محمد حاجی زاده در خصوص پروژه ناصرخسرو:

حفظ اصالت خیابان ناصرخسرو خاطره ها را زنده نگاه می دارد

محمد حاجی زاده، کارشناس ارشد معماری و شهرسازی از دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه تهران در حال بلعیدن خاطرات گذشته است، گفت: خیابان ناصرخسرو به همراه سایر محله ها و بافت های تاریخی نظیر فردوسی و غیره در هسته تاریخی شهر از عوامل شکل دهی به استخوان بندی و یکی از نقاط با اهمیت شهر به شمار می رود که نقش بسزایی در تعاملات اجتماعی و و ایجاد ارتباط بین نسل قدیم و جدید داشته است که پیرایش و زیباسازی این مناطق در کنار حفظ هویت تاریخی آن می تواند یک اقدام ستودنی از سوی مدیریت شهری باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، مهندس حاجی زاده بافت تاریخی و سیمای ظاهری پایتخت را گنجینه گرانبهایی از فرهنگ و مدنیت توصیف کرد و گفت: متاسفانه ارزش های تاریخی سیما و منظر شهری در مکانهای عمومی در شهرهای تاریخی با پوسته اندازی توده بناهای فرسوده دربافت تاریخی و توسعه روزافزون شهر به دست فراموشی سپرده شده است و ساکنین فعلی بافت های تاریخی که نسل های نو و مهاجرین هستد هیچ گونه تعلق خاطر و احساس وابستگی به فضای باز شهری ندارند در صورتی که میزان اعتبار و بزرگی تاریخ یک شهر بستگی مستقیم به کیفیت سیما و منظر شهری دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: شهر تهران یکی از شهرهای تاریخی ایران به شمار می رود، خیابان ناصرخسرو به همراه سایر محله ها و بافت های تاریخی نظیر فردوسی و غیره در هسته تاریخی شهر از عوامل شکل دهی به استخوان بندی و یکی از نقاط با اهمیت شهر به شمار می رود که نقش بسزایی در تعاملات اجتماعی و و ایجاد ارتباط بین نسل قدیم و جدید داشته است. بنابراین بازسازی و پیرایش شهری برای ایجاد سیمای مطلوب و زنده سازی کالبد شهری با حفط هویت اصلی خود یکی ازضروری ترین اقداماتی است که مدیریت شهری می توانست انجام بدهد.
این شهرساز تاکید کرد: بافت تاریخی تهران در مقایسه با شهرهایی مانند اصفهان چندان طولانی نیست اما اگر همین ویژگی های سنتی آن را در کنار مولفه های در حال رشد شهری حفظ کنیم یادگاری را به نسل های بعدی هدیه داده ایم که ممکن است شهر را به شهری تاریخی مبدل نکند اما برای هویت شهر بسیار مهم است . مثلا حفظ اصالت خیابان ناصرخسرو که حدودا تاریخ یکصد ساله کشور ما را شکل داده ند این حسن را دارد که خاطره ها را زنده نگاه می دارد . به نظر می رسد که اگر این بافتها ، محورها و دانه هارا حفظ کنیم ، تاریخ در میان انواع تغییر و تحولات مدرنیته و تحولات اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی گم نخواهد شد.
حاجی زاد با بیان اینکه تهران در حال بلعیدن خاطرات گذشته است، ادامه داد: اگرچه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در عرصه پیرایش و زیباسازی بافت های فرسوده با حفظ بافت های تاریخی پایتخت صورت گرفته است، اما متأسفانه شهر تهران به لحاظ نبود عرصه‌های عمومی پیاده، دارای فضاها و مکان‌های محدود با خاطرات جمعی است و به دلیل عدم رعایت برخی مولفه های مدیریتی فضاهایی مانند خیابان لاله زار و دروازه دولت تبدیل به فضاهای ترافیکی شده است. با این همه شهروندان در خاطرات خود، دروازه دولت، دروازه شمیران و میدان مخبرالدوله را به یاد دارند و در میان خود حفظ می‌کنند. البته ناگفته نماند که حفظ بخشی از این دستاورد متوجه شهروندان است.
این دانش آموخته دانشگاه تهران افزود: در حال حاضر همه کشورها به دنبال ساخت هویت برای خود هستند مثلا کشوری بیابانی چون امارات به دنبال ثبت بادگیرها به نام خود است یا ترکیه نیز در ابعادی دیگر اقدامی نظیر آن را انجام می دهد، اما تهران به عنوان پایتختی که حداقل 200 سال قدمت دارد ، هر روز نو و نوتر می شود، با توجه به اینکه افتخار ملت ما به فرهنگش است و ما وقتی می توانیم به این فرهنگ افتخار کنیم که نشانه هایش را حفظ کرده باشیم

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه