سید حسن موسوی چلک در خصوص پروژه انقلاب/ بخش اول:

زیبایی فضای عمومی گمشده امروز زندگی شهری

سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی زیبایی فضای عمومی را گمشده امروز زندگی شهری توصیف کرد و گفت: به جز برخی محلات و مناطق تهران نظیر خیابان ولیعصر که در نتیجه عملیات زیباسازی و بهسازی سازمان زیباسازی شهری، فضا و نمای زیبا به خود گرفته است امر زیباسازی در اکثر مناطق تهران و حتی شهرهای دیگر به گمشده ای اصلی زندگی شهری تبدیل شده است و یکی از وظایف اساسی نهادهای اجتماعی و مدیریت شهری، تلاش برای ایجاد فضایی شاد و با نشاط و کاهش تنش‌های روانی افراد جامعه است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، موسوی چلک با تاکید بر اینکه زیباسازی فضای شهری بیشترین تاثیرگذاری را در ایجاد نشات و شادابی شهروندان دارد، گفت: ساختار وجودی انسان به‌گونه‌ای است که تفریح، شادی و نشاط یکی از نیازهای اساسی او محسوب می‌شود چرا که روح و جسم انسان بعد از مدتی فعالیت خسته شده و نیاز دارد با راهکارهایی این خستگی را از خود دور کند و البته عوامل و روش های مختلفی برای شادی و نشاط شهروندان وجود دارد و شهروندان نیز شیوه های مختلفی را برای ایجاد نشاط خود انتخاب می کنند،گروهی برای رسیدن به نشاط از راهکارهای هیجان‌انگیز استفاده می‌کنند حتی اگر خطر‌آفرین باشد. عده‌ای دیگر برای رسیدن به شادی و آرامش، در کنار خانواده بودن و تفریح با آنها را ترجیح می‌دهند و گروهی دیگر با روش‌های متفاوتی به شادی می‌پردازند. اما وجود فضای زیبای شهری روحیه نشاط و شادابی آنها را دو چندان افزایش می دهد.
وی در ادامه تصریح کرد: یکی از محورهایی که انتظار می رود در حوزه مدیریت شهری مورد توجه قرار بگیرد موضوع زیبایی محیط شهری است چرا که مردم از لحظه ای که از خانه های خود بیرون می آیند در محیط شهری در حال تردد هستند و با فضای بیرونی ارتباط برقرار می کنند. بدون شک با توجه به ویژگی فطری انسان که زیبایی را دوست دارد ناخودآگاه زیبایی فضای بیرون تاثیرات مثبتی بر شرایط روحی و رفتار اجتماعی شهروندان خواهد گذاشت.
رییس انجمن مددکاری ایران افزود: در محیطی مانند تهران اگر به مکانی نیز اتوبان حقانی برویم با فضای سبز و شادابی مواجه می شویم و این محیط حس خوبی به شهروندان دست می دهد. بنابراین بخشی از زیبایی محیطی به طبیعت فضا بر می گردد به همین دلیل سازمانی برای بهبود فضای سبز در مدیریت شهری وجود دارد، بخش بعدی فضای عمومی ساختمان ها و اماکن است که می تواند در ایجاد آرامش شهروندان تاثیرگذار و موجب امنیت خاطر شهروندان شود. بنابراین در حوزه روانشناسی شهری فضای زیبا و مبلمان شهری می تواند بر روی شهروندان بسیار تاثیر گذار باشد.
موسوی چلک همچنین به تاثیرات شادابی و نشاط که داشتن شهر زیبا در ایجاد آن بسیار موثر است، گفت: افراد با نشاط احساس امنیت بیشتری دارند، آسان‌تر تصمیم می‌گیرند و روحیه مشارکتی بالاتری دارند. شادمانی همواره با خرسندی، خوش‌بینی، امید و اعتماد همراه است؛ از این رو، می‌تواند نقشی تسهیل‌گر در توسعه پایدار جوامع داشته باشد. ضمن اینکه شادکامی می‌تواند انسان را برای ادامه زندگی به راه‌های بهتر راهنمایی کند؛ زیرا هیجان مثبت ناشی از شادکامی به مسئله گشایشی موفق و تامل بیشتر در زندگی منجر می‌شود؛ همچنین شاد کامی اثرهای مثبتی بر ادراک، شناخت و تعامل اجتماعی دارد و در افزایش خلاقیت و عمر طولانی نیز موثر است.
به گفته این روانشناس اجتماعی نبود فضای شاد، با نشاط شهری و غالب بودن افسردگی روحی شهروندان موجب کاهش رضایت از زندگی و احساس خوشبختی و شیوع گرایش‌های منفی در جامعه خواهد شد. به همین دلیل زیبایی فضای شهری یکی از اولویت های اصلی در کشورهای توسعه یافته به شمار می رود و در این زمینه بسیار موفق عمل کرده اند.
وی همچنین زیباسازی فضای عمومی را گمشده زندگی شهری عنوان کرد و اظهار کرد: به جز برخی محلات و مناطق تهران نظیر خیابان ولیعصر که در نتیجه عملیات زیباسازی و بهسازی سازمان زیباسازی شهری، فضا و نمای زیبا به خود گرفته است، امر زیباسازی در اکثر مناطق تهران و حتی شهرهای دیگر به گمشده ای اصلی زندگی شهری تبدیل شده است و این موضوع در کنار مسایل دیگر نظیر تراکم، ازدحام، ترافیک شهری همراه با آلودگی‌های صوتی و زیستی متعدد، وضعیت نامناسبی را برای زندگی انسان شهرنشین ایجاد کرده‌اند. یکی از وظایف اساسی نهادهای اجتماعی و مدیریت شهری، تلاش برای ایجاد فضایی شاد و با نشاط و کاهش تنش‌های روانی افراد جامعه است و باید به آن عمل شود.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه