دکتر سید یعقوب موسوی در خصوص پروژه انقلاب:

آلودگی های بصری صرفا به رنگ محدود نمی شود به منظره های نازیبا نیز گفته می شود

دکتر سید یعقوب موسوی، جامعه شناس شهری و استاد دانشگاه الزهرا، پژمردگی ساکنان تهران را معلول علل های بسیار پیچیده از نظام تردد شهری گرفته تا نظام اقتصاد ناپایدار، آلودگی های فیزیکی، فضایی و فرهنگی، فقدان اخلاق شهروندی و مدنی برشمرد و گفت: با زیباسازی و بهسازی سیمای شهر می توان نقش موثری در رفع این پژمردگی ایجاد کرد.
 

دکتر سید یعقوب موسوی، جامعه شناس شهری و استاد دانشگاه الزهرا، پژمردگی ساکنان تهران را معلول علل های بسیار پیچیده از نظام تردد شهری گرفته تا نظام اقتصاد ناپایدار، آلودگی های فیزیکی، فضایی و فرهنگی، فقدان اخلاق شهروندی و مدنی برشمرد و گفت: با زیباسازی و بهسازی سیمای شهر می توان نقش موثری در رفع این پژمردگی ایجاد کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری دکتر موسوی تعریفی از آلودگی های بصری در شهرها ارائه داد و گفت: آلودگی های بصری اشکال ناموزن، نازیبا، مخرب، وحشتناک، استرس زا، پر اضطراب و غیره هستند که در نمای ظاهری شهر اعم از درب ها، ساختمان ها، نماها و غیره خود را نشان می دهند. همچنین اشکالی از پوسترها، تبلیغات، المنت های مجازی یا طرح ها و غالب هایی که شکل های بسیار خشن، تهدید کننده و زشتی را در شهرها جلوه می دهند نیز جز عناصر آلودگی های بصری محسوب می شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در کلانشهرهای ما که نماد شهر ایرانی و اسلامی هستند استفاده از صحنه های مبتذل جنسی که نوعی دیگر از آلودگی های بصری هستند، ممنوع و مغایر با فرهنگ عمومی مردم شناخته می شوند. همچنین در کشورهای مدرن قوانین سختی برای استفاده از آلودگی های بصری از نوع جنسی وجود دارد معتقد هستند سیمای شهر نباید در خدمت فرهنگ ابتذال قرار بگیرد به عبارتی فرهنگ لودگی، بی تعهدی و خشونت بار در سیمای شهری نمایش داده شود.
این جامعه شناس شهری تبلیغات اغراق آمیز را نوعی دیگر از آلودگی های بصری در شهرها دانست و افزود: اغراق و تبلیغات خارج از واقع که نوعی نادیده گرفتن حقیقت است و تصاویری که در آن ناراستی وجود داشته باشد جزو آلودگی های بصری محسوب می شود، بنابراین آلودگی های بصری صرفا به رنگ محدود نمی شود به منظره های نازیبا نیز گفته می شود. در واقع هر تصویر و رنگی که با فرهنگ ایرانی، سنتی و دینی ما فاصله بگیرد مصداقی از آلودگی های بصری محسوب می شود.
این استاد دانشگاه همچنن به وضعیت پایتخت از نظر آلودگی های بصری اشاره کرد و گفت: تهران دچار آلودگی های بسیاز زیاد است که آلودگی های بصری نیز یکی از این آلودگی ها است که البته در مقایسه با سایر آلودگی های در نقطه پایین تر قرار گرفته و تهدید کننده به شمار نمی روند، آلودگی های بصری تهران همان سیمای ناموزون شهر است یعنی ساخت و سازهای بدقواره، بناهای فرسوده و نازیبا که محلی برای آسیب های اجتماعی تبدیل شده اند، اما آلودگی هوایی به اندازه در تهران وسیع است که اجازه نمی دهد شهرمداران و شنهرنشینان به موضوع زیبایی و حس مثبت شناختی از شهر برسند.
دکتر موسوی با بیان اینکه تهران فاقد آن نشانه ها و نشانگان برجستگان هنری در شهر است، گفت: تعداد میادین، مراکز و مکان هایی که در پایتخت به یادمان بزرگان هنری اختصاص داده باشد بسیار کم است و نمایش بصری نو و جدیدی از سوی این هنرمندان در سطح شهر وجود ندارد و یا تعدادشان در مقایسه با گسترش شهر بسیار کم است.
وی ادامه داد: پژمردگی ساکنان تهران معلول علل های بسیار پیچیده و متعدد دیگر است که از نظام تردد شهری گرفته تا نظام اقتصاد ناپایدار، آلودگی های فیزیکی، فضایی و فرهنگی، فقدان اخلاق شهروندی و مدنی در آن موثر هستند.
این جامعه شنای تاکید کرد: انجام پروژه های زیباسازی برای شهر تهران بسیار لازم است و در حال حاضر چندین پروژه از سوی شهرداری در این زمینه در سطح تهران انجام می گیرد که طرح های بهسازی و زیباسازی که از میدان ونک گرفته تا میدان ولیعصر، انقلاب و حتی در جنوب تهران از جمله این پروژه ها است و انجام آن جز اقتضا حیات هنری و بصری تهران و بخشی از ماموریت مدیران شهری زیباسازی شهر است اما نکته این است که این عملیات به یک منطقه یا میادین شهر محدود نمی شود. ضمن اینکه روند انجام این پروژه ها با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.
به گفته وی، زیباسازی پیاده روها، خیابان های فرعی، پارک ها، نماهای ساختمانی، ایجاد باغ نما، مجسمه، نمادها و یادمان ها و حتی تزیینات شهری( چراغانی شهرها) و غیره بخشی دیگر از اقداماتی است که از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران انجام می شود اما هم سرعت آن نیز کند است و به گستره بیشتری نیاز دارد .
وی در پایان همچنین مدیران شهری را هنرپیشگان شهری توصیف کرد و گفت: این افراد باید بتوانند زیبایی های شهر را تداعی و برای شهروندان به تصویر بکشانند و باید بتوانند با داشتن توان روانشناسی عمیق هنری به لایه های معنوی، زیبای شهری و روان شهروندان آشنایی داشته باشند و این زیبایی ها را در سیمای شهری به نمایش بگذارند.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه