دکتر امان الله قرایی مقدم در خصوص پروژه انقلاب:

امروزه در شهرها با پدیده «انبوه تنها» مواجهیم

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه پدیده " انبوه تنها" مهم ترین معضل انسان شهری امروز است، گفت: بهسازی و زیباسازی فضای شهری بخصوص وجود رنگهای شاد و زنده و زیباسازی نماها موجب شادی شهروندان جامعه خواهد شد. بسیاری از محلات تهران نیازمند این است که فضاسازی و زیباسازی صورت بگیرد.
 

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه پدیده " انبوه تنها" مهم ترین معضل انسان شهری امروز است، گفت: بهسازی و زیباسازی فضای شهری بخصوص وجود رنگهای شاد و زنده و زیباسازی نماها موجب شادی شهروندان جامعه خواهد شد. بسیاری از محلات تهران نیازمند این است که فضاسازی و زیباسازی صورت بگیرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، قرایی مقدم ایجاد فضای زیبای شهری برای شهروندان امروزی را امری حیاتی دانست و گفت: این واقعیت دارد که انسان شهری تنها، و بی هویت شده و در لاک تنهای خود فرو رفته است و کسی از درون لاک تنهایی نمی تواند او را بیرون بیاورد.چرا که متاسفانه امروزه در شهرها با پدیده «انبوه تنها» مواجهیم. انسان ها در کنار همدیگر در جمعیت های میلیونی و انبوه زندگی می کنند ولی هر کدام تنها هستند.
وی در ادامه تصریح کرد: در زندگی شهری انسان ها هر کدام وسیله ای هستند که دیگری به هدفش برسد و این مساله در جامعه روستایی وجود ندارد یا خیلی کمتر از شهرهاست. بنابراین وقتی شما تنها باشید، لاجرم غمگین تر از زمانی هستید که با جمع دوستان، خانواده یا رفقایتان به سر می برید. به همین دلیل یکی از مهم ترین ابزار و وسایلی که از لحاظ جامعه شناسی می تواند در افزایش شادی و نشات جامعه موثر باشد فضای عمومی شهری،‌وضعیت کالبدی ساختمان ها، پوشش لباس، انواع رنگ ها و غیره است.
این جامعه شناس یادآور شد: بهسازی و زیباسازی فضای شهری بخصوص وجود رنگ های شاد و زنده نظیر نارنجی و آبی موجب شادی شهروندان جامعه خواهد شد و ایجاد شادی در فضای شهری می تواند در وضعیت روحی، روانی و حتی رفتاری شهروندان و عابران تاثیر مستقیم بگذارد. مثلا وقتی از بلوار مدرس تهران حرکت می کنیم و به پل طبیعت می رسیم ناخودآگاه به دلیل دیدن فضای سبز و زیبا حالت نشات و شادابی بدست می آوریم اما اگر در جایی که این شرایط زیبای طبیعت وجود ندارد شهروندان احساس خستگی می کنند.
دکتر قرایی مقدم با تاکید بر اینکه زیباسازی شهری یکی از عوامل موثر در ایجاد شادی و نشاط در جامعه است و باید این امر بسیار مهم شمرده شود، گفت: اگر چه مدیران شهری تهران و سایر شهرهای بزرگ اقداماتی در این مسیر انجام می دهند ولی امیدوار هستیم که این اقدامات گسترش یابد. به عنوان مثال منطقه 12 تهران یک منطقه مرده بشمار می رود که هیچ طبیعت وزیبایی در فضای عمومی آن وجود ندارد و اکثر بافت های این منطقه نیز بافت های فرسوده هستند. بنابراین تاکید من این است پروژه های زیباسازی شهری به مناطق خاصی از شهر منحصر نشود.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: یکی از عوامل حرکت جامعه شهری از محلی به محل دیگر زیبایی های شهری است و از مرکز به خارج از شهر مهاجرت می کنند این از نظر جامعه شناسی مکتب شیکاگو دلایل خاص خود را دارد چرا که از نظر جامعه شناسی قانون انتخاب اصلح آنها را وادار به تصمیم گیری می کند یعنی افراد سعی می کنند از مکان هایی تنگ، تاریک و مخروبه به مکان های باز و با نشاط مهاجرت کنند.
دکتر قرایی مقدم همچنین به وضعیت تهران از نظر آلودگی های بصری اشاره کرد: به نظر من اگر چه شهرداری تهران برای رفع این آلودگی بصری بسیاری انجام شده است ولی هنوز جای کار بسیار زیادی دارد برخی محلات پایتخت نظیر منطقه 12، 13 ، 8 و برخی غیره از وجود زیبایی های طبیعی و سازه ای بی بهره هستند بسیاری از محلات تهران نیازمند این است که فضاسازی و زیباسازی صورت بگیرد.
دکتر قرایی مقدم تاکید کرد: باید گفت پروژه های زیباسازی در شهر تهران در مناطقی نظیر ناصرخسرو،‌ میدان انقلاب و ولیعصر از پروژه های بسیار ضروری برای شهر تهران است بایددر انجام آن تسریع صورت بگیرد و حتی این اقدامات (بهسازی و پیرایش) برای مناطقی نظیر خیابان آزادی که پرترددترین و مهم ترین خیابان های تهران است نیز صورت بگیرد.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه