دکتر امان الله قرایی مقدم در خصوص پروژه شهر ری:

بافت های نوستالژیک شهری باید در عملیات بازسازی حفظ شوند

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی بر ضرورت حفظ بافتهای سنتی و نوستالژی شهرها تاکید کرد و گفت: بافت های نوستالژیک ارزش ملی و فرهنگی دارد به سادگی ایجاد نشده اند که به سادگی هم تخریب شود، باید در عملیات بهسازی و زیباسازی شهری این بافت ها را حفظ و تقویت کنیم تا جوانان با گذشته و مردمی که از نسل آنها هستند بیشتر آشنا باشند.
 

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی بر ضرورت حفظ بافتهای سنتی و نوستالژی شهرها تاکید کرد و گفت: بافت های نوستالژیک ارزش ملی و فرهنگی دارد به سادگی ایجاد نشده اند که به سادگی هم تخریب شود، باید در عملیات بهسازی و زیباسازی شهری این بافت ها را حفظ و تقویت کنیم تا جوانان با گذشته و مردمی که از نسل آنها هستند بیشتر آشنا باشند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر قرایی مقدم بافت های سنتی را از دو جنبه مورد بررسی قرار داد و گفت: بافت سنتی را می توانیم به دو قسمت تقسیم کنیم یک قسمت نظیر بافت های اطراف بازار تهران به دلیل قدیمی، غیرمقاوم و ناایمن بودن باید بطور کلی تخریب شوند اما بافت هایی که جنبه نوستالژیک برای مردم دارند نظیر بافت های خیابان امیرکبیر، چهاربرق و غیره و همچنین خانه های قدیمی با سابقه تاریخی که نمایی از فرهنگ، سنت و گذشته کشور است، باید در حین انجام عملیات بازسازی و زیباسازی حفظ و تقویت شوند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در توسعه شهری باید به سمت بازسازی و بلندمرتبه سازی حرکت کرد، تصریح کرد: به دلیل رشد جمعیت و مهاجرت به سمت شهرنشینی باید شهر را در ارتفاع گسترش داد تا علاوه بر رفع آشفتگی های شهری، جنبه های زیبایی را در روح کلی شهر مشاهده کرد. ضمن اینکه در این صورت امکان ارائه خدمات شهری بهتر، ایجاد پارک و تاسیس تفرجگاه ها در این مناطق نیز فراهم می شود.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه ساخت و سازهای فعلی فضاهای شهری از لحاظ ظاهری می تواند مراکز فساد و آسیب خیز شهرها باشد، گفت: از نظر جامعه شناسی شهری ساخت و سازهای فعلی که در شهرها صورت می گیرد می تواند مراکز فساد باشند و کوچه های باریک و تنگ شهر به عنوان یکی از مراکزی که در رشد اعتیاد موثر است شناخته می شوند، بنابراین شهر باید به سمت تخریب خانه های قدیمی و بلندمرتبه سازی حرکت کند تا در ارتفاع افزایش یابد و نه در سطح.
دکتر قرایی مقدم با اشاره بر اینکه بافت های نوستالژیک شهری باید در عملیات بازسازی حفظ شوند، گفت: این بافت ها که در اکثر مناطق شهر تهران نظیر خیابان سعدی، ناصرخسر( کاخ گستان) و فردوسی وجود دارد باید در عملیات بازسازی و زیباسازی در عین حفظ معماری سنتی خود، حالت بافت جدید داشته باشند. چرا که این مناطق حافظه تاریخی یک کشور است و حافظه تاریخی مردم نیز شناسنامه آن مردم محسوب می شود و باید بها داده شوند. بنابراین بافت های نوستالژیک ارزش ملی و فرهنگی دارد به سادگی ایجاد نشده اند و به سادگی تخریب شود، باید این بافت ها را حفظ و تقویت کنیم تا جوانان با گذشته و مردمی که از نسل آنها هستند.
به گفته وی، باید فضاسازی و زیبایی شهری مورد توجه مسئولان قرار بگیرد اما با وضعی که بافت سنتی و گذشته تهران دارد این هدف در بسیاری از نقاط پایتخت غیر ممکن است مگر اینکه این بافت ها بصورت برج های بلند مرتبه تجمیع شوند تا فضای مناسب برای پارک، چمن و غیره فراهم شود در عین حال خانه هایی که جنبه تاریخی و نوستالژیک دارد نیز در عملیات بازسازی حفظ شوند.
این جامعه شناس اقدامات زیباسازی و بهسازی شهر ری را فعالیتی ستودنی اما با حرکت کند توصیف کرد و گفت: شهر ری به دو قسمت تقسیم می شود بخش اول منطقه به روزتر و جدید شهر است اما قسمت قدیمی این شهر مثال این است که خاک مرده بر محله های آن ریخته شده و وقتی به سمت حرم عبدالعظیم حرکت می کنیم و از ابن البابیه به سمت مناطق پایین شهر قدم بگذاریم خواهیم دید که هیچ زیبایی بصری در این مناطق وجود ندارد.
وی یادآور شد: اگر چه سازمان زیباسازی شهرداری در یک قسمت شهر ری که در گذشته به عنوان شهر پاک مطرح بود عملیات زیباسازی و بهسازی انجام داده است و فضای آشفته و آلوده بصری این منطقه به دلیل ایجاد پارک، ساخت بلوار، فروشگاه و پیرایش نماها حذف و زیبایی خاصی به این قسمت شهر داده شده است اما بخش مخروبه که از قسمت شرق به ورامین،‌امین آباد و قرچک متصل است روح انسان را آزرده می کند و با وجود اینکه اتوبان امام علی(ع) جلوه زیبایی به شهر داده اما قسمت های جنوبی و شمالی این اتوبان واقعا نیاز به زیباسازی دارد. عملیات زیباسازی باید در تمامی مناطق شهر ری گسترش یابد.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه تهران پژوهی 1 و 2 ناشر: دفتر پژوهش­های  فرهنگی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران - مدیریت مطالعات و آموزش - واحد آموزش شمارگان: از هر عنوان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه