران شهری جدی گرفته شود، خاطر نشان کرد: سنجش دائمی شادی و نشاط در شهر به برنامه ریزان شهری کمک می کند که برنامه ریزی مبتنی بر واقعیت های جامعه داشته باشند. آنطور که وزارت بهداشت اعلام کرده از هر ۴ نفر یک نفر مبتلا به یکی از اختلالات روانی است که گفته می شد در تهران این آمار بالاتر است. بنابراین توجه به نشاط در این شهر بسیار لازم است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی تاکید کرد: خلق شادی های گروهی و بسترسازی برای ایجاد این شادی ها می تواند به سلامت روانی جامعه کمک کند. شادی و نشاط حق شهروندان است و مدیریت شهری نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد هرچند که مسئولیت آن تنها بر عهده مدیریت شهری نیست و نهادهای مختلفی در این حوزه نقش آفرینی می کنند. مردم ناشاد و شادی گریز کیفیت زندگی را در شهر پائین خواهند آورد.
موسوی تاکید کرد: خوشبختانه سازمان زیباسازی شهرداری تهران در برخی مناطق شهری بخصوص میدان ولیعصر و برخی مناطق دیگر اقدامات زیباسازی و بهبود فضای عمومی را انجام داده و تاثیرات روحی و روانی خوبی نیز بر روی شهروندان به ویژه افرادی که در این مناطق تردد می کنند، گذاشته است که با یک نظر سنجش از شهروندان کاملا می شود به صحت این امر پی برد.