حامد رضایی، معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران:

حیات اجتماعی را به بافت مرکزی تهران باز می گردانیم

مهندس رضایی، معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با تشریح اقدامات صورت گرفته در این حوزه، گفت: مهمترین هدف این پروژه، بازگرداندن حیات اجتماعی به بافت مرکزی شهر تهران است که با جدیت این اهداف را دنبال می کنیم.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس رضایی درخصوص مهم ترین اهدافی که برای نوسازی چهارراه ولیعصر تا میدان فردوسی دنبال می شود به بازگردان اصالت و هویت بنایی اشاره کرد و ادامه داد: سازمان ضمن شناسایی و امکان سنجی بناهایی که واجد ارزش های معماری و تاریخی هستند؛ پنجاه و سه بنا را شناسایی کرده و برروی آنها مطالعات اولیه و میدانی انجام داده است.
او با بیان اینکه این بناها مربوط به اواخر دوره قاجار تا پهلوی دوم است، افزود: علاوه بر حذف زوائد، دراین بناها از مصالح قدیمی مانند سیمان شسته ها که اکثر در بناهایی دوره پهلوی اول و دوم کار شده، استفاده کرده ایم درعین حال به اصالت اصلی و زدودن الحاقات و آلودگی هایی که روی این آجرها نشسته پرداختیم و با روش هایی مانند ساب‌دستی و گونه گذاری ساختمان ها را احیا می کنیم.
به گفته رضایی یکی از اهداف دیگری که در این پروژه دنبال شده است ارتقای کیفیت محیطی این محورهاست به همین دلیل عناصر مبلمان شهری به محور اضافه شده است و تلاش شده طراحی و احداث نیمکت ها متناسب با محور باشد، علاوه براین نمادهایی در محور نصب شده و طراحی و اجرای شبکه روشنایی معابر صورت گرفته است.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران از جمله اهداف این پروژه را بازگرداندن حیات اجتماعی به محور دانست و گفت: در حال حاضر با حضور و استقرار ما در این پروژه و شروع عملیات اجرایی، نزدیک 10 تا 12 کافه راه اندازی شده که خودش باعث ایجاد رونق حیات اجتماعی در این محور می شود، علاوه بر آن نمایندگی یک برند معروف که 50 سال تعطیل بوده، مجددا به این محور بازگشته و فعال می شود.
او با تاکید براینکه امکانات مختلفی مانند موزه های شخصی در محور وجود دارد که در حال مذاکره با افرادی هستیم که موزه شخصی یا اتومبیل های کلاسیک در این محور دارند، ادامه داد: این افراد موافقت خود را اعلام کرده و موافقت شده که موزه ماشین های کلاسیک در این محور راه اندازی شود.
رضایی با تاکید بر اینکه حدود 54 بنای ارزشمند دراین محور وجود دارد که سازمان زیباسازی در حال کار برروی آنهاست، گفت: در مجموع در محور انقلاب ساختمان جدیدی احداث نمی شود و بناهای موجود پاک شده و غبار از آنها گرفته می شود تا ساختمان ها به اصالت اولیه خود برگردند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه