مهندس علی اکبر جولا در خصوص پروژه ناصرخسرو:

پیرایش فضاهای شهری در ارتقاء کیفیت زندگی نقش مهمی دارد

علی اکبر جولا، کارشناس ارشد شهرسازی و فارغ التحصیل دانشگاه تهران بافت فرسوده را یک معضل اجتماعی تعریف کرد و گفت: امروزه نوسازی بافت های مسئله دار شهری با توجه به اهمیت آن در ارتقاء کیفیت زندگی و پیشبرد اهداف توسعه شهری از اهمیت خاصی برخوردار است بر همین اساس پروژه بازسازی و نماسازی پیاده راه ناصرخسرو یکی از پروژه های کلان مسئولان شهری است که سازمان زیباسازی مرحله پیرایش نما و حذف زوائد جداره در این خیابان را آغاز کرده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، این کارشناس مسایل شهری بافت های فرسوده را یکی از چالش های اصلی در شهر تهران و همچنین بیشتر کلانشهرهای کشور عنوان کرد و افزود: چنانچه بافت های فرسوده با برنامه ای جامع نوسازی شوند ، علاوه بر نوسازی کالبد شهر، نوسازی حیات انسانی نیز محقق خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه بافت فرسوده عمدتا یک معضل اجتماعی است، گفت: درست است که کالبد اکثر بافت ها فرسوده می‌باشند، اما مشکل بافت‌های فرسوده چه در ایران و چه در سایر کشورها، بحث مسائل اجتماعی و فرهنگی است. این به آن معنا است که مردم باید از طریق اطلاع‌رسانی ترغیب شوند، آگاهی‌شان نسبت به شرایط زندگی افزایش یافته و درصد مشارکت‌شان در مورد این امر مهم ارتقاء داده شود.
مهندس جولا به اهمیت وجود سیمای شهری زیبا و مناسب و تاثیر آن بر افزایش نشاط اجتماعی و سلامت روان شهروندان و طراوت شهر اشاره کرد و افزود: امروزه نوسازی بافت های مسئله دار شهری با توجه به اهمیت آن در ارتقاء کیفیت زندگی و پیشبرد اهداف توسعه شهری از اهمیت خاصی برخوردار است. شهر تهران به عنوان بزرگترین کلانشهر کشور بیشترین بافت فرسوده را به خود اختصاص داده است که این مسئله نظر مدیران شهری را به خود جلب کرده است بر همین اساس طی در سالهای اخیر سیاست های مختلفی در راستای پیرایش و زیباسازی سیمای شهری و نوسازی بافت های فرسوده با تمرکز بر مشارکت ساکنین به کار گرفته شده است. بطوریکه پروژه پیرایش خیابان ناصرخسرو یکی از نمونه های موفق پیراش بافت فرسوده است.
به گفته وی، ناصرخسرو یکی از مهمترین خیابان‌های تاریخی ایران است، خیابانی که جزو حریم کاخ گلستان جهانی نیز به شمار می‌رود و هنگام قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی کاخ گلستان قرار بود که بهسازی آن آغاز شود. در واقع پروژه بازسازی و نماسازی پیاده راه ناصر خسرو یکی از پروژه های کلان مسئولان شهری است که بخشی از آن در طول سال‌های قبل انجام شده و سازمان زیباسازی شهرداری مرحله بهسازی نما و حذف زوائد جداره در این خیابان را آغاز کرده است.
این کارشناس شهری تاکید کرد: تهران به عنوان یکی از شهرهای کلیدی جهان دارای عقبه غنی فرهنگی است که ساخت و سازهای گسترده روح حاکم بر گذشته این شهر را تحت الشعاع خود قرار داده است، اما هنوز در این شهر ها مکان های زیادی وجود دارد که اگر چه جز بافت های فرسوده شهری محسوب می شود و می تواند خطرات بسیاری را برای مردم ایجاد کند اما در بازسازی و زیباسازی باید همین هویت و تاریخ غنی خود را حفظ کند چرا که از اصلی ترین ارکان حفظ هویت یک ملت، زنده نگاه داشتن گذشته و بافت سازه‌های آن کشور است؛ از این رو ملتی می‌تواند تمدن و فرهنگ خود را به جهانیان معرفی کند که ابتدا خود در حفظ و بسط دادن آن کوشا باشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بخش اعظمی از درک شهروندان از شهر به واسطه ی فضاها صورت می گیرد لذا طراحان می کوشند ضمن برآوردن نیازهای اصلی شهروندان به تصورات آنها نیز شکل دهند. شهر باید محیطی کارا و در…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه