فریده توپچی، جامعه شناس شهری در خصوص پروژه انقلاب:

زیباسازی شهری تعاملات اجتماعی را تقویت می کند

فریده توپچی، جامعه شناس و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبایی نازیبایی های بصری شهری را از مهم ترین مولفه های تضغیف تعاملات اجتماعی در شهرها دانست و گفت: مولفه های شهری مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک، معماری خانه ها، حمل و نقل نیز از عوامل ایجاد نشاط اجتماعی هستند. ما می توانیم شهری شادتر داشته باشیم در صورتی که مدیریت شهری با نگاهی علمی تر نشاط و شادابی شهروندان را مورد توجه قرار دهد.
 

فریده توپچی، جامعه شناس و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبایی نازیبایی های بصری شهری را از مهم ترین مولفه های تضغیف تعاملات اجتماعی در شهرها دانست و گفت: مولفه های شهری مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک، معماری خانه ها، حمل و نقل نیز از عوامل کاهش نشاط اجتماعی هستند. ما می توانیم شهری شادتر داشته باشیم در صورتی که مدیریت شهری با نگاهی علمی تر این موارد را کمرنگ کرده و نشاط و شادابی شهروندان را مورد توجه قرار دهد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، فریده توپچی احیا و زیباسازی بافت های فرسوده شهری را بر تقویت تعاملات شهری موثر دانست و گفت: ارتقاء تعاملات اجتماعی از مهم ترین جلوهای فضاهای شهری موفق است. اما آنچه امروزه در اغلب فضاهای شهری با آن روبرو هستیم کاهش روابط و مشارکت اجتماعی ساکنان در این فضاها است که متاسفانه نادیده گرفتن ارزش های فرهنگی- تاریخی بافت قدیم شهرها سبب اقدامات مرمتی صرفا کالبدی و بی توجهی به ابعاد اجتماعی آنها شده است به همین دلیل احیای بافت های تاریخی وکهن با تأکید بر فضاهای عمومی شهر قدیم آمیخته با ابعاد اجتماعی آن بافت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی در ادامه به معضلات اجتماعی بافت های فرسوده شهری اشاره و تصریح کرد: بافت های قدیمی و فرسوده، بخش قابل توجهی از پهنه بسیاری از شهرهای کشورمان را تشکیل می دهند که به دلیل معضلات خاص خود از گستره حیات شهری خارج گشته و به بخش های مسئله دار شهرها تبدیل شده اند. این بافتها علاوه بر مسائل و مشکلات کالبدی، ابعاد و کیفیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شهر را نیز دچار تنزل نموده و حضور انسان در فضاهای شهری را با معضل رو به رو و یا مختل می سازند. بنابراین زدوده شدن خاطرات جمعی و افول حیات شهری، که به از بین رفتن سرزندگی و نشاط بافت منجر می شود موجب افت شاخص های زندگی کیفی شهروندان در این فضاهای شهری خواهند شد.
این جامعه شناس با بیان اینکه اولین مولفه شهروند شاداب، پویا و شهری با نشاط داشتن فضای زیبای شهری و دور بودن از آشفتگی های شهری است، گفت: ارتقا سطح نشاط و شادابی، ایجاد شهری زیبا و نشاط آور با داشتن اماکن تفریحی و فرهنگی مناسب از جمله حقوق شهروندان است که شهرداران باید مورد توجه قرار دهند، در واقع وقتی از نشاط اجتماعی حرف می زنیم باید مولفه های تعیین کننده حوزه نشاط اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد مانند شایسته سالاری، سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی، مشارکت اجتماعی، شفافیت و سلامت روانی اجتماعی. همچنین سبک زندگی، نوع رفتار شهروندان، احساس تعلقی که به جامعه دارند یا ندارند می تواند در ایجاد یا فقدان نشاط تاثیرگذار باشد و زیبایی شهری از مولفه های پایدار نشات است.
وی همچنین خاطر نشان کرد: مولفه های شهری مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک، معماری خانه ها، حمل و نقل نیز از دیگر عوامل ایجاد نشاط اجتماعی هستند. ما می توانیم شهری شادتر داشته باشیم در صورتی که مدیریت شهری با نگاهی علمی تر نشاط و شادابی شهروندان را مورد توجه قرار دهد و همانطور که روی موضوع پسماند کار می کند روی سلامت روانی جامعه نیز کار کند.
توپچی همچنین خاطر نشان کرد: خوشبختانه اقدامات مثبت و قابل توجهی از سوی مدیریت شهر تهران در حوزه زیباسازی و نوسازی بافت های فرسوده و رفع آلودگی های بصری در مناطق مختلف بخصوص در میدان انقلاب صورت گرفته است بطوریکه انجام پروژه زیباسازی میدان انقلاب موجب شده این منطقه که در مرکز شهر واقع شده و یکی از شلوغ ترین و پرتردد ترین مناطق پایتخت است از آشفتگی و ناپاکی های بصری رهایی یابد و زیبایی بصری و نظم خاصی به این منطقه داده شود.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه