دکتر محمد صادق معرفت در خصوص پروژه ناصر خسرو:

پیرایش شهری باید بتواند فرهنگ و اصالت را به شهرها برگرداند

دکتر محمد صادق معرفت، استاد تمام دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران با بیان اینکه تقلید کورکورانه از ساخت و سازهای غربی، آلودگی های بصری در شهرها را افزایش داده است، گفت: شهرداری ضوابطی برای نماها و معماری شهری را در نظر بگیرد تا بر اساس آن جلوی ساخت و سازهایی که چشم مردم را آزار می دهد، گرفته شود و شاهد آشفتگی در نماهای شهری نشویم.
 

دکتر محمد صادق معرفت، استاد تمام دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران با بیان اینکه تقلید کورکورانه از ساخت و سازهای غربی، آلودگی های بصری در شهرها را افزایش داده است، گفت: شهرداری ضوابطی برای نماها و معماری شهری را در نظر بگیرد تا بر اساس آن جلوی ساخت و سازهایی که چشم مردم را آزار می دهد، گرفته شود و شاهد آشفتگی در نماهای شهری نشویم.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر معرفت آلودگی های بصری را یکی از مهم ترین مشکلات شهرهای امروز دانست و گفت: متاسفانه ساخت و سازهای بی ضابطه، نامتجانس و عمدتا غربی علت اصلی آلودگی های بصری در شهرهای ایران است چرا که تقلید کورکورانه از روشهای ساخت و ساز غربی صورت می گیرد در نتیجه ساختمان های مکعبی و مستطیلی بی قواره و نامنجانس زیادی را در شهرها ساخته شد و به زیبایی شهر ضربه سنگینی وارد کرده است.
وی در ادامه بر ضرورت طراحی معابر عمومی به شیوه های ایرانی و اسلامی تاکید کرد و تصریح کرد: این طراحی باید به گونه ای باشد تا کسی که در خیابان راه می رود، بتواند آثار فرهنگ ایرانی، اسلامی و سنت ها را مشاهده کند و این فضای چشم عابر را نوازش دهد. ویژگی که در ساختمان های قدیمی ایران وجود دارد و وجود حوض آب، فضای سبز، معماری و سایر قسمت های این نوع خانه ها از یک معماری ایرانی و اسلامی عالی بهره گرفته است بطوریکه انسان در آن احساس آرامش و سبکی روح می کند.
استاد دانشگاه تهران یادآور شد: در حال حاضر ساختمان هایی که در شهر ساخته شده است خیلی تیز، بی قواره و نامتجانس است و این وضعیت چشم و روح انسان را آزار می دهد و موجب شده انسان از پیاده روی در خیابان های شهر بخصوص پایتخت احساس آرامش روحی نکند. این در حالی است که خیابان باید مکانی برای رفع خستگی و آسایش روحی انسان باشد اگر چه مدیریت شهری تهران اقداماتی در این زمینه در مناطق جنوبی پایتخت انجام داده است که جای تقدیر دارد اما این اقدامات بسیار ناچیز است و این مناطق بگونه ای باید بازسازی شوند که زیبایی ها فرهنگ اصیل،‌آرامش و روابط انسانی در آن منعکس شود. چرا که با بازسازی این مناطق ضمن اینکه بخش بزرگی از تهران نوسازی و حتی در برابر زلزله مقاوم می شود، روح و فرهنگ یک شهر اصیل نیز به آن بر می گردد.
دکتر معرفت گفت: بافت های ناصرخسرو، خیابان فردوسی و شهر ری از مهم ترین بافت های تاریخی شهر تهران به شمار می رود البته شهرداری تهران در این بافت ها اقداماتی در راستای زیباسازی و نوسازی انجام داده است و باید این اقدامات سرعت بیشتری به خود بگیرد.
این استاد معماری دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه امکان احیای بافت های فرسوده بصورت صد درصد وجود دارد، افزود: امکان احیا در بافت های فرسوده تهران نظیر ناصرخسرو، فردوسی، شهر ری و غیره بصورت صد درصد وجود دارد. در این زمینه بندر هامبورگ آلمان را مثال میزنم اگر وارد این بندرگاه شویم در نگاه اول متوجه می شوید که این مکان در قرن 15 میلادی ساخته شده و هیچ کدام از ساختمان های تاریخی این بندرگاه تخریب نشده است و داخل ساختمان های این مکان فضاهای مدرن دارند و کاملا متوجه خواهیم شد که پوسته بافت ها در جریان عملیات بازسازی و پیرایش حفظ اما داخل فضاها در مدرنیته شده اند.
به گفته وی، بنابراین حفظ هویت تاریخی بافت های قدیمی در کشور ما نیز نه تنها امری امکان پذیر است بلکه در سایر کشورهای مهم دنیا نیز به آن عمل شده است به گونه ای که اگر بندرگاه هامبورگ آلمان را با نقاشی های قرون وسطا مقایسه کنیم هیچ تفاوتی میان آن مشاهده نخواهیم کرد و کاملا هویت نما و ارزش تاریخی ساختمان های مهم در این بندرگاه حفظ شده است.
دکتر معرفت گفت: البته در ایران و بخصوص در شهر تهران اقدامات بازسازی و پیرایش نماها با حفظ هویت تاریخی به شکل محدود انجام شده است مثلا ساختمان وزارت خارجه ایران با حفظ نمادها مورد بازسازی قرار گرفته و در داخل آن نیز تغییراتی را انجام داده اند. یا فضای ورودی محوطه این ساختمان حفظ شده است بنابراین امکان حفظ هویت تاریخی آثار در کنار بازسازی و پیرایش نیز وجود دارد.
این استاد تمام دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه بودجه عملیات بازسازی و پیرایش بافت های قدیمی در شهرها بخصوص تهران اندک است، شهرداری ضوابطی را در نظر بگیرد تا بر اساس آن جلوی ساخت و سازهایی که چشم مردم را آزار می دهد، گرفته شود. همچنان که برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله ضوابط اعمال می شود از نظر ظاهری برای نما و معماری نیز ضوابطی را طراحی شود تا شاهد آشفتگی در نماهای شهری نشویم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه