دکتر رمضانعلی قادری در خصوص پروژه انقلاب:

بهبود فضای شهری به رفع بزهکاری از بستر شهر کمک میکند

دکتر رمضانعلی قادری، جامعه شناس و استاد دانشگاه علوم بهزیستی و عضو انجمن مددکاری کشور با بیان اینکه مدیران شهری در زیباسازی شهرها جدی تر عمل کنند،‌ گفت: زیباسازی و پیرایش فضاهای شهری از نظر سخت افزاری موجب شادابی مردم و کاهش تعارضات فردی، کاهش بزهکاری، خشم و خشونت رفتاری و اجتماعی شهروندان خواهد شد، بنابراین مدیران شهری در احیا و زیباسازی این بافت ها جدی تر عمل کنند.
 

دکتر رمضانعلی  قادری، جامعه شناس و استاد دانشگاه علوم بهزیستی و عضو انجمن مددکاری کشور با بیان اینکه مدیران شهری در زیباسازی شهرها جدی تر عمل کنند،‌ گفت: زیباسازی و پیرایش فضاهای شهری از نظر سخت افزاری موجب شادابی مردم و کاهش تعارضات فردی، کاهش بزهکاری، خشم و خشونت رفتاری و اجتماعی شهروندان خواهد شد، بنابراین مدیران شهری در احیا و زیباسازی این بافت ها جدی تر عمل کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، این جامعه شناس با تاکید بر اینکهبافت‌های فرسوده شهری با سه چالش کالبدی، اجتماعی و اقتصادی مواجهاند، گفت: این بافت‌هامناطق قدیمی شهرها هستند که غالباً محلات اولیه تشکیل شهر بوده و در گذر زمان و ساخت و سازها های جدید و توسعه شهرنشینی از رونق افتاده و در حال حاضر به سه چالش عمده  کالبدی،‌اجتماعی و اقتصادی مواجه هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: بافت های قدیمی شهری بر اساس شهرسازی  قدیمی ساخته شده و غالبا بافتی سنتی، غیرمدرن و متناسب با فرهنگ جامعه گذشته بوده است و یکی از مشکلات این است که از نظر ساختمان‌ها، خیابان‌ها، نما و معماری سازه‌ها با سبک مدرن شهرسازی تناسبی ندارد و باید با انجام عملیات زیباسازی و بهسازی مشکلات سازه ای این بافت ها را رفع و آن را با سبک شهرسازی مدرن جامعه هماهنگ نمود تا علاوه بر کاهش آسیب های اجتماعی، امکان سکونت در این بافت ها را فراهم نمود.

دکتر قادری خاطر نشان کرد: شهرداری باید برای ساماندهی بافت های فرسوده یک سری پروژه های کلی در نظر بگیرد تا کل منطقه را بهسازی و زیباسازی کنند و حتی اگر لازم شد بافت های فرسوده را تخریب و با شرایط جدید بافت هایی را بسازند که امکانات فرهنگی،‌ ورزشی، تفریحی، آموزشی و غیره داشته باشند.

این استاد دانشگاه همچنین به رابطه بین نشاط اجتماعی شهروندان و بافت های فرسوده اشاره کرد و افزود: اگر به بافت شهری کشورهای اروپایی،‌وضعیت خیابان‌ها، مبلمان شهری، نظافت و غیره توجه کنیم زیبایی بافت ها، وضعیت مناسب بهداشتی، هماهنگی بین ساختمان ها، هارمونی مناسب رنگ، نظافت و پاکیزگی بی نظیر شهری موجب نشاط روحی و شادابی شهروندان خواهد شد.

این عضو انجمن مددکاری ایران یادآور شد: زیباسازی و پیرایش از نظر سخت افزاری موجب شادابی مردم و کاهش تعارضات فردی، کاهش بزهکاری، خشم و خشونت رفتاری و اجتماعی خواهد شد. متاسفانه این موضوع در ساخت و سازها و مدیریت شهری شهرهای کشور مورد توجه قرار نمی گیرد و شهرهای ما بر اساس یک ساختار و استانداردهای مشخصی ساخته نمی شوند. بطوریکه هر کسی بر اساس میل و سلیقه خود یک مدل معماری را بکار می برد در نتیجه به جای ساختار سیستمیک، آشفتگی های خاصی در فضای شهری می بینیم.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری در امر بهسازی و زیباسازی شهری جدی تر عمل کند،‌گفت: پروژه های بهسازی و زیباسازی در مناطقی نظیر ناصرخسرو، انقلاب و ولیعصر اقدام تحسین برانگیزی است که از سوی سازمان زیباسازی شهری مورد توجه قرار می گیرد اگر چه در نتیجه انجام این پروژه ها محدودیت هایی در پارک خوردرو در این مناطق ایجاد شده است ولی زیباسازی های اطرافپارک شهر نشاط اجتماعی در این مناطق را افزایش داده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه